Der geheimnisvolle Klub

Krátkometrážny
Nemecká ríša, 1913, 40 min

radektejkal

Dovedu si představit, jak tento, známý a populární, Stevensonův "Klub sebevrahů" mohl být přijat publikem při svém prvním filmovém ztrvárnění. Rotterdamské lokality (teď už bychom tam viděli z více než 50% ne-bílé cizince) byly rozhodně působivé, ale tohle je doba, kdy ještě film nešlapal na paty próze ani dramatu. Vlastně nebyl ani schopen rozvinout příběh jinak než popisně. ()

corpsy

Ono to vlastne ide odnikiaľ nikam. V tej dobe sa naratívnosť filmových diel ešte len objavovala a málokto vedel s týmito prvkami operovať. Detektívka, kde zápletka nerieši to hlavné, kde akcia pripomína pochod slimákov a kde sa mohlo narábať s lepšími ingredienciami. Zbožňujem ranné nemé snímky, ale tento asi medzi ne patriť nebude, keďže som videl viacero filmov z tohto obdobia, ktoré boli kvalitatívne na vyššej úrovni. ()

pursulus

Jeden z prvních.¬         Jeden z prvních snímků se zápletkou s délkou větší než několik minut. Tyto "celovečerní" snímky se začaly pomalu objevovati několik roků před I. světovou válkou, zhruba od roku 1910, aby jejich počet každým rokem narůstal, nejprve pomalu, od 20. roků 20. storočí pak velice rychle. Na provedení snímku jsem nenalezl nic pozoru hodného (jako na předloze), provedením nikterak nevybočuje z podobných počinů své doby, to je, žádný zvláštní nápad, který by vynikl v němém fimu, se nekonal; závěrečná honička pak není zrovna místem, v němž by vrch měla logika a pravděpodobnost.¬                 Ke shlédnutí doporučuji — s výhradou — pouze zájemcům o počátky délehraných snímků, kteří ještě z tohoto období neviděli nic; lepší volbou pro seznámení s tímto obdobím ale je dánské drama "Konec světa" z r. 1916. ()