Matty

Název je zavádějící (film nepojednává jenom o pádu, ale z větší části také o vzestupu žánru) a hraný úvod odrazující (počáteční příběh navíc není dále rozvíjen), skok do zvukové éry příliš náhlý... stejně se ovšem jedná o promyšleně vystavěný, esteticky konzistentní a informačně nečekaně bohatý úvod do westernové historie (a mytologie). Někomu může vadit neustálé hledání paralel mezi westerny a americkou politikou, ale právě tahle schopnost neopájet se jen povrchem a jít, třeba i za cenu drobných nadinterpretací, k jádru nejameričtějšího ze všech žánrů, mi na filmu byla sympatická (nabízí se srovnání s podobně orientovaným dokumentem o hororech The American Nightmare). Pro znalce westernu, jež se dokument svou stylizací snaží oslovovat primárně, půjde možná jen o opakování známé látky – ale opakování je to nanejvýš srozumitelné, očištěné od balastu typu příhod z natáčení a adorace velkých tvůrců, doplněné výstižnými citáty a ukázkami, které poměrně komplexně shrnují definiční znaky žánru napříč časem. 75% ()