Maria naďalej žije na dvore kráľa Žigmunda. Čaká svoje druhé dieťa. Jej manžel Michel musí kráľovi opäť prisahať vernosť a nasledovať ho v hroziacej vojne s Tatármi. Maria sa dočká pôrodu, no so svojho novonarodeného chlapca sa dlho neteší. Unesie ho totižto Hulda Blanchetová, ktorá chce chlapca prezentovať ako právoplatného dediča. Maria bojuje o vlastné prežitie, spriada pomstu a čaká ju aj životné rozhodnutie. (oficiálny text distribútora)

pupidup

No...ze zminovany kral Vaclav byl v te dobe uz par let po sve smrti...hunove..a dalsi historicke nesrovnalosti uz neresim...nekdy premyslim o žánru teto trilogie... soudy Zikmunda bych si odpustila...historii zname pouze z jedné strany..ktera.rika, ze jsme od te doby "upeli" pod habskurskou moci...ale jdo vi, jak bychom upeli pod moci rodu jineho...navic, vsak preci i Zikmund byl synem Karla IV., zrovna jako Vaclav, na to nezapominejme! No..dalo se na to koukat, ale zadny slagr.. ()

borohub

Po druhém díle jsem se lehce bál, že mě čeká ještě větší sračka, díky bohu se tak nestalo. Úroveň je pořád strašně nízká, Zikmund je zase top hrdina, Marie je zase hnusnější než byla, každopádně se jedná asi o nejlepší díl z celé série. Ale to je možná tím, že jsem tento díl už téměř nevnímal. Jsem ale rád, že okurková sezóna snad končí a že si prima podobné filmy už odpustí, jak jsem již psal úrovní bych tuto trilogii zařadil na TV barrandov. 16% ()

Morholt

Pár let po uzavřenym míru s husity a jejich Václavem je na hranicích zase rušno. Tentokrát nedaleko Norimberka strašej Tataři a s nima je spolčená králova favoritka, nějaká Hulda. Sice mi nebylo tak úplně jasný, o co jí šlo, ale couře ukradla dítě, který vydávala za svýho a Zikmundova bastarda a nějak se chtěla zmocnit trůnu. Běhna se dostane do tatarskýho zajetí, kde se stane první manželkou nordickýho chána, ale Michel si jí stejně nakonec najde a společně přispějou k míru a pochopení mezi kulturami. Já se tímto omlouvám Amíkům, že jsem je x krát označil za prznitele evropskejch dějin. Hříšnická trilogie je svojí zrůdností snadno strčí do kapsy. 10% ()

Kothy

No nebylo vyloženě špatné, ale žádná sláva to taky nebyla. Až na pár zajímavých scén není moc o co stát. Děj se odehrává v roce 1430 ve střední Evropě. Zobrazuje spor mezi králem Zikmundem a Tatary. Celé je to plné intrik a středověkého politikaření. Marii unesou dítě a kolem toho se to celé točí. Nakonec se jim podaří válce vyhnout. Akorát to mohlo být o něco kratší... "Ať o jeho osudu rozhodne Bůh." ()

ostravak30

Odkaz hříšnice neprohrává svůj souboj s diváky proto, že by snad nepůsobil výpravně. Naopak. Působí hodně výpravně, filmaři nešetřili na kostýmech, lokacích či na doplňcích. I herecké výkony nejsou nutně nejhorší. Ale problém je, že tohle vše předčí děj. Ten totiž připomíná třeba tureckou telenovelu Velkolepé století. Ve stejném duchu se občas chovají i postavy. Vždyť Nurgal až záhadně rychle obrací. Stačí mu k tomu pouhá věc - uvěřit. Film je též úmorně dlouhý. ()

• Velká část filmu se natáčela v České republice, konkrétně na Kokořínsku. Hrad Kokořín představoval ve filmu hrad Marie, hrad Michaela byl pak hrad Hohenstein. (Frency)