Iki mo dekinai nacu

• Japonsko 息もできない夏 (viac)

Je snad samozřejmostí, že máte vyplněny všechny potřebné formuláře, jste zapsáni v potřebné registru, díky čemuž můžete dostat cestovní pas, mít zdravotní pojištění, udělat si řidičský průkaz, vdát se či oženit? Ne, není to samozřejmostí. Někteří lidé totiž nefigurují v žádném registru, a proto nemohou nic, před zákonem neexistují. Co se s tím dá dělat? Taková nemilá věc potká i naši hrdinku Tanizaki Rei, která konečně po několika letech brigády dostala možnost stát se zaměstnancem na plný úvazek. Stačí k tomu jen donést výpis z registru. A tak se dozvídá, že tam není zapsána a postupem času odhaluje i proč. Nejen její rodina si projde těžkou zkouškou. (Zíza)

Zíza

Ze začátku je to napínavé, asi první dva díly se člověk těší, co bude dál, ale pak to zvolní, už to do diváka nehustí tolik vjemů. Upřímně tohle mi vůbec nevadilo. Nemusela jsem být nalepená na obrazovce a sledovat okamžitě a střelhbitě další díl. U tohohle seriálu to vůbec nebylo na škodu. Postavy mi přišly zajímavé, dokonce tam nebyla ani jedna, kterou bych vysloveně nesnášela nebo mi přišla hodně protivná. Samozřejmě některá rozhodnutí hlavní hrdinky nebyla přesně podle mého gusta, ale dala se pochopit a člověk se nemusel ťukat prstem o čelo. Po dlouhé době opět příjemný japonský seriál, okořeněný o Adele (aneb tak hrozný opening jsou dlouho neviděla :-D) a dá nahlédnout do japonské administrativy. Jako spousta jiných jejich zákonů je i ten o rodinné registru pěkně na prd. Líbilo se mi, že hlavní hrdinka neměla s nikým vyhrocené vztahy (až na Ajukawu, kterému jsem fandila ze všech nejvíc, i když to byl největší "záporák" z celého seriálu), dokonce i rivalita, závist na pracovišti nebyla řešena jako obvykle šikanou nebo ničením výtvorů hrdinky. I z tohoto hlediska se mi to zdálo o hodně dospělejší než jiné seriály. Není to vyhrocené drama, nehraje v tom roli romantický vztah hrdinky k XY (ačkoliv tu jsou jisté sympatie), je to poklidný seriál ze života a nemyslím si, že by to byla ztráta času se na něj alespoň po očku podívat. Slabší 4*. Navíc Nakamura Aoi má pěkný úsměv. ()