Co všechno se může přihodit nevěrným manželům na tradičním plesu. Televizní inscenace operety Richarda Heubergera. Paul Aubier (P. Pavlovský/ J. Horáček) s manželkou Angelou (J. Šulcová/ J. Jonášová), její přísnou tetičkou Palmirou a strýčkem Teofilem jsou během obchodní cesty do Paříže na návštěvě u dávné Angeliny spolužačky Margueritty (S. Turbová/ E. Děpoltová) a jejího manžela Georgese Dumenila (L. Frej/ Z. Švehla), známého pařížského bonvivána. K Dumenilovým přichází i Teofilův synovec Henry (J. Drbohlav/ M. Kopp), který se dvoří komorné Hortensii (E. Boušková/ J. Marková). Margueritta příliš nedůvěřuje věrnosti svého muže, a proto přesvědčí Angelu, aby své manžely společně vyzkoušely. Komorná Hortensie proto podle jejich pokynů napíše oběma pánům pozvání na rendez-vous s dámou v „růžovém kostýmku“ během plesu v Opeře, sama však pošle obdobné třetí psaníčko Henrymu a ve stejném růžovém dominu se rozhodne na ples vydat také. Jak tohle dopadne? Bujará opereta rakouského skladatele Richarda Heubergera (1850–1914) Ples v opeře je plná záměn, přehmatů a společenských faux pas. Vznikla podle francouzské veselohry Růžové domino, jejímiž autory byli Alfred-Charlemagne Delacour a Alfred Hennequin, a měla premiéru v Paříži roku 1876. Jejich dílo později upravili do podoby vtipného operetního libreta Heinrich von Waldberg a Victor Léon. Největší devízou Plesu v opeře je však Heubergerova hudba, která má spád, vtip, eleganci, ale i jistou míru dráždivé smyslnosti, jak už to v klasických operetách chodí. Premiéra Plesu v opeře se konala 5. ledna 1898 ve vídeňském Divadle Na Vídeňce a byla přijata velice příznivě jak vídeňským publikem, tak i hudební kritikou. S úspěchem se hraje dodnes... Tento roztomilý klenot našel domov i v televizní inscenaci režiséra Milana Macků z roku 1983 a setkáte se v něm s legendární Nelly Gaierovou (tetička Palmira), Ladislavem Peškem (strýček Teofil) a předními herci a pěvci pražských divadel. (Česká televize)

ostravak30

Ano, jsou zde přední herci, kteří ale nezpívají. Nicméně tentokrát mě u operety nezaujala hudba, která neoplývá slavnými melodiemi, ani kostýmy. Snad jen ty kulisy byly přijatelné. Milovníci opery či operety budou pravděpodobně uspokojeni, já však kladně hodnotil předchozí operety shlédnuté na Čt art, ale Ples v opeře ne. ()

NinadeL

Heubergerova opereta Der Opernball (1898) patří mezi ty klasické vídeňské laskominy, které svého času slavily úspěch v Divadle na Vídeňce. Libreto vycházelo ze starší hry uváděné v Théâtre du Vaudeville Les Dominos roses (1876). Téma je důvěrně známé a velmi připomíná Straussova Netopýra. Několik dostaveníček s maskou zamíchá večerem seriózní pařížské domácnosti s jednou rafinovanou služebnou... Důležitým artiklem je kostým v domino stylu a mezi nejsladší písně patří Geh'n wir in's Chambre séparée. Úprava Milana Macků je velmi příjemná, činoherci se ve svých rolích cítí dobře, prostor pro komiku mají tací jako Gaierová, Bohdalová, Pešek nebo Filipovský, pikantní dámské úlohy jsou svěřeny Šulcové, Turbové a Bouškové. Plnohodnotné filmové verze Plesu v opeře lze ke srovnání doporučit ve variantách s Hansem Moserem a Theo Lingenem, kteří si své oberkellnery a dienery zahráli společně v letech 1939 a 1956. ()

IvonaK

Operu nemusím, ale vzhledem k tomu že to nebyl žádný zpěv Jarmily Novotné který kazí uši, tak se tyto písně daly poslouchat. Jinak krásné kostýmy a samozdřejmě Pešek jako Casanova v letech byl opět nepřehlédnutelný. ()