Extatická metafora o rozpadu Východního bloku nazíraná skrze šamanský rituál. Světoznámý režisér, který se prosadil ještě před svou nucenou emigrací z Polska se tak po dlouhé době vrací na místo činu, aby prizmatem svého neúprosného pohledu podrobil současný stav společnosti. Místem děje se stává Krakow a to v oblastech tak rozdílných jako je prostředí univerzity a černouhelných dolů a hutí. Tady, uprostřed víru studentských eskapád a profesorsko-studentských vášní, se rozehrává jeden z jeho nejsytějších obrazů o lidské psyché. Hlavní hrdina Michal vykope v hlubinách dolu šamana. Mnohem více, než samotná postava jej však fascinuje způsob jeho záhadné smrti, chybí mu kus mozku, ale zdá se, že zemřel dobrovolnou smrtí. Marek se zároveň zamiluje do nevyzpytatelné, živelné Wlašky, která se pohybuje jako nekontrolovatelná erotická puma. A do všeho toho reje zničujících vášní zasáhne pašerák uranu, který s jadernou hlavicí prchá před rozzuřenými mafiány.

Film je natočen podle kontroverzního románu Manuely Gretkowské, v hlavní roli exceluje populární donchuán Boguslaw Linda. Amatérská herečka Ivona Petry vytvořila svou životní roli coby sebezničující Wlaška. Zulawski si opět bravurně pohrává s žánry a s odkazy na poetiku hnusu a vytříbené vizuální orgie. Film byl v době vzniku opředen množstvím pomluv a senzacechtivých zpráv. Kontroverzní eroticko náboženské scény pobouřily konzervativní katolické Polsko ale Šamanka kvůli tomu naštěstí nebyla odstavena do trezoru. (oficiálny text distribútora)

pornogrind

Od Žulawski(ho) jsem zatím viděl jen geniální Possession z roku 1981. A právem patří do mých TOP 10 filmů. Napadlo mě že bych od něho mohl zkusit nějakej jinej kousek. A zaujala mě Šamanka. Co k tomu dodat. Na Possession se to nechytá to ale nemění nic na tom že je to taky řádný psycho. V Possession excelovala v hlavní ženské roli I. Adjani. Tady se své role pro změnu na výbornou zhostila neherečka Iwona Petry. Neskutečný výkon. Jen bych chtěl upozornit budoucí diváky, kteří hledají horor. Budete nejspíš zklamáni. Tohle má s hororem společnýho jen málo. Mě osobně film zaujal a nemám problém mu nasolit 4 hvězdy. ()

garmon

Co se stane s chlapcem z Mandragory, když místo dealera potká na nádraží aspiranta antropologie? Poslední tango w Krakowie po dvaceti letech, aneb Šílená láska 2, či Kočičí Włośka, „Gorzki miensiac“ anebo prostě výslednice filmů morálního neklidu? Dvojnice Zulawského femme fatale sedmdesátek a první manželky, Malgorzaty Braunek, neherečka Iwona Petry je excelentní. Některé scény mají neuvěřitelnou sílu – prý se po natáčení nemohla zdržovat v místě svého bydliště, byla z nějaké vísky – ale nejen sex je tu snímán skvěle, silné je, když si Linda bere houbičky v kapli pod nápisem Bůh polituj a Włośka vzápětí na to nabírá holýma rukama pomleté maso v kombinátě – tak civilizace ničí sílu lidí. To, co do filmu Petri vložila je srovnatelné s výkony Huppert pro Godarda, Ferreriho, nebo Hanekeho. Z Włośky čiší nemytost, živočišná sexualita mladé holky, která nestíhá jíst a potřebuje ho tam kdykoliv. Zulawski ve svém živlu a v ohromné formě – to co předvádí v první půlce Szamanky je nesrovnatelné s jeho francouzskými filmovými odvary z osmdesátek (dobře, hudba je stejně bídná, co už!). A pak ke konci se to najednou zvrhne: šaman obživne, je z něj obstojný fešák, manželka se vrátí a protože je směšná, hrdinovi se nepostaví, protože tělo má paměť: ta věčná polská romantická měšťanskost – i když je žena dračice, stejně chce toho jediného, hlavního hrdinu; ale pozor – žena je nástroj ďábla a vědče, raději od ní rychle pryč, nebo ti vyjí lžičkou mozek… Když se k tomu pak přidal mafiánský uran, mé nadšení spadlo o dvě hvězdy dolů. Nehledě na to vše při zpětném pohledu skvěle dynamický film. Nedivím se, že Zulawského jeho druhá žena, ta herecká nána Marceau, ho po tomhle flámu pustila k vodě – jestli měl totiž čich na Herečky typu Braunek a zakládal s nimi rodiny, snadno se dohadovat, proč a kdo mu byla Włośka… ()

pm

"Šamanka": nedokonalý kruh plný symboliky živlů a smrti, křesťanských motivů, podzemí, pseudofilosofie a vyšinutých. Ráda bych napsala, že byli oba herecky skvělí, protože byli, ale její zběsilost ani hysterii nedokážu brát vážně. Nevím, čeho konkrétně je film metaforou, snad moderní civilizace, věřím ovšem, že alespoň Żulawski to ví. Nějakým způsobem na mne jeho esteticky hnusný film naplněný vnitřní energií udělal dojem. ()

Baldrick

Můj první film od Zulawského (tipuji, že je to ten případ, kdy je to důležité), takže nemohu hodnotit v rámci režisérovi tvorby. Jinak ale velmi intenzivní a nečekaný zážitek. Zběsilost v srdci i mozku (konzumovat za studena). Tam, kde Lynch přistupuje k matérii jako introvert, Zulawski na to jde ryze extrovertně a bez rukaviček. Zběsile extravagantní, ale precizně promyšlené (rytmické střídání skvěle zvoleného prostředí, hudba, tempo vyprávění, vše v souladu). Přitom divácky vstřícné (z hlediska formy). Že to ale nemělo šanci na úspěch v katolickém Polsku ani v 90. letech, kdo by se divil... Před projekcí v rámci festivalu 3kino vcelku zajímavý DIY úvod Artura Zaborského (předtočená promluva na snímací zařízení, prokládaná ukázkami z filmů - Třetí část noci, Ďábel, Posedlost a Na stříbrném glóbu - celkově cca 45 minut). Fascinující seznámení. ()

Rathalos

Tak toto je druhykrat,co sa stretavam s tvorbou kontroverzneho rezisera Andrzeja Zulawskiho,prvykrat ma odrovnala zalezitost s nazvom Possession,bola to neskutocna psycho-sialenost,no a Szamanka nie je sice az taka intenzivna,ale tiez je to film,pri ktorom sa vam bude pozastavovat mozog nad tym,co vidite,s hororom to nema absolutne nic spolocne,zobrazena je tu nahota,sex,obcasne nasilie i psychicky upadok ludi,depresivna atmosfera je sprevadzana hudbou,ktora este viac umocni ten neprijemny pocit pri sledovani a nemozem zabudnut spomenut vynikajuci herecky vykon Iwony Petry,necudujem sa,ze sa nemohla zdrziavat v mieste svojho bydliska po odvysielani tejto dramy...:-) ()

• Snímek okamžitě vzbudil mohutné kontroverze v konzervativním Polsku, ať už z důvodu otevřených erotických scén, popírání náboženských konvencí anebo stylu a živelnému tempu vyprávění. S ohledem na dobu vzniku (1996) již však nemusel skončit v trezoru, ovšem například herečka Iwona Petry se z důvodu naturalistického ztvárnění své role dlouho nemohla zdržovat v místě svého bydliště. (Zdroj: 3Kino)
  • Jde o první film Andrzeje Żuławského natočený v Polsku po sametové revoluci, poté, co se autor mohl do své země vrátit z nucené emigrace. (Zdroj: 3Kino)