Mystérium sexu

• USA Masters of Sex
USA, (2013–2016), 43 h 54 min (Minutáž: 52–60 min)

Tvorcovia:

Michelle Ashford

Predloha:

Thomas Maier (kniha)

Hudba:

Michael Penn

Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin Fitzgerald, Teddy Sears, Nicholas D'Agosto, Heléne Yorke, Beau Bridges, Julianne Nicholson, Rose McIver, Allison Janney (viac)

O sexu chtěli vědět všechno. A nebáli se zeptat. Co všechno se vlastně děje s lidským tělem při sexuálním vzrušení? Tuto otázku začal koncem padesátých let dvacátého století systematicky zkoumat americký gynekolog William H. Masters se svou asistentkou a posléze i pracovní a životní partnerkou, sexuoložkou Virginií E. Johnsonovou. Masters a Johnsonová se svým výzkumem podíleli na tzv. sexuální revoluci. Jak však jejich výzkum vlastně probíhal? Jak přesvědčili lidi, aby pod jejich dohledem prováděli ty nejintimnější praktiky? A jak vlastně vypadal soukromý život těchto průkopníků sexuální vědy? Na to se pokouší odpovědět úspěšný americký seriál Mystérium sexu, v němž ústřední dvojici ztvárnil britský herec Michael Sheen a Američanka Lizzy Caplanová. Výsledky výzkumu Masterse a Johnsonové vyšly mj. i česky, a to čtyři roky po americkém vydání, v roce 1970 pod názvem Lidská sexuální aktivita. (Česká televize)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (51)

Mystérium sexu (2013)

Po seriálu Mad Men, jsem viděl další výborný retro seriál, který se odehrává v padesátých až sedmdesátých letech dvacátého století v nejvíce demokratické zemi vůbec. První řada mě absolutně dostala svou dokonalou atmosférou tmářství a pokrytectví, která se však později začala trochu vytrácet, což byla škoda, ale i bez ní jsem si dokázal děj skvěle užít. Myslím si, že se od padesátých let zase až tolik nezměnilo, sice funguje kosmický program, internet a podobně, ale přesto je pro mnoho mužů klitoris pouze cizím slovem bez významu. Seriál by mohl být pro mnoho lidí poučný, ale tuším, že v USA je jistě doporučeno jeho sledování ve věku 18+, protože by jinak mohl ty mladé bytosti nenávratně poškodit. Vzhledem k mé morální zkaženosti se mi celý seriál velice líbil, jen mě překvapilo, že mi přišla jako nejslabší druhá série a následující řady mě opět bavily velice velmi. ()

Série 1 (2013) (S01)

První řada seriálu byla téměř dokonalá. Nejdemokratičtější ze všech světových demokracií poskytovala už v padesátých letech ženám daleko více možností než jinému kuchyňskému vybavení. Opět jsem si připomněl seriál Mad Men, který měl podobně skvělou atmosféru, která je v tomto případě ještě více pokrytecká. A není se čemu divit, ještě dnes nikomu nevadí, když se v televizi objeví násilné scény, ale Janet Jackson na finále Super Bowlu, to byla událost srovnatelná jen s teroristickým útokem. A přesně tohle seriál zachycuje a dělá to skvěle. ()

Pilot (2013) (S01E01)

První epizoda tohoto seriálu rozhodně stála za to. Mám rád, když nějaké téma nadzvedne ze židlí úzkoprsé puritány, jakými jsou například pánbíčkáři, typičtí Američané, samozvaní moralisté a podobně, takže už po prvním dílu můžu s klidem říct, že mě bude seriál jistě velmi bavit. A taky v něm hraje Lizzy Caplan... ()

Závody v dobývání (2013) (S01E02)

Jsem stále naprosto spokojený, úplně vidím jak puritáni buší vzteky hlavou do zdi. Scénář, režie i herecké výkony jsou na vysoké úrovni a retro atmosféra padesátých let je naprosto luxusní. Ani nevím, co bych na epizodě zkritizoval, mně se prostě líbila. ()

Běžná úchylka (2013) (S01E03)

Náhradní "laboratoř" zatím stále funguje, rozhovory s prostitutkami musely doktorovi připadat nesmírně objevné a zajímavé, mně přišly nesmírně zábavné. Baví mě, jak se názory většinové společnosti v padesátých letech příliš nelišily od názorů středověkých, nebaví mě, že je to tak i dneska. ()

Díky, že to děláte (2013) (S01E04)

Je vidět, že troška vydírání může být pro vědu nesmírně přínosná, epizoda se tentokrát více zabývala osobními vztahy a vztahy v rodinách, které měly blízko k nevolnictví, ale hodnocení musím ponechat v plné palbě, protože i tento díl mi přišel jako extrémně dobrý a krajně zajímavý ()

Catherine (2013) (S01E05)

Ani po shlédnutí páté epizody jsem se nedočkal zklamání, bavil mě už seriál Mad Men a baví mě i tenhle, jsem asi vysazený na retro dramata ze země, která je v otázce technologií v budoucnosti, ale díky předsudkům a vlivu církve/í v dávné minulosti. Běžní američtí občané nemají v této oblasti obyvatelům typické islámské vesnice, co vyčítat. ()

Krásný nový svět (2013) (S01E06)

Přestože se jedná o drama, místy se chechtám jako šílenec. Typickým příkladem je sexuologická přednáška v úvodu tohoto dílu. Průběh dovolené na Floridě je důkazem toho, že vědec, který je plně ponořen do tajemství svého oboru, nemá nárok na odpočinek. ()

A teď všichni (2013) (S01E07)

Výzkum úspěšně pokračuje, přestože ho ohrožují komplikace při výběru nové sekretářky. Atmosféra je stále dokonalá a mně nezbývá, než němě obdivovat doktora Masterse, který neváhá jít pro dobro vědy s vlastní kůží na trh, zatímco se jeho deviantní nadřízený věnuje nechutným sexuálním praktikám. ()

Sňatek a láska (2013) (S01E08)

Osmá epizoda je taková rodinná, studie je stále v běhu, ale funguje tentokrát jako pozadí pro nákupy drahých šperků, výuku tance a početí nového života. Také dochází k natočení velmi detailního přírodovědného filmu, ale naštěstí se tak děje na univerzitní půdě, takže je jistě všechno v pořádku. Už po osm dílů se výborně bavím a doufám, že mi to vydrží. ()

Bezděčná reakce (2013) (S01E09)

Devátá epizoda přinesla další úžasný výsledek puritánské výchovy: dvacetiletý člověk je k smrti vyděšen po konfrontaci s předkožkou. Místy by tohle drama mohlo být výbornou komedií, kdyby taková zjištění nebyla spíše k pláči a kdybych si neuvědomoval, že se vlastně dodnes mnoho nezměnilo. Epizoda- 5*, společnost- odpad! ()

Důsledky (2013) (S01E10)

Desátá epizoda mi připadala o maličko slabší, studie šla stranou a řeší se spíše vztahové záležitosti. Nechci říct, že by šlo o díl nezajímavý, ale trochu se z něj ztratila ta správná atmosféra, kterou nedokázala zahustit ani všudypřítomná hrozba jaderného útoku. ()

Falická vítězství (2013) (S01E11)

Hodnotím stejně jako předchozí epizodu, zase jsem se dobře bavil, ani chvilku jsem se nenudil, ale chybí mi ta atmosféra všudypřítomného puritánského pokrytectví, která se mi tak líbila. Pevně doufám, že se ještě vrátí a že naopak zmizí otravné halucinace doktora Masterse. ()

Výšiny na dosah (2013) (S01E12)

No vida, odporně pokrytecká atmosféra je zpět v plné kráse! Tvůrci se v této epizodě vrátili k vědecké práci doktora Masterse a udělali moc dobře. Reakce na naprosto odpornou schopnost žen mít orgasmus i bez účasti plemenného samce se dala očekávat, potěšilo mě, že nejsem homosexuál a nemusím si vybírat z lákavé palety možností na svou převýchovu a závěr byl sympaticky otevřený, abych se mohl těšit na pokračování. ()

Série 2 (2014) (S02)

Celkově jsem s druhou řadou seriálu spokojen, ale na rozdíl od první série jsem tentokrát narazil na nějaké ty nedostatky. Nejvíc mi asi vadilo, že se vytratil výborný dojem z atmosféry vše prostupujícího pokrytectví, otrávila mě třetí epizoda, ve které jaksi chyběl děj a příliš se v ní rozebíraly záležitosti, které mohli tvůrci rozprostřít do více dílů. Obě závěrečné epizody byly ovšem vynikající, přinesly vážná témata a na odlehčení jsem dostal zneužívaného doktora Langhama, což je postava s velkým komediálním potenciálem. ()

Úhly pohledu (2014) (S02E01)

První epizoda druhé řady mi přišla velmi dobrá, bylo to takové sčítání ztrát po katastrofálním dopadu studie na vědecký tým, děkan Scully se seznamuje s "léčbou" svého problému, pokrytecká atmosféra funguje a celý díl plynule navázal na první řadu seriálu. ()

Kyrie Eleison (2014) (S02E02)

Doktor Masters se dočkal změny prostředí, i když to vypadá, že to nemusela nutně být změna k lepšímu, hlavně ale musím ocenit postavu doktorky Lilian DePaul, to je jasný Sheldon Cooper v sukních. ()

Zápas (2014) (S02E03)

Uf, tentokrát mi nějak unikl záměr tvůrců, protože vůbec nechápu, co mi chtěli touto nudnou epizodou sdělit. Děj se táhl jako rozpuštěný turecký med, hodně se boxovalo, hodně se mluvilo o ničem, doktor Masters se udělal dvakrát a paní Johnson třikrát. To je asi v kostce všechno. ()

Špinavé záležitosti (2014) (S02E04)

Uf, to jsem si oddechl, po příšerné minulé epizodě to vypadá, že se seriál vrátil k normálu. Budu doufat, že to tvůrcům vydrží a nebudou se pokoušet o další filosoficko- existenciální díly. ()

Obdaření (2014) (S02E05)

Pátá epizoda mě jednoznačně potěšila, vždycky rád vidím tu opěvovanou americkou demokracii v praxi. Ani jsem netušil, jak mě bude bavit dějová linie s Betty a Elizabeth se mění v pěknou dračici, jsem zvědav, jestli se z Coral pokusí sedřít pigment ocelovým kartáčem, zatím k tomu zvolna směřuje. ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (viac)