Mystérium sexu

• USA Masters of Sex
USA, (2013–2016), 43 h 54 min (Minutáž: 52–60 min)

Tvorcovia:

Michelle Ashford

Predloha:

Thomas Maier (kniha)

Hudba:

Michael Penn

Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin Fitzgerald, Teddy Sears, Nicholas D'Agosto, Heléne Yorke, Beau Bridges, Julianne Nicholson, Rose McIver, Allison Janney (viac)

O sexu chtěli vědět všechno. A nebáli se zeptat. Co všechno se vlastně děje s lidským tělem při sexuálním vzrušení? Tuto otázku začal koncem padesátých let dvacátého století systematicky zkoumat americký gynekolog William H. Masters se svou asistentkou a posléze i pracovní a životní partnerkou, sexuoložkou Virginií E. Johnsonovou. Masters a Johnsonová se svým výzkumem podíleli na tzv. sexuální revoluci. Jak však jejich výzkum vlastně probíhal? Jak přesvědčili lidi, aby pod jejich dohledem prováděli ty nejintimnější praktiky? A jak vlastně vypadal soukromý život těchto průkopníků sexuální vědy? Na to se pokouší odpovědět úspěšný americký seriál Mystérium sexu, v němž ústřední dvojici ztvárnil britský herec Michael Sheen a Američanka Lizzy Caplanová. Výsledky výzkumu Masterse a Johnsonové vyšly mj. i česky, a to čtyři roky po americkém vydání, v roce 1970 pod názvem Lidská sexuální aktivita. (Česká televize)

sofiapetra

Tento seriál je především úplně JINÝ než ostatní seriály. Má zvláštní atmosféru, kterou buď beze zbytku přijmete, nebo vás to nebaví. Pitvá sice sex, ale snad právě proto je dost asexuální. Vychází z reality a životopisných dat hlavních aktérů, ale přetváří si ji po svém. Neotřele, chytře, často i napínavě. Daleko nejlepším tahem bylo ale angažování Lizzy Caplan jako Virginie - ta je skvělá a jedinečná naprosto v každém záběru. A i když by těžko mohla aspirovat na matku roku, ani vás nenapadne jí něco vyčítat. Bill Masters Michaela Sheena je její totální protiól - upjatý a nesympatický robot, ale interakce mezi nimi (oddanost práci, zvláštní osudové pouto) funguje ukázkově. Co překvapí - je žánrová odlišnost první a druhé série. Proto plně chápu, že při druhé řadě přibývá odpadlíků. Pikantnosti ohledně výzkumu "sexu" se totiž téměř výhradně odehrávají v té první, hravé sérii; druhá řada je naopak spíše vztahová - tedy o poznání ponurejší, temnější, ale také o to lepší. Pro mě osobně návyková záležitost - všech 24 dílů/1 týden. ()

DaViD´82

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat). Showtime pravděpodobně AMC závidí „mašinu na ceny a kritická ocenění" Mad Men a přichází tak s naprosto shodným konceptem i stejně vypulírovaným stylem. Jen z jiného prostředí, ale jinak je to nemlich to samé. A není to v žádném ohledu na škodu, jelikož špatné či jen průměrné to tedy rozhodně není. Na to je to až příliš dobře zahrané i napsané. Má to do budoucna ovšem jeden možný zádrhel; bohatá kariéra napříč několika desetiletími dua Masters/Johnsonová nabízí nesporně silné téma na minisérii, ale na plnohodnotný seriál s výhledem na několik sérií? No uvidíme, uvidíme. Ovšem smysl to (zatím) vidět má, protože s větší stylovkou se na obrazovkách setkáte snad jedině u výše zmíněné konkurence či v rámci BBC. ()

Everyone

Nebudu lhát, zaujal mě název. Ale když jsem si seriál pustil, tak jsem (i přesto, že moje očekávání nebyla v tomto směru naplněna, byla v jiném absolutně překonána) mile překvapen. Seriál je to silný, s hutnými emocemi, kvalitním scénářem, skvělou režií a obsazením, nechybí mu ani humor a malinová ústa Lizzy Caplan jsou prostě k zulíbání. ()

Necrotongue

Po seriálu Mad Men, jsem viděl další výborný retro seriál, který se odehrává v padesátých až sedmdesátých letech dvacátého století v nejvíce demokratické zemi vůbec. První řada mě absolutně dostala svou dokonalou atmosférou tmářství a pokrytectví, která se však později začala trochu vytrácet, což byla škoda, ale i bez ní jsem si dokázal děj skvěle užít. Myslím si, že se od padesátých let zase až tolik nezměnilo, sice funguje kosmický program, internet a podobně, ale přesto je pro mnoho mužů klitoris pouze cizím slovem bez významu. Seriál by mohl být pro mnoho lidí poučný, ale tuším, že v USA je jistě doporučeno jeho sledování ve věku 18+, protože by jinak mohl ty mladé bytosti nenávratně poškodit. Vzhledem k mé morální zkaženosti se mi celý seriál velice líbil, jen mě překvapilo, že mi přišla jako nejslabší druhá série a následující řady mě opět bavily velice velmi. ()

Thomick

"But mother always said not to put anything in your mouth if you dont know where it's been." - "Well this has been here since birth." --- Ano ano ano! Showtime se zase jednou vytáhl. Tentokrát se správně provokativním, místy až pobuřujícím projektem (Bible, židovská otázka, gayové), mnohdy decentně humorně rýpajícím do stále stejně aktuálních tabu a vztahových stereotypů. Ta zpola neviditelná konfrontace přítomnosti s minulostí je na tom zřejmě to nejlepší; když teda pominu geniální hříčku v názvu seriálu a vesměs všechny herecké výkony. Michael Sheen zde ztvárňuje komplikovaného mrzouta a ješitu, jehož postava si hned zkraje první série prochází nesmírně intenzivním emocionálním vývojem. Neotřelé, ale úderné a stoprocentně funkční - dobře prodaný trademark. A nezapomeňte: "Vaginas don't bite". ()

• Dr. Ethan Haas (Nicholas D'Agosto) je na rozdíl od hlavních představitelů smyšlená postava. Haas vznikl spojením staršího muže, který s pravou Virginií Johnson udržoval vážný vztah a u něhož se schylovalo k její třetí svatbě, a mladého doktora, který s Mastersem a Johnsonem pracoval na jejich programu na Washingtonské univerzitě. (Sadi)
  • Herec Michael Sheen je ve skutečnosti Brit, pocházející z Walesu. V seriálu tedy užívá americký akcent. (Sadi)
  • Při natáčení první intimní scény v 6. epizodě 1. série s názvem "Brave New World" byli oba hlavní představitelé velmi nervózní. Jakmile Lizzy Caplan přiložila ruku Michaela Sheena na své ňadro a zazněl "Střih!", Sheen se rozběhl ke koši a pozvracel se. Caplan v rozhovoru dodala, že se v danou chvíli cítila jako monstrum, kterého se nikdo nesmí dotknout. Následně se ale zjistilo, že Sheen měl otravu jídlem. (Sadi)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (viac)