Válka mezi Irákem a Kuvajtem začne každým okamžikem. V zemi je zatčen a mučen mladý polský inženýr Pawel, podezřelý z těsných kontaktů s americkou agentkou. Na jeho záchranu přijíždí do Iráku jeho otec Mayer, eso polských tajných služeb a žádá svého přítele Bronského - iráckého residenta tajných služeb o pomoc. Netuší, že Bronski a další lidé má za úkol evakuovat skupinu amerických agentů. Polská tajná služba chce využít Mayerova pobytu v Iráku k odvrácení pozornost iráckých tajných služeb od amerického útěku ze země. Mayer má štěstí, syna se podaří osvobodit. Ve stejné době se Bronskému dostat Američany pryč, do Turecka... Příběh strhujícího akčního filmu je založen na skutečných událostech. (oficiálny text distribútora)

Damiel

Film je sice inspirován skutečnými událostmi, ale chybí mu více dramatických prvků, aby byl příběh opravdu strhující. Herecké výkony jsou jaksi vlažné a pro českého diváka bude asi nejzajímavější opětovné setkání s dvojicí Linda – Lubaszenko, kteří si zahráli ústřední role v Michálkově dramatu Je třeba zabít Sekala. ()

kinderman

Tenhle film o polských agentech v Iráku v předvečer vpádu do Kuvajtu trpí tím, že se hlavní pozornost nesoustřeďuje na postavy agentů v podání Lindy a Lubaszenka (kteří se pokoušejí evakuovat z ohrožení agenty americké), nýbrž na jejich kolegu Mayera (M. Kondrat), který do země přijíždí zachránit svého syna z rukou irácké tajné služby. Přestože se jejich příběhy protínají, Lindovo charisma na plátně prostě chybí a stejně chybí i uvěřitelnost této špionážní story. ()

bakeero

Klidná podívaná, od které nečekejte honičky ala Jason Bourne, ale poměrně realistické zobrazení agentského života. Až na poslední 2 výstřely, který jsou jak z jinýho filmu. ()

gudaulin

Upřímně řečeno, od polské kinematografie jsme zvyklí na daleko zásadnější filmy buď se silným morálním poselstvím a závažnými etickými problémy, nebo na zábavu ve velkém stylu a s kvalitním vtipem typu Machulského komedií. Operace Simoom je ryzí oddechovka, která staví na účasti několika polských hvězd v čele s Boguslavem Lindou a Olafem Lubaszenkem. Špionážní film ale nemá tak dobrý scénář, aby mohl přebít oblíbené americké filmy podobného ražení, které se evidentně polští tvůrci pokoušeli napodobit. Navíc balancuje někde na hraně žánrů, některé scény - a nejvíc určitě ta s přechodem irácké hranice při útěku - svým patosem a celkovou přehnaností mě uvádí ve zmatek, vyhodnotil jsem ji jako ironickou nadsázku, ale pokud to Pasikowski myslel vážně, tak si jeho film zaslouží bez milosti dvě hvězdičky sestřelit. Celkový dojem: se zamhouřenýma očima 50 %. ()

truhlik

Nepříliš poutavý příběh o tajných agentech Polska a CIA, kteří se snaží dostat z Íráku před vypuknutím války v zálivu. ()