Maojú maó júša

• Japonsko まおゆう魔王勇者 (viac)

Od propuknutí války mezi lidmi a démony uběhlo již patnáct let. Lidé vtrhli do Říše démonů a zabrali jedeno ze strategických území, nejinak si však vedli i jejich nepřátelé. Boje byly kruté a nemilosrdné a na obou stranách byly těžké ztráty. A právě tehdy povstal hrdina, který se, společně se svými třemi druhy ve zbrani, vydal na cestu, jež měla ukončit válku chrabrým vítězstvím. Nakonec se však hrdina od svých druhů oddělil a sám se vydal vstříc osudu přímo do paláce, aby tam porazil krále démonů. Když však mladík dorazil do trůnního sálu, zjistil, že ta ohavná bytost, která velí statisícové armádě bestií, je ve skutečnosti velmi půvabná mladá žena, jejíž kouzlo a přátelskost hrdinu okamžitě učarují. Je na čase odložit zbraně a začít diskutovat. Diskutovat o (ne)smyslu války mezi lidmi a démony a uzavřít dohodu, která změní dosavadní řád světa. (EMIA)

DaweForeman

Trochu starší anime, které si tak nějak nepamatuju a tak jsem si ho pustil po druhé. Tak nějak jsem obecně věděl o čem to bude, ale to nijak nezkazilo můj zážitek, kdy naopak mi to umožnilo více pochopit, co se tam dělo. Tohle anime úplně není jednoduché na porozumění, kdy se tu mele hodně ohledně státnictví - politika, náboženství, války, ekonomika, zemědělství, průmysl atd. Svým způsobem je tohle anime hodně podobné počinu "Spice and Wolf", ale akorát to není zaměřeno jen na jednu oblast. Do toho je tam vpravena akční, dramatická, romantická a humanistická stránka, která to zpestří, aby to nebylo jen anime o nudných faktách. Po animační stránce je to slušné a po hudební to ujde. Škoda je jen to, že tam některé věci nedostanou větší prostor a zároveň, že i dosud i po 9 letech není žádné pokračování. ()

daGGos

Jakkoli by úvodní epické scény možná mohli napovídat něco jiného, je Maoyū maō yūsha spíše komorní anime, ve kterém se mluví, mluví a zase mluví, přičemž jen sporadicky přijde na řadu i nějaká akce. To rozhodně nemusí být na škodu, koneckonců, už jen samotný námět o lidském hrdinovi, který se rozhodne spolčit s vládcem démonů, zní poměrně neotřele a slibovat by mohl mimo jiné i spoustu vtipných nedorozumění, jež by ze soužití dvojice z tak odlišných světů skoro až zákonitě měly nastat, tady ovšem poprvé naráží kosa na kámen - neuvěřitelně prkenné (tím myslím charakterově, co se zevnějšku týče, o prknech řeč být rozhodně nemůže) a nezajímavé postavy, a to jak hlavní, tak až na pár (doslova) výjimek i vedlejší. A když už jsem načal to hledání much, vytáhnu rovnou i tu největší masařku - snažit se zpracovat pětidílnou knižní předlohu do dvanácti dílů lze buď s drastickým ořezáním obsahu, nebo naopak s jeho šíleným napěchováním, zde se tvůrci rozhodli pro ten druhý případ, což ve spojitosti se zmiňovanou konverzační strukturou znamená v mnoha případech naprostý chaos, kdy se v jedné epizodě souběžně odehrává pět vražedným tempem ubíhajících dějových linií, intrika tady, twist tam a divák se jen marně rozpomíná, co se odehrálo minule a jak to všechno na sebe vlastně navazuje. Přes celkově kritický podtón mého komentáře ale musím uvést věci na pravou míru, Maoyū maō yūsha rozhodně není vyloženě špatné anime. Svět, ve kterém se děj odehrává, je dost obšírně popsán a klidně bych si jej dovedl představit jako základ pro nějakou online hru, všechny ekonomické a politické děje v něm se odehrávající, jakkoli značně simplifikované (což rozhodně nepovažuji za zápor), v jádru věci dávají smysl a je prostě vidět, že s tímhle univerzem si někdo dost vyhrál. O to více však zamrzí, že při vší té námaze s omáčkou kolem jakoby se téměř zapomnělo na hlavní ingredience a výsledný pokrm je takový nemastný neslaný. Slabší *** ()

Moiraine

Ze začátku mě to hodně bavilo a přišlo mi to celkem i zajímavé, ale postupem času to nějak ztratilo šťávu. Mít to ještě o pár epizod víc, asi to hodnocení ještě o jednu hvězdu stáhnu. Nějak si ani nejsem jistá, komu že má být seriál určen. Některé části mi k sobě prostě nepasovaly. Má to v sobě ale i zajímavé momenty, kvůli kterým nelituji, že jsem se na to podívala. ()

Palisander

Začiatok veľmi sľubný, vyzeralo to, že to autori berú s nadhľadom. Ale postupne to skĺzlo do štandardu. Hoci takticko-ekonomické aspekty vojny v anime tak často nenájdeme. Len sme sa mohli pohnúť niekam ďalej. Pretože výsledky nič moc a pokračovanie v nedohľadne. Vlastne sa to sotva rozbehlo. Asi by bolo lepšie pozerať až po vyjdení nejakej ďalšej série. ()

novoten

Jak Hrdina potkal Krále démonů, padli si do oka a byla z toho láska jako trám. A jen tak mimochodem i nový způsob zemědělství. Maoyu hledá příběhové linky na místech vskutku netradičních, a přestože tak činí trochu zbrkle, moje sympatie si získává okamžitě. Ať už příjemně přestřelenými povahami hlavní dvojky, překvapivě vydařenou animací občasných válečných výjevů nebo nemožností po většinu času byť jen vytušit, o čem a o kom by mohla následující epizoda vyprávět. Právě tady ale tkví i zásadní problém. Z nepravidelně obměňované hromady vedlejších charakterů se mi k srdci přiblížila jen posmutnělá Služka Starší Sestra a v citlivějších chvílích i Rytířka. Ostatní sice mají dostatek potenciálu, ale když jediným poznávacím znamením Kouzelnice je časté usínání uprostřed důležitého dění, nemám moc šanci se jí (nebo dalším podobně ošizeným sympaťákům) dostat pod kůži. Protože stejně zkratkovitě či nečitelně působí i motivace všech vládců, církví nebo potenciálních záporáků, nezbývá mi, než zůstat u průměrného hodnocení. V množství uskutečněných či jen hrozících bojových konfliktů mám i po posledním díle slušný zmatek. Při dvojnásobné délce celého seriálu mohlo být všechno o třídu srozumitelnější a přirozeně i lepší. ()