Kauza Cervanová

• Slovensko Normalizácia (viac)
Slovensko / Česko, 2013, 100 min

Dokumentární tragédie o právu na spravedlnost je osmiletou detektivní výpravou režiséra Roberta Kirchhoffa do temných hlubin dodnes neuzavřeného a medializovaného případu únosu, znásilnění a vraždy mladé medičky. Ľudmila Cervanová, dcera plukovníka Cervana, byla zavražděna před 37 lety. Do případu, jehož vyšetřování se táhne už téměř 40 let, se vložil i někdejší prezident Gustav Husák, proběhly desítky výslechů a zadržení, ale i manipulací, vydírání, utajování informací a falešných přiznání. Po pěti letech vyšetřování odsoudily socialistické soudy skupinu sedmi mladých mužů dohromady na 108 let. Bez důvěryhodných důkazů a svědectví si v nejtěžších věznicích Československa každý z nich odseděl dlouhé roky, dokud revoluce v roce 1989 nepřinesla šanci na nový proces. V roce 2004 byli obžalovaní, navzdory novým důkazům zpochybňujícími jejich vinu, opět odsouzeni. Dnes je z nich sedm stárnoucích mužů, kteří tvrdí, že byli zapletení do politicko-soudní konspirace komunistického režimu a čekají na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva – poslední instance, která může rozhodnout, jestli zemřou jako vrahové. Dlouho očekávaná filmová rekonstrukce je jedním z nejkontroverznějších a divácky nejúspěšnějších slovenských dokumentů posledních desetiletí. (Artcam Films)

kingpsch

velmi tendencne natoceny dokument,precital som o tom dost z viac zdrojov,po 40 rokoch od udalosti je samozrejme ze veci sa uz zmenili a vela veci sa nepameta... ()

Don Maty

Bohužiaľ, tento dokument je veľmi "čajový". Vzhľadom na množstvo informácií, ktoré tam neboli ani len spomenuté alebo bolo o nich povedané veľmi málo, je tento dokument absolútne jednostranná záležitosť. Nech si vraví kto chce, čo chce ale ak človek videl Lampu o tomto probléme a tak isto sa informoval aj v novinových článkoch, tak tento dokument z hľadiska informačnej hodnoty je úplne bezcenný. S výnimkou scény, kde sa odsúdení medzi sebou hádajú. Avšak tento dokument mal predsa jeden veľký zmysel. Vyprovokoval druhú stranu (prokurátor, sudca, vyšetrovateľ) k vyjadreniu, čo tiež prispieva verejnosti k utvoreniu si názoru. Hoc to prináša ešte viac kontroverznosti do celého prípadu...3 ()

kiararaftl

Mne sa len opat potvrdilo, aky je vkus slovenskeho/ceskeho divaka voci dokumentu "objektivny" a preco je modre z neba najsledovanejsou realciou. Toto vysoke hodnotenie ma priam zaraza. 1. nepadol jediny dokaz ani objektivny nahlad na realne skutocnosti 2. Ak sa 4 sudy vratane toho v Strasbourgu nemylia, tak chudera Cervanova sa musi v hrobe obracat 3. Vsetko je robene ucelovo. Priklad - rozhovor so sudnymi lekarmi. Ten druhy bol ustrednou postavou vsetkych kriminalnych pripadov Slovenska a odrazu je to podplateny XX lebo panu reziserovi sa to chce, pritom ocividne im nepovedal co sa deje. A ten treti ako co zistil? Ved tam sa absolutne nic nedozvieme, je to len sugescia divakovi. Dalej, preco nie je uvedene ze zaznam v denniku sestier francuzskych mal preciarknuty datum a strana bola doplnena dodatocne? Preco nie su uvedene svedecstva samotnych odsudenych? Ako mohli oznacit miesto vrazdy a ine veci? Nie je trochu pritiahnute za vlasy vykonstruovat spor na 7mich vrahov? Ved s 2 by to islo jednoduchsie. Nikoho si nezastavam ale tento dokument vo mne paradoxne prehlbil vinu odsudenych, pretoze nicim nepodlozili vyvratenie dokazov. Obrovske sklamanie. ()

MFJD

Všetko o vražde a neskreslených faktoch nájdete na stránke www.kauzacervanova.sk Strhujúci, nebojácny a osobitý postoj režiséra k danej kauze je úctihodný. Začať rozpitvávať po rokoch čo už bolo niekoľko ráz rozpitvané môže znamenať neúspech, či konšpiaráciu nad rozliatým miekom. Toto je však iný prípad. Pravdu neutopíš, pravda s nedá umlčať a tí ktorí sú v tom nevinne sa budú za ňu biť až do konca. Ťažko ju hľadať po rokoch a ešte v tejto dobe. Autentické výpoveďe svedkov, ktorí boli vypočutí a zároveň umlčaní dáva na kauzu úlne iný pohlľad ako aj výpovede potencionálnch vrahov. Pitevná správa, policajné vyšetrovanie preukázalo že nešlo o znásilnenie ani o jeho pokus a výpoveď určitých svedkov nasvedčuje k tomu že sa niekto z vyšších miest hral s materiálmy a dôkazmy aby tie nikdy nevyšli na svetlo božie. Je zaujímavé že po rokoch o tom dokážú otvorene hovoriť len ľudia, ktorí boli za tento skutok odsúdení a neakceptovaní svedkovia. Naopak záporne sa k tomu stavajú ľudia, ktorí mali celý prípad úplne na dlani. Hra politických mocnosti za účelom uchrániť svoje záujmi za cenu čohokoľvek. Je ľahké si nájsť a hodiť vinu na obetného baránka ako odhaliť celú pravdu. Pravda sa v tomto prípade skrýva v tých najvyšších miestach tohto nášho skorumpovaného a upadajúceho štátu. ()

BarVo

Akokoľvek sa môžem stotožniť s tým, čo chcelo byť filmom povedané, nedá sa ignorovať, že z tak sľubnej témy bol nakrútený veľmi priemerný dokument. Metóda nadšeného amatéra by sa možno dala akceptovať u študenta réžie, ale tu...? Škoda, preškoda premrhanej možnosti. Napriek tomu veľké plus za snahu a pár veľmi silných momentov, ktoré prezradili viac než všetky obhajoby, záverečné reči a rozsudky.///Po odstupe času zvyšujem hodnotenie. Film dosiahol presne to, čo chcel, presvedčil. A nie rečami odsúdených. ()

amundseen

Nečakal som, že by tento dokument mohol priniesť ešte niečo nové. Mýlil som sa. Kirchhoff prekvapil vo všetkých smeroch. Jeden z najlepšich a najdôležitejších slovenských dokumentov za posledné roky. ()

pierre9

Nuž, nebudem tu riešiť, kto, či alebo ako veľmi je vinný, obávam sa, že pravdu sa tak skoro nedozvieme. Avšak ja som veril, že po tomto filme k nej budem predsa len aspoň o malý krok bližšie. To sa nestalo, nedozvedel som sa ani jedinú novú informáciu, ktorá by pred tým nebola v médiách. Naopak, mnohé, ktoré sa do (žiaľ, neobjektívneho) režisérovho videnia pravdy nehodili, v ňom chýbali. Vážim si dokumenty, ktoré predostrú fakty a nechajú diváka, nech si urobí názor sám. Tento dokument iba zapadol do propagandy Š. Hríba a spol. A to je škoda. (Tým nechcem povedať, že odsúdení sú vinní.) 2.5* ()

Fjera

Silný investigativní dokument. Velmi dobré zpracování mapující všechny přelomové okamžiky procesu. Zvláštní je, že v angličtině se film jmenuje Normalizace. "Pravda je jednoduchá, lži jsou složité." ()

Tomas_PO

Filmy, či dokumenty takéhoto charakteru majú určite zmysel, keďže aj mladším generáciám približujú udalosti, ktoré nezažili. Rovanko vyvíjajú určitý tlak na verejnosť, či štátnu správu aj po rokoch. Na dokumente oceňujem predovšetkým to, že som sa konečne dozvedel podrobnejšie, čo to kazua Cervanová je. Čo ma však sklamalo bolo pomerne jednostranné poňatie obhajoby obvinených, respektíve relativizácia rozsudku. Drobné náznaky (deti vysokých štátnych predstaviteľov), arabská menšina poukazujú na potenciálnu zaujímavú spleť udalostí, o ktorých sa však vôbec nič nedozvedáme. V podstate som ani nepochopil, či odsúdení sú deti vysokých štátnych úradníkov, alebo to bola nejaká druhá skupina, ktorá vyšetrovaniu ušla. Nehovoriac o tom, čí by sa napokon z deti vysokých štátnych úradníkov nevukľul sunovec z tretieho kolena upratovačky na ministerstve, ako to žiaľ niekedy býva. 3/5 ()

vojaksvejk

Škoda, že nikto nevydal publikáciu s názvom Ako (ne)skopať dokonalý námet. Dokument má niekoľko svetlých chvíľ, ale inak pôsobí maximálne chaotickým dojmom "vezmem si kameru a urobím pár záberov a potom to nejako zlepím dokopy". Neviem, či to bol režisérov zámer a či nie, ale chvíľami svojimi otázkami pôsobí ako absolvent pomocnej školy na stretávke po 20 rokoch. Hodnota dokumentu spočíva skôr vo faktoch, než v kvalitne odvedenej filmárčine. Večná škoda. ()

Sunwheel

V snahe ukázať nezainteresovanému divákovi príbeh skupiny nevinných, krivo obvinených detí prominentných komunistov, ktorých snahu zostať na slobode bránia autokrati a demokrati len aby vytvorili deravú konšpiráciu sa pokúšal tento film. Kým v roku 2013 to ešte zabralo, neskôr sa ukázalo, že diery sú natoľko hlboké ako prestávky medzi monológmi Štefana Hríba. Po snímke človek, ktorý červených v láske nemá aj chce tomu celému uveriť. No absencia iného názoru a až násilná propaganda časopisu .týždeň ukázala s odstupom času aké otrasné dielo autor úspešne pretlačil do médií. Tie hviezdičky dávam za snahu ako sa mu podarilo oblbnúť verejnosť. Hnus velebnosti! ()

De Large odpad!

Ďalší pokus urobiť z beštiálnych vrahov neviniatka... trápny pokus... V roku 1982 mali dostať traja z nich trest smrti a to bol jediný spravodlivý trest pre nich !!! Sprostí svinskí vrahovia, beštie, ktoré majú chodiť po kanáloch !!!! ()

Robbie odpad!

Tento film nedokážem hodnotiť žiaľ inak, keďže sa očividne snaží očistiť mená zločincov a pozerá sa na celú kauzu subjektívne, zahmlievajúc skutočnosti a vyhovárajúc sa na niekdajší režim. Mal by sa radšej venovať tomu, prečo sa musel meniť scenár filmu Bolero do "prijateľnejšej verzie" pod nátlakom a vyhrážkami.. Zhodou okolností sa viem k tejto kauze vyjadriť a to hneď z prvej ruky, keďže mám v rodine spolužiačku a známu zosnulej Ľudmily Cervanovej, ktorá kauzu od jej smrti sleduje, dokonca videla jej fotky z pitevne a rozhodne nezabudla na fakty a detaily ktoré sa tento pseudodokument snaží zahmlievať, spochybňovať alebo zamlčať. Preto tým, čo chcú poznať pravdu, odporúčam skôr pozrieť si spomínané Bolero, ktoré síce možno nie je prvotriednym filmovým zážitkom, ale aspoň opisuje kauzu verne. Alebo ešte lepšie - prečítať si knihu Prípad Ľudmily Cervanovej, ktorú napísala Margaréta Cervanová, matka zavraždenej. Tá ma k prípadu určite viac čo povedať ako pán režisér. A k argumentu s detektorom lži: chcel by som vidieť, či by ním páni prešli aj bezprostredne po zločine, ktorý spáchali. Po toľkých rokoch a toľkokrát opakovanej lži možno už aj sami uverili že sú nevinní, na nejaký detektor lži sa už nedá absolútne spoľahnúť. Na záver stačí už len dodať, že od bývalého režimu sa jedno rozhodne nezmenilo: kto má peniaze alebo za sebou silné kontakty, ťahá za nitky a dokáže očistiť mená aj tých najväčších zločineckých prasat. Chcel by som len vedieť kto za túto skvostnú lož odmenil pána režiséra a či by to natočil aj keby bola v hre jeho dcéra. ()

durkes odpad!

Nič len obhajoba beštiálnych vrahov a za každú cenu vytrieskať senzáciu a všetko zlé, tam kde senzácia nie je. Spravodlivosť je len jedna, či už za akéhokoľvek režimu. Ja za tento brutálny čin by som bol aj za trest smrti. Je smutné, keď sa niekto spreneverí svojmu remeslu, len aby bol poplatný dobe......teraz mám ale na mysli tvorcu tejto účelovej sračky. Doporučujem knihu Petra Tótha - Kauza Cervanová......a aj film Bolero.....a tento paškvil a jeho tvorcu do hlbokého zabudnutia...... ()