Z poslance Leifura se stala lidská troska. Nekonečné večírky, kocoviny, sexuální eskapády a drogová opojení mu nahlodaly život až na kost. Jak dopadne poslední party před jeho nástupem do protialkoholní léčebny? Expresivní a vysoce osobitý film se převtěluje v delirickou noční můru plnou nadsázky. (MFF Karlovy Vary)

Isherwood

Alkoholový trip do pekla vlastního nitra, ve kterém netušíte, co je, bylo a co je jenom jako. Má to své silné momenty, především ve chvílích, kdy hrdina účtuje svůj vlastní vztah s dcerou, ale na konci se dostaví těžká kocovina. Bolí vás hlava, trochu i žaludek, ale dáte si kafe a za pár hodin je to pryč. ()

EdaS

Chápu, proč na to ani na Islandu nikdo nechodí. Filmařsky a vlastně po všech dalších stránkách nezajímavá podívaná. Karlovarské soutěži už se příště obloukem vyhnu. ()

Krouťák

Že všeho moc škodí ? To zrovna! Koukat hodinu a půl , jak se sto padesáti kilovej norek systematicky ožírá? Proč ne :). Střídavě psychadelická, ale poměrně zábavná záležitost - 70%. [48. MFF Karlovy Vary] ()

Filmmaniak

Islandské drama o šovinistickém obézním praseti, které má peníze a charisma, tak si může dovolit spoustu přítelkyň a pořádání divokých večírků. Na začátku filmu je anti-hrdinovi doporučeno, aby se šel léčit ze závislosti na alkoholu, na což on odpoví ještě divočejšími párty s ještě perverznějším sexem. Střípky nahodilého nesouvislého děje se ztrácejí v epileptických kolážích alkoholových dýchánků, nahých těl a vzpomínek na minulost. Oceňuji režii a inteligentní scénář plný sofistikovaných dialogů, ty ale bohužel nevedou k žádné pointě. ()

Katullka

Klišé tak trochu věrohodně zpracované. Ovšem dávat tuhle artovou manýru na MFF KV? Ano, to je další špatný záchvěv dramaturgického týmu. // 48. Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary, 2013 ()

CISTICZ

Alko jizda, vostrej sesup doprdele. Pro slabsi natury nedoporucuju. Pro zacinajici politiky a alkoholiky hezky navod, jak si zabruslit na tenkym lede. A Maria Birta je zase nebezpecne krasna. ()

Seabeast

Drogami a děvkami provázaný život poslance Leifura, který se topí ve vlastní žumpě, je zde vykreslený vskutku odpudivě. A o to samozřejmě šlo a vaše antipatie tak k "hrdinovi" během filmu stále roste. Tohle se podařilo zvárnit obdivuhodně a také hercův výkon je zajímavý. Což o to, bylo to slušné, ale nic k čemu bych se musel mermomocí vracet a básnit o tom, že stojí za to vidět. Na podobné téma se dle mě natočili mnohem povedenější filmy. ()

wikked

Asi chápu režisérův záměr soustředit se více na psychologickou pitvu na šrot opilého hlavního hrdiny, ale někde v půli filmu už jsem jaksi ztratil nit a jen tupě sledoval prazvláštní výjevy alkoholického kolotoče na plátně, které ke konci gradovaly ve zběsilé audiovizuální kakofonii. // KVIFF 48 ()

Davson

Je z toho cítit snaha o co nejvěrnější zobrazení alkoholového rauše ve filmové podobě a chuť experimentovat. Za to palec nahoru, aspoň to není zas nějaká krotká severní depka, které, bůhví proč, jsou v posledních letech děsně populární. Skončilo to ale jako audiovizuální hromada bordelu. Spousta kamerových triků, které se zběsile mění a opakuji, přičemž film se za 87 minut prakticky nikam nepohne. Na konci už je to jenom otupující, nic víc. P.S. Jestli je Island zemí, kde vrcholný politik je celé dny totálně ožralý na plech téměř bez přestávky, ve svém bytě pořádá sexuálně-drogové orgie a rve se na veřejnosti, aniž by to mělo na jeho politickou kariéry nějaký efekt, tak hluboký respekt. To by u nás nedokázal ani Zeman s Kalouskem a Kottem dohromady. Máme co dohánět! ()

paanka

Parodie na film. Rychlý střih a barevné změny prostředí odkazují na výběr experimentální kinematografie shrnutý v učebnicích pro základní školy, špatně uchopený. Kocovinové švenky, rakurzy nebo jen prostá máchnutí přístrojem. Prostřihy vzpomínek, nejasné sexuální kontury, nápodoby Lynchova atmosférického baletu v kvalitě Z. Snímek, který se snaží ze všech sil stát se uměním, až se z toho sám pozvrací. ()

cineman

Vítej studený Islande, vítej ožralá a zfetovaná kamero. To, co vidíte na plakátech, budete sledovat úmorných 90 minut. Ano, noční můra plavající ve slizu. Pro všechny alkoholiky dobrá zpráva, že Nohavicova teorie alkoholického kopce funguje - čím víc chlastáte, tím víc stoupáte na vrchol. Pro všechny ostatní další důvod, proč se vyhýbat soutěžní sekci na MFFKV. ()

MartinNDL

Pro mě osobně nejlepší film, který jsem letos ve Varech viděl. Bez příkras americké produkce si to islandská verze Miloše Zemana rozdává v duchu Leaving Las Vegas převážně s minulostí a díky množství prázdných lahví, podpoře sympatickýho premiéra taky s nejednou kočičkou toužící po nějakým tom islandkým penízku. Pekelný červený filtry, zběsilý párty střih, dráždivá nelinearita prokazují vysokou úroveň filmařiny. Hodně metafor, hodně deprese. Zlo, sex, beznaděj. Mňam. ()

clementinka

Asi som sa dožila dňa, kedy severanov už nebaví nakrúcať depresívne a melancholické filmy. Znie to pozitívne, ako krok vpred, ale tento film je skôr krok nazad. Nevidela som v celom filme žiadnu pointu, nič - iba jedno veľké alkoholické opojenie (a veru, že po zhliadnutí filmu som si povedala, že alkohol fakt len striedmo!). Pozerať sa hodinu a pol na to, ako jeden tukom dobre zásobený politik bez chrbtovej kosti preťahuje ženu za ženou (jeho akože oficiálnu partnerku uctieva ako "ženu" preťahovaním odzadu), sem tam sa nad sebou zamyslí a dojde mu ľúto jeho vzťahu s dcérou a ex maželkou (ani na chvíľu som ho nepoľutovala), ale čo robí väčšinu času - drží nejakú fľašu s alkoholom v hube a chľasce. Ok, možno to režisér považuje sa super umenie, ale mne sa to tak nezdalo. A najväčší fail bolo vsunutie celkom peknej islandskej hudby počas záberov jazdy v aute pod vplyvom alkoholu, škoda no. ()

mira007

K tomuto filmu jsem doputoval od islandského filmu Okamžik zvratu ( který je desetkrát lepší než tohle) a herečce Maria Birta B. , která tam hrála a i tady má vedlejší roli. Tenhle film je hrozná bída opilecká jízda macatýho Leifura, kde se reálný svět prolíná s tím v deliriu. Hodně neuchopitelnej film a pro mne ztráta času. Mohu si odškrtnout druhý islandský film v mé historii uživatele CSFD. ()

Brylin

Solidní párty! Vidíme hodně večírků a chlast tekoucí proudem, ale že by fungovalo avizované odsouzení alkoholismu? Nezdá se mi, mám spíš chuť se zeptat jak se sakra dostanu na tuhle nekonečnou pařbu s krásnýma holkama. Snímek XL je ve Varech 2013 v hlavní soutěži a měl by ukázat daleko více než jen večírky či prsa Maríi Birty (i když ta rozhodně stojí za to). Momentů k zamyšlení je však pohříchu málo, a tak dvě hvězdičky zachraňuje pouze výborný výkon Ólafssona v hlavní roli. ()

kubyno

Určitě největší zklamání letošních Varů. Mohl to být opravdu bombovej snímek islandské ožralé produkce. A vskutku po technické stránce je ten film brilantní. Jenomže problém je, že člověk je nejen nepřetržitě ztracený, ale postupem času je to čím dál větší nuda, protože se vlastně nic nového neděje. Není čeho se chytnou, čeho se držet a po chvíli je to jen velice ožralý stereotyp (ale jak říkám technicky a zpracováním dobře natočený!). Bohužel jsem neviděl krátkometrážní předlohu (původní snímek), nicméně za těchto okolností mělo XL krátkometrážní zůstat. Čtvrthodinka by byla ideální, na celovečerní verzi prostě chybí vodítko. ()

48. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

48. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

06.07.2013

Devítidenní karlovarské filmové prázdniny skončily a poroty v čele s Agnieszkou Holland udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl režisér János Szász… (viac)