Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (viac)
Veľká Británia, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvorcovia:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (viac)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (35)

Série 1 (2013) (S01)

Výsledné skóre se po první sezóně vyšplhalo na pět hvězdiček, ale musím přiznat, že k tomu došlo jen díky tomu, že jsem přimhouřil obě oči nad hlavními nedostatky. Měl jsem pocit, že mají tvůrci lehké obtíže s ubíhajícím časem (Adino těhotenství), ale největším problémem pro mě byl nedostatek násilí. Pochybuji, že by se v roce 1919 v takových anglických městských čtvrtích dalo ze všech problémů jen tak vykecat. Myslím, že když se někdo rozhodne točit seriál z prostředí gangů, násilí se nevyhne, a pokud ano, bude to působit divně. Jinak Cillian Murphy umí vrhat velice ledové pohledy, do očního souboje bych se s ním dostat nechtěl. ()

Epizoda 1 (2013) (S01E01)

Red Right Hand hned u úvodních titulků a už jsem se radostně tetelil. Potěšila mě i Anglie, rok 1919 a herecké obsazení, epizoda ještě pořádně nezačala a už jsem tušil pětkové hodnocení. Jenže... Námět, scénář, herecké výkony i dialogy byly výborné, ale očekávané (a nevyhnutelné) násilí přinesl až inspektor Campbell, což mě nemile překvapilo. Nezbývá než počkat na další vývoj. ()

Epizoda 2 (2013) (S01E02)

Příběh mě zatím velmi baví, ale tvůrci nepochopitelně šetří akcí, je to tady samý gang, ale když dojde k násilí, většinou za ním stojí policie vedená inspektorem Campbellem, což je fakt zvláštní. Vypadá to, že se tvůrci vydali spíše cestou taktiky, intrik a manipulace. Začala mě velmi bavit teta Polly, doufám, že jí to vydrží. ()

Epizoda 3 (2013) (S01E03)

Za třetí epizodu jsem přidal na hodnocení, další mrtvý jde sice taky na účet inspektora Campbella a jeho týmu, ale na dostizích už došlo i na nějaké to ucho mé neoblíbené minority, takže očekávám v dalších dílech zlepšení v oblasti akce a pátá hvězdička je vlastně taková záloha. ()

Epizoda 4 (2013) (S01E04)

Myslím, že už jsem to konečně pochopil, největším killerem je jednoznačně inspektor Campbell, který si na rozdíl od gangsterů připsal další zářez, zatímco Thomas Shelby se chová jako zkušený panovník podle vzorce rozděl a panuj a místo násilí volí raději strategicky výhodný sňatek. Bavím se stále víc, ale větší porci akce bych fakt přivítal. ()

Epizoda 5 (2013) (S01E05)

Někdy kritizuji filmy a seriály za to, že je v nich příliš mnoho násilí, které příběhu absolutně neprospívá, u Peaky Blinders mám pocit přesně opačný, pořádná dávka násilí by seriálu dodala chybějící šťávu. I tak ale hodnotím plným počtem hvězdiček, protože mě tato záležitost prostě baví. ()

Epizoda 6 (2013) (S01E06)

Závěrečnou epizodu bych ohodnotil pěti kousky, ale strašně mě naštvalo, jakým způsobem tvůrci zapíchli první pořádný střet gangů, ke kterému se schylovalo. Takhle bych se asi cítil, kdyby mi někdo ukradl peněženku a ještě se mi drze vysmál. Každopádně platí, že se rád podívám i na další řadu. ()

Série 2 (2014) (S02)

U druhé sezóny se průměrná známka mých hodnocení vyšplhala na čtyři kousky, ale musel jsem hodně přivírat oči, protože proti té předchozí byla druhá řada citelně slabší. Jednotlivé epizody obsahovaly vždy jednu nebo dvě opravdu kvalitní scény, ale pak většinou ztratily tempo. Měl jsem taky dojem, že tvůrci nepřišli s ničím novým, dělo se vlastně opět totéž, co v první sérii, jen s jinými protivníky. Potěšila až závěrečná epizoda a fantastický Alfie Solomons v podání Toma Hardyho. 4*- ()

Epizoda 1 (2014) (S02E01)

Od první epizody druhé sezóny jsem nic velkého neočekával a dobře jsem udělal. Šlo o tradiční pomalejší rozjezd, který by mě měl připravit na to, o co v nové řadě půjde. V tomto ohledu tvůrci úkol splnili, jen mě trochu mrzelo, že nepřišli s ničím novým, evidentně se mění jen nepřátelé titulního gangu. 4*- ()

Epizoda 2 (2014) (S02E02)

Dobře, první epizodu jsem bral jako úvod, ale od druhého dílu jsem už očekával něco víc, než upravenou verzi Pošty pro tebe říznutou realitní agenturou. Nijak zvlášť jsem se nebavil, dokud se neobjevil Tom Hardy jako šéf židovského gangu, takže to bylo celkem zklamání. ()

Epizoda 3 (2014) (S02E03)

Třetí epizoda mě přece jen dokázala pobavit, nábor nových pekařů byl skvělý a musím ocenit i to realisticky vypadající podříznutí. Nečekaně mě zaujala i dražba, kdybych věděl, jaký mají tyto záležitosti závěr, mohla by se z toho stát má oblíbená zábava. ()

Epizoda 4 (2014) (S02E04)

Ale jo, i tentokrát to celkem šlo. Jak to tak sleduji, gang by měl buď změnit přístup k pozůstalým, nebo se víc snažit, aby lidi zbytečně neumírali, jinak by mohl zbankrotovat. Situace v Londýně slibuje pěkně akční vývoj, doufám, že se všechno zase nevyřeší jen u stolu. ()

Epizoda 5 (2014) (S02E05)

Tentokrát se mě tvůrcům opravdu podařilo naštvat, epizoda začala v takovém stylu, že jsem počítal s tím, že si z ní sednu na zadek, ale pak přišla změna, děj se vytratil do nikam a větší část dílu byla nudná, protože mě řazení žen do Shelbyho harému jaksi nebralo. ()

Epizoda 6 (2014) (S02E06)

Tak sláva, závěrečná epizoda druhé sezóny přece jen přerazila pachuť, která u mě přetrvávala po předchozím dílu. Alfie Solomons by už určitě nevěděl, s kým je zrovna kamarád, kdyby si to nepsal, a události v Epsomu mě fakt bavily. Takhle to mělo být celou dobu, zábava a žádná nuda. ()

Série 3 (2016) (S03)

Třetí sezóna se mi jako celek líbila víc, než ta předchozí, a to i přes otřesnou úvodní epizodu. Musel jsem si sice chvíli zvykat na změnu prostředí, ale zvládl jsem to, vzhledem k tomu, že všichni zůstali i nadále pěknými šmejdy. Jednotlivé díly mi přišly proti druhé řadě vyrovnanější, hlavním padouchem byl kněz, což mě nadchlo, a přestože mi v závěru lezly ženy v rodině Shelbyových na nervy, je pravda, že pěkně zahýbaly vztahy mezi bratry. ()

Epizoda 1 (2016) (S03E01)

Tak to byl tragický zážitek, úvodních sedm minut zabral jen svatební obřad, což byla příšerná nuda, ale ani pak nepřišlo žádné velké zlepšení. Měl jsem pocit, že se tvůrci rozhodli otestovat výdrž věrných diváků, no, snad nezašli příliš daleko. Zatím šlo o jasně nejhorší epizodu celého seriálu. ()

Epizoda 2 (2016) (S03E02)

Já fakt nevím, co si o tom mám myslet, měl jsem dojem, jakoby druhou epizodu točil úplně jiný tým (počínaje scénáristou). Tentokrát jsem zase viděl Peaky Blinders, na které jsem byl zvyklý z první sezóny, Díl nepostrádal kvalitní atmosféru, napětí i akci, takže ve mně opět vzbudil naději v kvalitu dalších pokračování. ()

Epizoda 3 (2016) (S03E03)

I ve třetí epizodě se tvůrcům podařil celkem solidní výsledek, všechny zápletky byly zajímavé, jen Tommyho putování do Walesu mi přišlo trochu zbytečné. Mnohem víc mě zaujalo řešení případu "Changretta" i nátlak na předáka v továrně na automobily. ()

Epizoda 4 (2016) (S03E04)

Hodnotil bych klidně o hvězdičku výš, kdyby se nevyskytlo několik záležitostí, které mě dost otravovaly. Poprvé jsem byl zklamán z tety Polly, svatá Linda je pro mě úplná pohroma (Dušíny nerad) a už zase se našla jedna, která Tommymu neodolala, ach jo, chudák, jako by už tak neměl dost starostí... Jinak jsem byl ale velmi spokojen, zápletka s dodávkou zbraní se mile komplikuje. ()

Epizoda 5 (2016) (S03E05)

Kdyby se tvůrci nenechali strhnout ruskými orgiemi, hodnotil bych klidně pěti kousky. Tahle pasáž byla ale hodně nudná a zbytečně dlouhá. Opět se na scéně objevil Alfie Solomons a znovu mě velice bavil. Všechny zápletky jsou před závěrečnou epizodou pěkně připravené. ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (viac)

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (viac)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (viac)