Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (viac)
Veľká Británia, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvorcovia:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (viac)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Recenzie používateľa kenkaku k tomuto seriálu (11)

Série 1 (2013) (S01)

No na plný počet by to bylo, kdyby se děj sunul dopředu malonko rychleji. Občas mě iritovaly (na můj vkus zbytečné) artové manýry režiséra. Uvidíme co bude dál. ()

Série 2 (2014) (S02)

Artové manýry pokračují a děj ještě více zpomalil. Navíc v rámci zvýšení chaosu jsme posločili o dva roky dopředu a příběh se nezaměřuje na jednu věc, ale tříšti se. Asi v polovině série už mi bylo jedno co se děje (stejně to nedávalo smysl) Zdá se, že tohle nebude seriál pro mě. ()

Série 3 (2016) (S03)

Jako opravdu? Čím dál víc keců a hraní si na drama (nebo umění). Nechápu jak je možné seriál s tak solidním potenciálem zakopat kidama. ()

Série 4 (2017) (S04)

Série dostala druhý dech. Děj není tak zmatený a přeplácaný jako minule a série rozhodně končí o dost méně debilním koncem (i když si trapné “drama” nemohli autoři odpustit ani teď). ()

Série 5 (2019) (S05)

Tak tomu říkám sešup. Děj naprosto nula, jen hromada keců a tuna děsně cool zpomalených záběrů. Neskutečná rozbředlá nuda. Pokud vás zajímá jak vznikla fašistická strana v Anglii, klidně si hodnocení navyšte. Za mě ale bezkonkurenčně nejhorší řada. ()

Smutný den (2022) (S06E01)

Po třech letech slideshow abych se dozvěděl na co jsem zapomněl a pak… hop o několik let a jedeme úplně nanovo bez jakéhokoliv odkazu na to co bylo minule. Chápu, že smrt jedné z klíčových postav hodila do původního scénáře vidle, nicméně nevěřím, že původní scénář byl s ohledem na předchozí řady nějaká perla. Nicméně. Hodně se mluví, hodně se hraje na umění a “styl” (zpomalené záběry, jedna písnička za druhou) a krom chaosu v tom co se děje není jasné, kam to vůbec směřuje. ()

Černá košile (2022) (S06E02) odpad!

Politické projevy socanů a kecy NONSTOP CELOU EPIZODU. To je něco kvůli čemu jsem na Peaky Blinders koukat nezačal. ()

Zlato (2022) (S06E03) odpad!

Ta šaškárna s dcerou (a “gipsy tanečky”) byly naprosto zbytečné. LOL scéna se svíčkou mě dostala do kolen (tetka z maringotky před 100 lety by určitě věděla jak funguje spalovací motor). Celkově děj neskutečně užvaněný a nudný. Dokonce i scéna ve skladišti je užvaněná až na půdu. Série opravdu šla do kytek definitivně. ()

Safír (2022) (S06E04) odpad!

Ultra nudný hnus (jasně máme mraky času sledovat mouchu na závěsu), který nezachránila ani ta rasově nekorektní scéna se samopalem. Každopádně jako agitka “noste roušky jinak umřete” byla epická. Tohle si seriál opravdu nezasloužil. ()

Cesta do pekel (2022) (S06E05) odpad!

Epizoda si opět odbyla nejlepší scénu ještě před “úvodní znělkou”. Takže opět 53minut sraček… oh pardon. Konverzace a nutné atmosféry. Malyszs, dokonalé shrnutí a recenze nejen epizody, ale celé série. ()

Zámek a klíč (2022) (S06E06)

Minutové “v minulých dílech jste viděli” dostačujícím způsobem shrnulo předchozích 5 epizod o ničem. Pak nastal úmorná slideshow keců, které nedávají smysl. Ne obsahem, ale tím proč vůbec padnou. Logika vyjadřování postav nula a tím pádem i chování. Proč to musí trvat hodinu dvacet to opravdu nepochopím. Debilní hra na drama prakticky v každé scéně. Dokonce i jediná koukatelná scéna pod mostem musela být natočená jako artové cvičení. Nemluvě o tom idiotském závěru. Kde se vzala, tu se vzala vize a procitnutí. ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (viac)

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (viac)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (viac)