Shelbyové se vyrovnávají s krachem na burze v roce 1929 a Tommy čelí novým hrozbám od mladších členů rodiny a fašistických konkurentů. (Netflix)

Slasher

Dojem slabší. Zápletka s hospodářskou krizí a hrozbou fašismu zněla slibně, ale nakonec jsem se s pátou řadou dost rozešel. Tommy, Arthur i Michael si vyloženě říkali o ztrátu sympatií, představitel Mosleyho mě iritoval + chtělo to víc Billy Boys. Ale možná si ji "zabalím" až s tím co přijde příště. 70% ♪♫ ()

dO_od

// Part Mad Men, part The Godfather, part Sons of Anarchy. Sudý série se mi zdají lepší a vyváženější než ty lichý, production value nicméně letí strmě vzhůru s každou řadou, herci rovněž epizodu od epizody lepší a lepší, a fašistická nálada z páté řady mě uvrhla do solidní deprese, protože ta historie se fakt ráda opakuje, co? Neuvěřitelný, že jsem si ten seriál tak dlouho odpíral. Šestá řada na Netflixu naštěstí co nevidět a filmový finále jako třešnička na závěr snad časem taky. Náběh na jeden z nejlepších seriálových konců tady je, tak pls ať to nezklame. ()

3DD!3

Steven Knight sám sebe trumfuje s každou další řadou. Peaky Blinders tentokrát flirtují s národním socialismem. Političtější ladění seriálu nahušťuje atmosféru a přidává do kotle i nevyzpytatelné elementy jako je "silná mladá generace" = zfetovaný koumák Michael a zfetovaný pitomec Finn. Herecky to šlape na jedničku a na konci se dočkáme jednoho camea, ve které jsem ani nedoufal. Vrchol britské dramatické seriálové tvorby. Říkala, že hřeby na Ježíšův kříž vyrobili cikáni. Proto jsme prokletý národ a nikde dlouho nevydržíme. Musíme vandrovat z místa na místo, aby nás nedohnala naše vina. ()

Kaka

Jednoznačně nejleslabší díl. Technickou preciznost hravě překryje unylá politická zápletka, kde se spíše než na činy hraje na kecy, které po několika hodinách začnou působit monotónně a po dalších pár přímo rušivě. Hlavní hrdinové zřejmě zcela záměrně působí vyčpěle a unaveně, ovšem těžko se v tom hledá racionální opodstatnění. Jinými slovy dramaturgicky se pětka rozhodně moc nepovedla a dávat vysoké hodnocení primárně proto, že se jedná o Peaky Blinders není na místě. Po pětce už doufám, že šestka nepřijde a zůstane vše tak nějak otevřené a nejednoznačné, jak bych očekával. ()

mzss1

[57%] Vidím, že hodnocením ostatních je opět světoborné, ale mě tato pátá série přišla jako zatím nejslabší. První byla super, druhá rovněž, třetí úplně top, čtvrtá mírně pokulhávala, ale tohle už je jen průměr, a to jsem zvažoval, že budu hodnotit hůř. Herecké obsazení je furt dobré, včetně Murphyho, ale nedokážu se zbavit pocitu, že nám ty postavy už nic hlubšího nedokážou nabídnout. A to i včetně děje který mě zde moc nebavil. K tomu to nemá ani nijak výrazné scény, které bych si pamatoval. Ta atmosféra tu pořád je, k tomu to pěkné prostředí, úroveň to ještě má, ale zkrátka jsem to celé odzíval. K tomu finální díl této sezóny, který skončil otevřeně, což mi přijde u tohoto seriálu divné. Snad bude poslední řada o dost lepší, doufám tedy! ()

Necrotongue

Měl jsem obavy, aby se tvůrci už nevydali z nejlepšího a aby kvalita páté sezóny neupadla, ale kdepak! Zase to byla parádní jízda, která mě převelice bavila, a budu doufat, že bude pauza náležitě využita, a následující řada bude nadupaná stejně jako tahle. Super zážitek. ()

Sawy

Nejlepší série. Konečně se systematicky a funkčně pracuje s historickým kontextem, který fiktivní postavy obklopuje (krach na burze, vzestup fašismu, Churchill a Mosley...), což tvoří hlavně v závěru fantastickou tenzi mezi tím, co sledujeme, a tím, co víme, že pravděpodobně nastane. Měl jsem trochu obavy z politicky směřovaného konce 4. série, ale nakonec to bylo to nejlepší, co Peaky Blinders mohlo potkat. Styl je tentokrát důsledněji provázán s obsahem a pokud bude Tommy Shelby a spol. pokračovat ve zde nastaveném směřování i dál, možná nakonec tu křečovitou snahu o stylovost za každou cenu, občas podivnou práci s postavami a únavně repetetivní strukturu jednotlivých sérií prominu a s klidem postavím britského levobočka Boardwalk Empire na úroveň jeho amerického legitimního bratříčka. ()

BrooksW.Here

"No I’m not God... Not yet..." _____________ Nebyť toho nervydrásajúceho záveru, tak sa podľa mňa jedná o doposiaľ najslabšiu sériu... Príbeh mi prišiel oproti predošlým sériám o dosť temnejší, ale aj napriek tomu bol miestami naozaj pomalý a unavujúci. Atmosféra je síce po celý čas poriadne pochmúrna, ale chvíľami mi prišla trochu zvláštna a úplne mi nesadla... Avšak toto všetko je aspoň čiastočne vynahradené skvostným vizuálom, ktorý ponúka naozaj neskutočne premakané zábery (scény natočené z výšky a zábery s vertigo-efektom sú absolútny strop!) a k tomu aj perfektným finále, pri ktorom som sa doslova nedokázal odtrhnúť od obrazovky a napäto som sledoval, či sa Blinderom atentát podarí alebo nie (toto je bezpochyby jedna z najlepších scén Peaky Blinders). No, a záverečná scéna pekne navnadila na ďalšiu (v tomto prípade už finálnu) sériu, po prvýkrát sa stalo, že som sa v tomto seriáli nedočkal uzatvoreného konca... Piatej sérii dávam 7,5 zakopaných mín z 10... PS: Táto skladba je perfektná! "So, Tommy Shelby, it's war you want? It's war you shall have. " ()

agentmiky

Tak po dvouleté odmlce jsme se konečně dočkali nové série Blinderů, a nutno podotknout, že se to čekání setsakramentsky ve výsledku vyplatilo. Jen kvůli tomuto seriálu jsem si neskutečně zamiloval to špinavé prostředí uliček v samotném Birminghamu 20. let 20. století, přidejme k tomu opět víc než slušný rozpočet, parádní herecké výkony (Arthur FTW) a promyšlenou inovativní zápletku, kde si hlavního záporáka střihl s bravurou Sam Claflin. Pořád si myslím, že nejlepším počinem po sšech stránkách byla minulá série s italskou mafií, ale nový přírůstek do rodiny jí nebezpečně šlape na paty. Akce se zde moc nenajde, na tom si ale seriál nikdy nestavěl. Tady si každý divák totiž vychutnává ty vybroušené dialogy, kterým se ze scénáristického hlediska nedá nic vytknout. Nové postavy potěšily, ta hlavní příběhová linka s fašistickou stranou se mi neskutečně zamlouvala. A ten závěrečný cliffhanger ? Proč nám to ti autoři dělají. Zase 2 roky zalézt do sklepa a čekat. Achjo. Za mě dávám 90 % ()

AffectedFace

"May You Be In Heaven A Full Half Hour Before The Devil Knows You're Dead" Pátá řada na rozdíl od čtvrté ubrala značně na násilí a brutalitě, ale naopak nešetří zvraty. Do Birminghamu přišly nový Billy Boys a dostaly neskutečně málo prostoru, což je za mě veliké zklamání, protože jejich crucifiction metody vypadaly opravdu špičkově. V druhé části se k ním přidalo ztělesnění zla v podobě fašismu. Opět se budu opakovat - studování psychiky Thomase Shelbyho mne pořád baví a nejspíš ani nepřestane, takže slibuju, že u další série nebudu zmiňovat tuto frázi. Steven Knight sepsal scénář chytře, ale zároveň trochu přitrouble, jelikož všichni čekali další výhru ze strany Peaky Blinders, která se nezdařila, a tak dává celé téma páté série do prostoru nadcházející a řekl bych, že to není úplně špatný tah. Jenže to, co se děje ve 3,4,5 epizodě, mi přišlo spíše takové repete z těch předešlých, takže skoro žádné nové nápady nevidíme. Poslední epizoda, je určitě nejlepší z celkového počinu, o tom není pochyb! Opět pár postav přibylo, pár postav zmizelo, jak už to tak chodí s každou sérii. Pochopím, že fanoušci seriálu dají i této řadě plnej kotel, ale já prostě nemůžu, protože vím o té čtvrté, která se ukázala, jako čistá dokonalost. I tak si čtyři silné zaslouží. ()

Trevor

V piatej sérii už to nie sú Blinders na akých sme boli zvyknutý a vstup do vysokej politiky bohužiaľ trochu seriál stiahol so sebou dole. Stále si človek vychutnáva skvelú slangovú angličtinu Arthura či predovšetkým Jimmyho McCaverna, ale v seriály je príliš veľa hluchých miest, v 5 epizóde sa úplne vytratia Michael s Finnom aby v tej poslednej zohrali podstatnú úlohu, ale sú úplne vynechané niektoré pasáže (vyslobodenie Barneyho Tomassona, odchod Peaky Blinders po neúspešnom atentáte) a iba niekoľko scén vyslovene vyráža dych (príchod Billy Boys k príbytkom Abermana a Bennieho Goldovcov, Labutie jazero u Tommyho) a na môj vkus sa až príliš často objavujú Tommyho vízie Grace. V každom prípade si aj ďalšiu sériu pozriem, avšak táto séria ma sklamala zo všetkých asi najviac. ()

Streeper

Za mě asi opravdu nejhorší série z celého seriálu. Hospodářská krize mě vůbec nebavila, nástup fašismu je docela zajímavý, ale podle mě z toho nevytěžili maximum. Poslední díl je nejlepší z celé páté série, navodí tu pravou napínavou atmosféru a představa, že si počkáme bůh ví jak dlouho na pokračování mě ubíjí. Bylo to i dost takové utahané, až moc psychologické, chybělo tomu pořádné tempo, co bylo v předchozích dílech. ()

M.i.k.e

zatím poslední série sice vypadá zdaleka nejlépe,ale odklon k politice mi k Peaky Blinders upřímně až tolik nesedí.Není tu sice opět nouze o zvraty a to včetně ne úplně očekávaného konce,ale i nadále bude platit,že nejblíže k tomu co jsem od PB od začátku čekal bude mít druhá řada.Co se týká postav,tak tam je ten vývoj možná překvapivější než všechny zvraty dohromady.Žádná z nich sice od samého začátku není úplně kladná,ale Tommy se postupem času přeměnil na absolutního egomaniaka,který si myslí,že má za všech okolností vše pod kontrolou a na paty mu teď začíná šlapat "nová generace",přičemž z Michaela se stává extrémní slizák a táhne sebou i doposud nevýrazného Finna.Nejsympatičtější tak nakonec zůstává skoro stále stejný Arthur a to bych na úplném začátku netipoval.Závěr každopádně připravil slušnou půdu pro šestou řadu,kterou si nenechám utéct...80% ()

Rocky88

Političtější ladění už se mi tolik nelíbí, přesto je seriál v tom, co chce předložit divákovi, neomylný. Gradace a herecké výkony opět táhnou celý seriál. A konec je výborný, nečekaný a jsem zvědavý, jak to celé skončí. ()

FrankSusta

Slabší... Netflix to vzal téměř celé do svých rukou,  a je to na tom poznat (ne jen velikostí obrazu, která se zmenšila. Herci a celkově charaktery jsou v něčem jiné (včetně Arthura, který je již nepochopitelný psyhouš, co kvůli svému novému sestřihu vypadá jako vzteklej pelichající šakal). jejich chování je v mnohém nepochopitelné (včetně Lizzie, která je taková nemastná neslaná). poté příběh, který byl pro mě takový nudný, že už si ani pořádně nevzpomenu, o čem tahle série sakra byla! čtyři hvězdy dávám jen proto, že bych si tomuto seriálu snad netroufl dát méně (páč je perfektní). a proč tam měla postava Kudrny tak málo místa? chudák... (je to moje oblíbená postava:)  7,5/10 ()

octopuska

No, pátá řada za námi. Uteklo to jako voda a teď bude peklo čekat na šestou. Tempo ubralo na akci. Ovšem, když nějaká je, tak to stojí za to. Hlavně Arthur, když posnídá láhev whisky a dá si pěknou lajničku a završí to douškem opia, tak se urve ze řetězu tak, že se jeden nestačí divit a jeho psychotickej výraz, je přímej pohled do pekel. Přitvrdilo se na konverzačním duchu a hlubší psychologii postav. Rozklad Shelbyovic familie graduje fantasticky. Do toho nastoupil Oswald Mosley, který zastínil snad všechny zloduchy seriálu. Je jako ztělesněné zlo a jeho fašounsko narcistické ego nezná mezí. Hlavně ty píchačky před zrcadlem, se samolibým pohledem boha, mluví za vše. Claflin ho hraje famozně. Konverzační přestřelky mezi ním a Tommym, jsou jedno velké dusno. Skvělá atmosféra pokračuje ruku v ruce s dokonalým soundtrackem a skvostnými hereckými výkony. Tohle je prostě top seriál. A Alfie se probral z mrtvých s vyšperkovanou fasádou, což mě moc potěšilo, jako bonus. ()

jedna_vrana

Vynikajúca séria. Prvýkrát ma nadchla kamera tak, že mám obľúbeného kameramana... Každý okolo Tommyho Shelbyho je prenasledovaný svojimi vlastnými démonmi. Zvuk v tomto seriáli pôsobí na zmysly diváka, v každej časti je použitá síce súčasná skladba, ale svojou atmosférou zapadá do 30tych rokov. Asi najviac ma oslovila myšlienka, ktorú vyslovila kedysi Tommyho matka: "Klince na Ježišov kríž vyrobili Cigáni. Preto sme prekliaty národ a nikde dlho nevydržíme. Musíme vandrovať z miesta na miesto, aby nás nedostihla naša vina". ()