Shelbyové se vyrovnávají s krachem na burze v roce 1929 a Tommy čelí novým hrozbám od mladších členů rodiny a fašistických konkurentů. (Netflix)

UhLee

Pátá série - (8/10). Pátá série měla nesmírně těžkou úlohu. Nastupovala po impozantní čtvrté sérii, která představila ještě impozantnějšího padoucha. Byl jsem proto velice zvědavý, jak se s tím tvůrci poperou. Nutno podotknout, že pátá série v porovnání s tou předchozí v jistých ohledech ztrácí, ale také dokázala svého staršího předchůdce v lecčem překonat. Vůbec jsem si nic nezjišťoval ohledně zápletky nebo obsazení. Přítomnost Sama Claflina mě nesmírně potěšila. Tento britský sympaťák mi už několikrát ukázal, že hrát rozhodně umí. Nebyl jsem si však jistý, jestli dokáže zahrát polohu, která by divákovi naháněla hrůzu jako italský Adrien Brody. Ve výsledku vidím spíš děsivost v myšlence, kterou zastával než v postavě jako takové. Téma fašismu mi přijde samo o sobě nesmírně atraktivní a děsivé zároveň. Velmi mě potěšilo, že se Arthur přestal motat v kruzích a snad dostane v poslední sérii pěkné završení. Mužské publikum včetně mě nemohla nepotěšit přítomnost Anye Taylor - Joy, která tady hraje poměrně druhé housle, ale myslím si, že v poslední sérii bude společně s mladší generací té starší pořádně zatápět pod kotlem. Vidina takovéto zápletky mi nepřijde natolik atraktivní, aby jí byl završen celý seriál, ale nechám se překvapit a doufám, že se mýlím. Pro mě osobně byla však postava, která mi nejvíce přirostla k srdci ztvárněna Aidanem Gillenem. Na druhou stranu takový Brian Gleeson mě nechal naprosto chladným, protože jako herec byl pro mě velkou neznámou. Bavil mě jeho skotský přízvuk a těšil jsem se na konfrontaci s hlavními postavami. Celkově je tady kladem velký důraz na psychický rozklad postavy Tommyho Shelby, kterému už očividně zvoní hrana. Jsem nesmírně zvědavý, jak to tvůrci celé zakončí, protože Peaky Blinders jsou naprostým fenoménem v seriálové tvorbě a Britové na něj mohou být patřičně hrdí. Hodně jsem váhal, kterou epizodu celé série vyzdvihnu, jako tu úplně nejlepší. Váhal jsem mezi čtvrtou, kde bylo fenomenální baletní vystoupení umocněné brilantním hubením podkresem Maxe Richtera. Nakonec jsem to však musel dát infarktovému finále, kdy pro mě bylo 10 sekund jako celá věčnost. 🔝Nejlepší epizoda: Mr. Jones (S05E06)🔝 ()

Trevor

V piatej sérii už to nie sú Blinders na akých sme boli zvyknutý a vstup do vysokej politiky bohužiaľ trochu seriál stiahol so sebou dole. Stále si človek vychutnáva skvelú slangovú angličtinu Arthura či predovšetkým Jimmyho McCaverna, ale v seriály je príliš veľa hluchých miest, v 5 epizóde sa úplne vytratia Michael s Finnom aby v tej poslednej zohrali podstatnú úlohu, ale sú úplne vynechané niektoré pasáže (vyslobodenie Barneyho Tomassona, odchod Peaky Blinders po neúspešnom atentáte) a iba niekoľko scén vyslovene vyráža dych (príchod Billy Boys k príbytkom Abermana a Bennieho Goldovcov, Labutie jazero u Tommyho) a na môj vkus sa až príliš často objavujú Tommyho vízie Grace. V každom prípade si aj ďalšiu sériu pozriem, avšak táto séria ma sklamala zo všetkých asi najviac. ()

Streeper

Za mě asi opravdu nejhorší série z celého seriálu. Hospodářská krize mě vůbec nebavila, nástup fašismu je docela zajímavý, ale podle mě z toho nevytěžili maximum. Poslední díl je nejlepší z celé páté série, navodí tu pravou napínavou atmosféru a představa, že si počkáme bůh ví jak dlouho na pokračování mě ubíjí. Bylo to i dost takové utahané, až moc psychologické, chybělo tomu pořádné tempo, co bylo v předchozích dílech. ()

BrooksW.Here

"No I’m not God... Not yet..." _____________ Nebyť toho nervydrásajúceho záveru, tak sa podľa mňa jedná o doposiaľ najslabšiu sériu... Príbeh mi prišiel oproti predošlým sériám o dosť temnejší, ale aj napriek tomu bol miestami naozaj pomalý a unavujúci. Atmosféra je síce po celý čas poriadne pochmúrna, ale chvíľami mi prišla trochu zvláštna a úplne mi nesadla... Avšak toto všetko je aspoň čiastočne vynahradené skvostným vizuálom, ktorý ponúka naozaj neskutočne premakané zábery (scény natočené z výšky a zábery s vertigo-efektom sú absolútny strop!) a k tomu aj perfektným finále, pri ktorom som sa doslova nedokázal odtrhnúť od obrazovky a napäto som sledoval, či sa Blinderom atentát podarí alebo nie (toto je bezpochyby jedna z najlepších scén Peaky Blinders). No, a záverečná scéna pekne navnadila na ďalšiu (v tomto prípade už finálnu) sériu, po prvýkrát sa stalo, že som sa v tomto seriáli nedočkal uzatvoreného konca... Piatej sérii dávam 7,5 zakopaných mín z 10... PS: Táto skladba je perfektná! "So, Tommy Shelby, it's war you want? It's war you shall have. " ()

Muruk

"There is a God and there are the Peaky Blinders. We own the ropes. Who is gonna hang us now, eeeeh?" Ano, vskutku. Rodina Shelbyovic je rok od roku silnější a silnější, stejně tak se seriál sérii od série dostává na vyšší úroveň. "You are not a God!" -"No, I am not a God... Not yet..." Ano, Tommy Shelby sice ještě bůh není, ale jeho představitel Cillian Murphy se svými hereckými výkony už ano. Stále šílenější Arthur (Paul Anderson) je těsně za ním a vůbec celý zbytek hereckého obsazení je naprosto neskutečný - Finn Cole, Aidan Gillen, Sam Claflin, Anya Taylor-Joy, atd, atd. Vlastně jediná věc, proč by 5. sérii diváci nemuseli tak vřele přijmout, je fakt, že tématiku italské mafie a vendety z grandiózní 4. série vystřídalo politikaření a rodinné vztahy. Jsem milovník všech Kmotrů, Goodfellas, Casina, Scarface, Bronx Tale, The Departed atd, čímž mě asi 4. série bavila o kousek víc, ale stejně tenhle počin dopadl naprosto fenomenálně. Krach na burze, kapitalista si hraje na socialistu, aby mohl shodit komunisty, fašistům se začně líbit převlečený kapitalista, kapitalista nesnáší fašisty, a tak využívá svého vlivu. Do toho máme nehezké sny o Black Cat aka kryse zrovna, když se Michael (Finn Cole) vrátí z USA s roztomilou kočičkou. Manželské šarády, čím dál větší bordel v rodině a člověk už si není jist, jestli Tommy stále plánuje, nebo už je prostě jenom na konci svých sil. Všemu dávají korunu dva cliffhangery z posledního dílu, které mě s prominutím poslaly na prdel. Tohle byl prostě jeden velký orgasmus. Ať už je 6. série! Nejlepší epizody: 5x04, 5x06. Nejoblíbenější postava: Aberama Gold (Aidan Gillen). Celkově: 100/100 ()

• V epizodě si zahrál menší roli slavný irský fotbalista Robbie Keane. (Punisher)