LICHOŽRÚTI! Malé neviditeľné tvory, ktoré môžu za to, že nám ľuďom z každého páru ponožiek často zostáva len jedna. Ponožkami sa totiž živia! Hlavného hrdinu nášho príbehu, malého lichožrúta Chichúnika, čakajú vo filme veľké dobrodružstvá. Keď ho navždy opustí milovaný deduško Lamor, u ktorého vyrastal, musí Chichúnik prekonať strach, vyliezť z okna do veľkého sveta a vydať sa hľadať strateného strýka Padreho. Okrem odvahy mu na novej ceste plnej prekážok pomáha aj to, čo mu celý život vštepoval starý otec - láska k rodine, dobrá výchova a lichožrútske "desatoro". Týmto zásadám verí, ale v novom prostredí sa aj vďaka nim ocitá v nebezpečných situáciách. Keď nakoniec s ťažkým srdcom predsa len poruší dve základné lichožrútske pravidlá "Nikdy nevezmeš celý pár" a "Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej", má na to vážny dôvod. (Forum Film SK)

koza3

Celkem hezký jednoduchý příběh. Krásně vyobrazená Praha, občas nějaký ten vtip, ale celkově to bylo takové průměrné. Líbilo se mi, že to nebylo úplně příběhově průzračné a některé informace vyplavaly na povrch až v průběhu snímku, ale na druhou stranu byly jednotlivé postavy průhledné a jejich činy nezábavné. Celkově jsem se bavil tak napůl. ()

brzozin

Měl jsem tu "čest" tuhle kravinku vidět v rámci dětské neděle v předpremiéře. Můj celkový dojem možná malinko zkazily infantilní dětské hrátky před samotným filmem, které mohly být svou hloubkou a kreativitu vhodné snad jen pro chovance diagnostického ústavu. Snad to bylo tím, že jsem celou projekci musel snášet, že mi zezadu do sedačky kopali dva nevychovaní spratci, jejichž matka se ani neobtěžovala je jakkoliv usměrnit. Nicméně i když odmyslím tyhle otravující elementy, musím konstatovat, že jsem se děsně nudil. Jediné, co je potřeba ocenit , je dosti netradičně pojatá a velice originální animace. Všechno ostatní bylo ale špatně. Počínaje nezajímavou a místy totálně nelogickou zápletkou, která by snad vydala krátký večerníček. Ovšem tady byla násilím natažená na více jak 80 minutovou stopáž. Utrpení pokračovalo plytkými a stupidními dialogy, přemírou surového násilí a otázkou, o co vlastně v této pohádce jde. A konče přesvědčením tvůrců, že dětem bude k radosti a smíchu stačit to, že sebou ve filmu každou chvíli někdo švihne, někam se bouchne a děsně při tom heká a sténá. Ale bohužel nestalo se. V kině prošpikovaném malými dětmi se prakticky nikdo nesmál. Celkovou dramaturgickou a scénáristickou mizérii krásně parafrázovala malá holčička sedící vedle mně. Během závěrečných titulků se přitočila k mamince a řekla: "Sláva že už to končí." ()

Ryuuhei

Co hodně uznám, je nápad. Netušil jsem, že má ale základ v knize, jinak by to byl opravdu až geniálně podaný originální nápad vhodný tohoto animovaného filmu. Zpracování... no, česká produkce byla vždy o krok pozadu a i když je zde spousta detailů, animace působí dojmem stáří nejméně tak deseti let dozadu. A příběh? Jasně cílený na mladší publikum, ale stejně k mému překvapení beroucí v potaz téma podsvětí (mix mafie a pouličních gangů). No, nejsem nadšen, ani jsem se nějak zvlášť nebavil. A vzhledem k tomu, že jsem ani nic nečekal, nemám proč být zklamán. 55% ()

Gogo333

Z TRL to vypadalo na blbost a tipoval sem další Kozí příběh, ale ono to je koukatelný. Animace je zajímavá, asi většinu lidí odradí, protože to není barevný jako Pixar nebo DW, ale přitom je vidět, že si dali záležet a samotní Lichožrouti jsou pěkní. U filmu jsem se docela bavil, jediný problém mám s těma čtyřma zpívanýma scénama. Nemám rád, když se děj utne a postavy začnou zpívat (u Disneyho filmů prožívám peklo). Jedna píseň má celkem zajímavou melodii a asi by ušla, ale zbytek si po tom týdnu, co sem to viděl ani nevybavím. Bohužel ty zpívané scény zpomalují děj a podle mě by to bez nich bylo lepší. ()

Paldiny

Bežte do hája. Toto je animák svetovej úrovne a to po každej možnej stránke. Má nápad, príbeh, cit, animáciu, postavy, spád, myšlienky, posolstvo, prostredie aj vtip. Lenže nie je to ten typicky plytký druh humoru, ale dvojznačný, úzko súvisiaci s tými najčastejšími neduhmi nás, ľudí. A nimi sa nakazia práve chudáci lichožrúti, veď niet sa čomu diviť, keď žijú v našej spoločnosti. Perie sa tu chamtivosť, obžerstvo, alkoholizmus a jeho následky, samozrejme nesmú chýbať protiklady, na ktorých záleží. Hodnoty, rodina, priateľstvo, ale nečakajte infantilné či morálne podliezanie sa divákovi. Všetko je tu podávané vo vyvážených dávkach a každý diel zapadá do konceptu príbehu. Ten má švih, gradáciu, vyvrcholenie, dokonca náznak tragédie a vôbec nenudí ako sa navôkol píše. Takže rada pre ufňukaných lamentujúcich, zahoďte predsudky, že tí malí parchanti kradnú fusakle aj Vám a oceňte nemalé kvality animáku, aký navyše vznikol pod Vašou strechou. ()

• Snímek získal na audiovizuálních cenách TRILOBIT cenu v kategorii Dětské poroty, a to „Berounského medvídka“ pro rok 2017. (P. J. D.)
  • Film debutoval také v Číně, v Rusku a v Jížní Koreji. (petr.koca)
  • Snímek se stal u diváků nejúspěšnějším ryze českým porevolučním celovečerním animovaným filmem. (P. J. D.)