LICHOŽRÚTI! Malé neviditeľné tvory, ktoré môžu za to, že nám ľuďom z každého páru ponožiek často zostáva len jedna. Ponožkami sa totiž živia! Hlavného hrdinu nášho príbehu, malého lichožrúta Chichúnika, čakajú vo filme veľké dobrodružstvá. Keď ho navždy opustí milovaný deduško Lamor, u ktorého vyrastal, musí Chichúnik prekonať strach, vyliezť z okna do veľkého sveta a vydať sa hľadať strateného strýka Padreho. Okrem odvahy mu na novej ceste plnej prekážok pomáha aj to, čo mu celý život vštepoval starý otec - láska k rodine, dobrá výchova a lichožrútske "desatoro". Týmto zásadám verí, ale v novom prostredí sa aj vďaka nim ocitá v nebezpečných situáciách. Keď nakoniec s ťažkým srdcom predsa len poruší dve základné lichožrútske pravidlá "Nikdy nevezmeš celý pár" a "Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej", má na to vážny dôvod. (Forum Film SK)

Ryuuhei

Co hodně uznám, je nápad. Netušil jsem, že má ale základ v knize, jinak by to byl opravdu až geniálně podaný originální nápad vhodný tohoto animovaného filmu. Zpracování... no, česká produkce byla vždy o krok pozadu a i když je zde spousta detailů, animace působí dojmem stáří nejméně tak deseti let dozadu. A příběh? Jasně cílený na mladší publikum, ale stejně k mému překvapení beroucí v potaz téma podsvětí (mix mafie a pouličních gangů). No, nejsem nadšen, ani jsem se nějak zvlášť nebavil. A vzhledem k tomu, že jsem ani nic nečekal, nemám proč být zklamán. 55% ()

Master19

Začnu tím, co se mi líbilo a to je animace. Ta je výborná a ty okamžiky, kdy se lichožrouti dostanou až "ke kameře" a je vidět jejich výplet jsou skvělé. Taky záběry pseudoprahy jsou výborné, skoro až reklamní. Tím pozitiva ale končí. Totální absence humoru je pro mě naprostou záhadou. Příběh je taky trefa úplně vedle, jak může děti bavit parodie na mafiánské filmy, když tyto nemůžou znát?! Pochybuju, že někdo pouští desetiletým dětem Kmotra, aby měly přehled. Identifikace s postavami vázne, já osobně jsem se nechtěl vcítit do něčeho nesympatického co krade. Sice méně než ti zlejší zlouni, ale to na věci nic nemění. Ve výsledku jsem fandil profesorovi, aby ty malé parchanty pochytal a měl pokoj... Samostatnou kapitolou je pak dabing, který je příšerný. Jestli mělo to pitvořivé huhlání způsobit, aby jim nebylo rozumět, tak se to povedlo. ()

dkas

Je to vlastně hrozná blbost. Ale když to vezmu z pohledu dětského diváka, tak je to docela povedený animák. Kulisy Prahy jsou výborné, i když jsou "své", ale pár míst kde přesně poznat. Animace je taková divná, ale svůj účel plní. Postavičky jsou roztomilé, hlavně tedy ty ponožkové. Lidi jsou hodně divní. Sem tam i nějaký vtípek. Na CZ poměry tedy slušná práce. Jako dospělý divák si můžete odečíst jednu až dvě hvězdičky... ()

honajz

Líbily se mi animace Prahy, neotřelý ponožkový nápad a prorodinná myšlenka. Příběh mi však nepřijde příliš zvládnutý, dokonce mám pocit, že sám porušuje vlastní daná pravidla. Prostřední část mi pak přijde celkově chabá, ta s tím naháněním se, z profesora je jen pomatenec bez nějakého hlubšího nebo zajímavějšího záběru, a vlastně by mne zajímalo, kolik lidí může lichožrouty skutečně vidět a proč, a jestli by je bylo vidět v televizi... ()

pafka

Na to, ze je to cesky animak, tak to vazne neni tak spatny. Film mel dej a skutecne o neco slo celou dobu. fakt je ten, ze dech to ztracelo a jedini, kteri to jednoduse daji vedet v kine jsou deti, protoze se zvysi v kine ruch. Takze se zacinaji nudit. Tvurci nasadi na zacatku vysokou latku, ale pak maji velke problemy dej gradovat a zvysovat tak platnovou pritazlivost. To se trochu nedari, ale v detskych ocich to preci jenom byl zazitek. Kozi syr ani Ctyrlistek tomu nesahaji ani po kotniky. ()

• Snímek získal na audiovizuálních cenách TRILOBIT cenu v kategorii Dětské poroty, a to „Berounského medvídka“ pro rok 2017. (P. J. D.)
  • Snímek se stal u diváků nejúspěšnějším ryze českým porevolučním celovečerním animovaným filmem. (P. J. D.)
  • Film debutoval také v Číně, v Rusku a v Jížní Koreji. (petr.koca)