Amišové ve městě

• USA Breaking Amish (viac)
Dokumentárny / Reality-TV
USA, 2012, 24x60 min

Amišové jsou komunita lidí žijící především na území USA a Kanady. Vyznačují se zastaralým způsobem života.Odmítají používat techniku, moderní vymoženosti, nesmějí používat auta a podobné dopravní prostředky, telefon, elektřinu a běžné moderní potřeby. Žijí především na venkově a ve venkovských usedlostech. Pořad Breaking Amish sleduje skupinu amišů jenž se vzdají své víry a vydávají se do velkoměst (New York, LA, Miami) aby poznali civilizovaný život se vším všudy a porušili tak přísná kritéria amišské komunity. (Punisher)

NinadeL

24/24 Velmi aktraktivní story Abea, Jeremiaha, Kate, Rebeccy a Sabriny, kteří na prahu dospělosti opouštějí své amišské komunity (více či méně ortodoxní). Vábí je západní svět se vším, co jim kdy bylo upíráno a zapovězeno. Někdy je to samozřejmě honba za zkázou mladých lidí jen ve prospěch reality show, ale finále ukazuje, že oni tu vážně prožili zlomové chvíle svého života. Pro někoho je návrat do reality hořký, někdo pokračuje ve hvězdné kariéře, další si prochází rozčarováním. Nadšení mě neopustilo až do samotného konce a bonbonkem byl i dvoudílný reunion, ve kterém padla kosa na kámen v mnoha ostrých otázkách na tělo a nedávnou minulost hlavních hrdinů. 2. série si vyzobává další ztracence mezi těmi, kteří už nám byli představeni ve vedlejších rolích loni. Je tu například bývalá přítelkyně Jeremiaha a taky to s ní pěkně cloumá. Brácha Abea určitě není svatoušek, ale celkově to tenhle rok extrémně tlačí na pilu. Čarodějnictví, zálety vdaných a zadaných mezi sebou, udání na policii, striptýzové kluby pro obě pohlaví v Las Vegas. Křik, pláč, hysterie, tančící těhotná. To vše a ještě mnohem víc v Breaking Amish: LA. Ale jak šel čas, tak se člověk sžil i s touhle partou a na závěr byl zklamenej, že velké finále nepřineslo svatbu jako loni. Pokrytecká zábava pro horních deset tisíc nového věku. ()

patmull

Vcelku zajímavý, i když ujetý sociální experiment. Problém je fakt, že show je z vleké části podvod a většina protagonistů první řady jsou z Amišské komunity už dávno venku, takže takové ty údivy nad mikrovlnkou apod. jsou očividně nahrané, stejně jako to, když se pořad snaží divákovi namluvit, že Amišové zrovna opustili komunitu. Už když si poslechnete, jak někteří mluví a používají výrazy jako "cool", "awesome", zdá se to velmi podezřelé. No a pak se zjistí, že Jeremiah má fotky na internetu, kde s kámošema popíjí plechovkové pivo, Sabrina se fotí v plavkách se surfem, Kate se fotí polonahá do soutěže o nejlepší úsměv internetu a má záznamy o řízení v opilosti. A největší bomba - Abe a Rebecca spolu mají dítě. To je pak problém, protože pokud reality show není reálná, o čem to pak vlstně je? ()

hygienik

Ja som Amishom ich vidiecky spôsob života tak trochu závidel. Táto reality show mi ukázala, že na absencii splachovacích WC, aut, či zipsov, nič pozitívne nie je. Na to, aby bol človek kresťanom, nemusí byť otrokom nezmyselných zákazov. ()

MI-380

Na jedné straně záslužné přiblížení života a myšlení v originální komunitě (někteří Amishové jsou pravděpodobně vzdálení potomci moraavských Habánů), na druhé nevěrohodný rámec reality show: 65% (zatím 30 hodnotících dává 53%). ()