V objetí dalajlamy

(TV film)
Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2012, 26 min

Když byl Václav Havel v roce 1989 zvolen československým prezidentem, pozval na oficiální návštěvu Jeho Svatost 14. dalajlamu. Kvůli možným hospodářským problémům s Čínou si takové pozvání troufnul z tehdejších státníků málokdo. Od té doby byl dalajlama v Československu vícekrát a s V. Havlem se stali dobrými přáteli. Když byl Václav Havel v roce 2011 téměř na smrtelné posteli, přijel se s ním dalajlama rozloučit. Nešlo o návštěvu státní nebo bůhvíjak oficiální. Naštěstí toto setkání stačili režisér Viliam Poltikovič s kameramanem Miroslavem Součkem natočit s tím, že záznam se stane základem budoucího dokumentu o přátelství obou mužů. Nikdo v tu chvíli netušil, že bývalý prezident skutečně za týden zemře. Režisér využil části dokumentů, které sám v minulých letech natáčel, v lednu 2012 dotočil významnou slavnost Kálačakry v Indii, které se dalajlama účastnil, a s použitím jeho poslední návštěvy v Praze dokončil dokument s názvem „V objetí dalajlamy.“ (oficiálny text distribútora)

ibeh

Slova pro všechny: "Když můžeš pomoci, tak to udělej. Když to nejde, tak alespoň neubližuj."  Po 10 letech velmi dojemný dokument. Nejvíce z 10. 12. 2011, 8 dní před Havlovou smrtí. "Měl bys tady být ještě nejméně deset let, všichni Tě potřebujeme". Bylo to opravdu velké přátelství. Od 90. roku nás 14. tibetský dalajlama navštívil celkem 11krát. Během života Havla 9krát. ()

ledzepfan

Nevím no, nebudu to něják hanit-v zásadě bych to hodnotil pozitivně- především ty záběry předsmrtného Havla a soucítícího Dalajlamy jsou působivé, ale v celku to působí jako nešikovný slepenec, který ani jednu událost nezachytil dost soustředěně a komplexně.. Z návštěv je jen pár vytržených monologů a z kalačakry je jen takový letem světem osekaný výcuc....... Vedle např. herzogova "Wheel of time" je to jen chudý a nedonošený příbuzný. ()

Stíba

Poltikovič mě utvrdil tím, že umí poskládat informace do perfektního celku s obrovskou výpovědní hodnoutou. Tohle totiž není nějaká novácká reportáž do televizních novin ale stručná a věcná výpověd vztahu Dalajlámy a Václava Havla a především pak otevřený prostor pro podání Dalajlámových základních myšlenek. Bravo. ()