Trasa D pražského metra

všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2011, 11 min

Martin Zounar, Petr Gelnar (rozprávač)

Ponořte se s námi prostřednictvím virtuálního světa do blízké budoucnosti v horizontu po roce 2020. Nahlédneme do pražského podzemí resp. čtvrté diametrální sítě pražského metra. Představíme vám vážně zvažovanou alternativní variantu linky D resp. prvního úseku Písnice - Náměstí míru. V jejím konceptu je zvažováno vytvoření tzv. 'léhkého metra' na pneumatikách s plně automatickým řízením a s ochranou stěnou ve stanicích mezi soupravou a nástupištěm. Nová trasa metra třetího tisíciletí, by měla být provozně nezávislá na trasách A B C. Moderní lehké metro bude provozně úsporné, vybavené nejmodernější dostupnou technologií pro zabezpečení a řízení provozu, v souladu s trendy výstavby nových tras metra ve světě. Postupně navštívíme všechny stanice mmj. i přestupní Pankrác a Náměstí míru a to i vč. umístěných vstupů do metra z ulic. Průvodcem na cestě nám bude známý český herec Martin Zounar. (CANNIBAL)

CANNIBAL

Dobře zpracovaný film ve virtuálním provedení, ale doufám, že se ''lehká varianta'' D nikdy neuskuteční. Bylo by to totiž mrháním peněz ze státní kasy! Jednak by se muselo investovat do nové technologie, při budování jiného systému metra. Pak také i náklady na pořízení nových vlaků. I zde je to zbytečné, neboť sovětské vlaky, co jezdily na lince C, má Dopravní podnik bez užitku zaparkované na hl. opravárenské základně na depu v Hostivaři. Navíc, když si pak taky vezmu, kolik autobusů je vytíženo u Thomayerky směrem na Lhotku vč. třístovek. Kapacitně by to metro bylo dost vo hubu, jelikož jsou vozy menší. K tomu s přihlédnutím, že se dané lokality ještě v počtu cestujících rozrostou i díky záchytným parkovištím, popř. budoucího rozvoje a nárůstu obyvatel. Lepší by byla klasická varianta těžkého metra sovětského typu, rozdělená do více etap a dodělávána po mini úsecích. Tak by bylo zajištěno, že se sníží používání stanice Kačerov a zbytečného přetížení nuselského viaduktu, u toho kdo míří ze Lhotky do centra. A pokud by se linka D, stočila pak za Hlavákem ještě na Masaryčku, to by byl pak úplný super komfort v dopravě. V případě standardní varianty, by nebylo nutné ani vybudování depa v Písnici, protože kapacitně by stačilo depo Kačerov na lince C k obsluze obou linek. Jinak ke shlédnutí je film zde: https://www.youtube.com/watch?v=wbegBXzZTmQ ()

papaguy

Prý v blízké budocnosti? Ha, ha, ha. Máme rok 2021. Prý to bude v r. 2024. Ale to víte, jsme v ČR. Metro D je opravdu potřeba. Každý, kdo někdy jel ve špičce např. z Kačerova k Tomayerce, ví, jaký je to masakr. Pojem "jet sockou" zde nabývá nových zcela kontaktních forem. @honajz: Kdepak sci-fi. Komedie! Nedá se někde na termín vsadit? Já sázím 2034.:-) ()

honajz2

Jsem netušil, že se tu dá hodnotit i tenhle... no, spíše spot než dokument. Jako mladšímu se mi to strašně líbilo a i po letech musím uznat, že to je celkem dobře udělané a protože téma metra D mě zajímá stále zajímá, je to i poutavé. A Zounar je tu možná ve své životní roli :D Každopádně, i když už údajně probíhají nějaké vrty a hloubení tunelů, pořád mám metro D spíše za sci-fi. Ale co já vím, třeba fakt bude a třeba se ho i dožiju... Tenhle spot ale sám o sobě vidím tak na slabé 4* ()

• Ve virtuální simulaci ve stanici Depo Písnice si můžeme povšimnout levostranného provozu metra. (CANNIBAL)