V umení a láske je dovolené všetko... Croyden je prvotriedna prípravná škola v štáte Maine. Pre svoje pokročilé kurzy najíma len učiteľov, ktorí sú v svojom obore uznávanými profesionálmi. Básnik a spisovateľ Jack Marcus, ktorého kedysi považovali za veľkú nádej americkej literatúry, je v súčasnosti závislý od alkoholu a učí na elitnej škole angličtinu. Keď učiteľský zbor doplní nová kolegyňa, bývalá newyorská maliarka a výtvarníčka Dina Delsantová, ktorú artritída prinútila vymeniť stojan s plátnom za učiteľskú katedru, krásna žena ho okamžite upúta. Jack rád flirtuje s múdrou, pohotovou a ľadovo pokojnou kolegyňou a zároveň nevynechá žiadnu príležitosť, aby ju poriadne vyprovokoval. Napokon ich polemiky vyústia do obrovského sporu, ktorá umelecká forma má väčšiu výpovednú silu - slovo alebo obraz? Do konfliktu vtiahnu aj svojich študentov. Zadajú im úlohu vypracovať príklady, ktoré demonštrujú nadradenosť slov nad obrázkami alebo obrázkov nad slovami. Dina súhlasí s tým, aby jej študenti prispievali svojimi vlastnými umeleckými dielami do Jackovho literárneho časopisu. Takže, čo je dôležitejšie, slová alebo obrazy? Každá strana sporu predvedie prezentáciu, v ktorej argumentuje slovami aj obrazmi. Otázku napokon zodpovedia študenti v školskej súťaži. Silnejšia než slová či obrazy je ich schopnosť inšpirovať! (TV JOJ)

eLeR

Trochu viac slov ako obrazov a trochu lepší Owen ako Binoche. Čítalo sa to super, toľko skvelých postrehov a myšlienok v jednom filme a Binoche maľovala o život, len horšie sa mi na to pozeralo, lebo Owen a Binoche mi k sebe vôbec nesadli. Ale ináč je to podľa mňa niečo nové a to sa cení, príjemný film. A jasné, že u mňa vyhrávajú slová. ()

rikitiki

Když se chlapečkovi líbí holčička, může se stát, že ji podrazí nohu nebo praští. Když se zamiluje profesor literatury na prestižní škole, tak by se to mělo projevovat, sakra, jinak. Jenomže tady ne. Nedospělost rozervaného hrdiny je demonstrována tím, že když najde zalíbení v učitelce kreslení, rozpoutá s ní nesmyslnou bitvu, jestli jsou důležitější slova nebo obrazy. Bitvu, na kterou ona ani nechce přistoupit, což je aspoň normální stanovisko, protože nejde hodnotit, jestli nás víc ovlivňuje vizuální nebo písemný projev. Jak kdy, jak ví každý. Až na hlavní postavu snímku, která nakonec přiměje celou školu, aby s ním hru na důležitost obrázků či textů hrála - asi aby jim dal konečně pokoj. ____ Jedině KOUSEK DĚJE - milostné, postelové a popostelové scény se vyznačovaly dovádivou věrohodností, zbytek byla čirá spekulace děje i charakterů. ()

janesX

...A ja som si myslel že ten Owen je úplný manták. Tak teda sory.. Ohľadne môjho hodnotenia ***** ma už tiež napadlo, či som ho predsa len trochu neprecenil, no keď si na film spätne spomeniem mám hneď jasnú odpoveď - vôbec som ho neprecenil. Tie ustavičné Owenove cynické poznámky ma zakaždým rozrehotali, ale najviac mi učarovalo asi to - až nadprirodzene príkladné vyučovanie. Hovorím "nadprirodzene" aj keď by to mala byť bežná, samozrejmá, normálna vec. Decká by boli určite o čosi múdrejšie a do školy by chodili tak isto radi ako aj z nej. No to už žial nie je romantika, ale ďaleký surrealizmus. ()

playboxguest

Těžko se vrtat do války, v níž jde o slova a obrazy, když obojí má pro filmového fanouška neskonalý význam. Představte si tenhle film jako audio nahrávku plnou kouzelných slovních potyček, kterým však k dokonalosti chybí vaše vnímání gest a rošťáckých výrazů ústřední dvojice. A představte si ho jako němý film beze slov, sympatický, hřejivě barevný a hravý, ale zanikající v tichosti ošizené o dialogy. K čemu tu soupeřivá dvojice dochází celý film, to je každému, kdo filmy miluje, jasné už od začátku - Slova a Obrazy patří k sobě, protože jejich největší genialita tkví v tom, jak se navzájem doplňují. ()

emma53

Čínské přísloví :"Jeden obraz vydá za tisíc slov.". České přísloví : "Jedno slovo mívá tisíc uncí zlata.".......Jeden uživatel tady píše, jak se k sobě ta krásná dvojka Juliette a Clive hodí, já s tím musím jen souhlasit, ale strašně moc mně chyběla mezi nimi ta chemie, která by měla jiskřit tak, až mně rupne obrazovka a já to žel ani z jednoho necítila. Jinak Juliette hrála učitelku Dinu s razantním přístupem k žákům a nakonec i k Jackovi bezchybně. To jak doma malovala mně silně připomínalo Pollocka, opravdu obdivuhodný výkon. A Jack s prima přístupem k žákům, ale už ne tak prima ve vztahu ke svému synovi, tam také perlil. Mám opravdu jen připomínku k tomu jiskření a malinko mě zmátl neobvykle rychlý posun vzhledem k jejich změně charakteru. ()

• Film se natáčel ve Vencouveru v Britské Kolumbii v Kanadě. (rafix)
  • Všechna díla, která ve filmu náleží učitelce umění Dině Delsanto, skutečně vytvořila její představitelka Juliette Binoche. (=woody=)