Detektívi zo severu

• Česko Vraždy na severu (viac)
Nemecko, (2012–2024), 124 h 4 min (Minutáž: 45–60 min)

Scenár:

Claus-Michael Rohne, Ralf Löhnhardt, René Förder, Rainer Butt (viac)

Sven Martinek, Ingo Naujoks, Julia E. Lenska, Anjorka Strechel, Marie-Luise Schramm, Tessa Mittelstaedt, Veit Stübner, Christoph Tomanek, Jürgen Uter (viac)

Finn Kiesewetter opustil políciu so zámerom venovať sa ekologickej farme. Ale keď ju zničí požiar, Finn si uvedomí, že je zničený a nútený vrátiť sa k orgánom činným v trestnom konaní. Vracia sa do rodného Lübecku, kde sa bude odohrávať dej seriálu. Mesto Lübeck, súčasť svetového dedičstva, ponúka množstvo atraktívnych scén. (RTVS)

Radek99

Německá veřejnoprávní tvorba...ale jo...nenáročná odlehčená podívaná k odpolednímu čaji o páté...tvůrci chytře rozvrstvili divácký zájem skrze koncipování jednotlivých postav na všechny generace, stěžejní je samozřejmě generace čtyřicátníků identifikující se s Finnem a jeho ex, skrze postavy tet se zase se seriálem propojí generace seniorů a Finnova asistentka by mohla oslovit část mladších (zbytek se stejně asi nebude dívat). Seriál, který pohodově baví...a hlavní postava tam jezdí ve Škodovce, tak to má ode mne patriotistickou hvězdičku navíc... ()

Tommassi3

Na poli německých krimisérií opravdu jeden z nejzajímavějších projektů, zejména po formální stránce, když ze všeho nejvíce svou nedůsledností, byť o poznání přirozenější, připomíná naši Kriminálku Anděl.. Ta odlehčená rovina u sousedů v rámci žánru vlastně povinnost.. ()

Aljak

Prvé diely síce pôsobili rozpačito, ale postupom času sa obrúsili hrany a celkom som si túto lübeckú partičku na kriminálnom oddelení napokon obľúbil. Každá postava má svojskú osobnosť s dobrým dôvtipom a spolu tvoria úspešný vyšetrovací tím (aj keď sem tam neklape všetko úplne na 100%). Kriminálne prípady sú zaujímavé, prostredie prístavného mesta Lübeck vytvára príjemnú kulisu, a celkovo to má ten správny feeling. Na nemeckú produkciu naozaj kvalitné a vydarené! 4* ()

Peabody

Když něco píšu, tak se to ve druhém okně dá, protože detektivka obvykle potěší a zápletky jsou sice prostinké, ale zase ve druhém plánu se na moc prefíkané zápletky soustředit nedokážu, Hlavní hrdina ujde, i když velkého charismatu necítím, jeho partnerka je dost protivná ...broskev... umocněno velmi protivně znějícím a pištivým (z mého hlediska) dabingem. Rádoby žertovné tetičky nevím, jestli měly být z Jezinek a bezinek, ale taky mne dost s... Ale. prostě chvíli nevnímám. Taková třetí liga, ale i ta má svoje místo. . ()

Generi

Na německou televizní tvorbu vysoký nadprůměr, konečně žádná sluncem zalitá malebná horská zákoutí s muškátama , ale reálná krajina a přístavní město. Velmi svěží, odlehčené, vyvážené i co se týká postav, zápletky, humoru . Příběhy sice dost nevyvážené, někdy až směšné - dnešní zápletka, kdy detektiv - důchodce nasedá do auta mezi kukláče, v autě se svítí a zvenku se naskytá opravdu groteskní pohled na policejní akci - nevím, jestli to měl být záměr tvůrců, ale tohle jim tedy nevyšlo. Doufám, že se takové trapasy nebudou opakovat. A ještě něco - i hudba je velmi chytlavá a svěží. ()