Jeden z nejzásadnějších blaxploitation filmů vznikl jako plně nezávislý autorský projekt. Coby historicky druhý titul svého žánru zásadní mírou ovlivnil podobu černošských hrdinů v následujících letech a stal se vzorem pro řadu nezávislých filmařů. Radikální pamflet pojednávající o odysei černého muže stíhaného policií je koncipovaný jako halucinogenní imprese útěku. V duchu avantgardy dílo upozaďuje příběh. Ze srážky psychedelické hudby se symbolistními obrazy vyvstávají vyhrocené významy. Film byl vysoce ceněn členy militantní organizace Černí panteři a vydělal ve své době závratných 10 miliónů dolarů, což mu zajistilo pozici mezi pěti nejvýdělečnějšími blaxploitation tituly všech dob. (Fresh Film Fest)

Cimr odpad!

Pokud si představíte, co všechno může být ve filmu špatně, najdete to zde. Film se proviňuje snad všemi hříchy proti dobrému vkusu. Otřesné herecké výkony, mizerný scénář, tristní kamera, nepříjemná vřískající hudba ve stylu "zotročili tvého bratrááááááá, zotročili tvojí mááámuuuuu" (často se dokonce míchají dvě vřískající skladby do sebe), nulová pointa, žádné dramatické napětí, příšerný střih... Ale co je snad nejhorší - velice pochybné morální vyznění, které přináší rasismus naruby (,,Věnováno bratrům a sestrám, kteří už mají dost bílých!" - první věta filmu). Všichni bílí ve filmu jsou agresivní hajzlové, pro něž je největší zábavou ustřelovat černochům uši. Samozřejmě že ve své podstatě jde o dost zábavný, bizarní film, ale problém je, že z černochů nevědomky dělá hovada (ujetý kněz s tygrovanou čepicí v leopardím kožichu, co se modlí "černé Ave Maria" nebo kámoš hlavního hrdiny, co před ním bez skrupulí koná velkou potřebu). Melvin Van Peebles prokázal černochům spíš medvědí službu. Já je měl až do zhlédnutí tohoto filmu rád... ()

corpsy

Kult, ktorý ale nedošiel ďalej, ako po svoju divácku obec, ktorej bol určený. Možno aj niektorí samotní ( hlavne dnešní ) diváci z The Black Community ( ako sú v titulkách označení ), to zrejme celé neprebrali. Totižto film samotný, obsahuje veľa scén a dialógov, ktoré novodobé afroamerické publikum neakceptuje ( alebo len neakceptuje od belochov ? ), tobôž ostatné komunity. Je to rarita, je to cielené, je to filmársky pokus o virtuozitu. Avšak nudný. ()

kaylin

Tohle je rozhodně film, který není pro každého, ale musí se mu nechat, že v něm jsou scény, které si budete snadno pamatovat. Třeba hned tu v úvodu. Melvin Van Peebles však přišel i se zajímavým střihem a návazností scén, že jen ukazuje, že tohle opravdu není jen kontroverze a plivání ohně, ale je v tom vidět i filmařské umění. ()

JFL

Ačkoli film náleží mezi blaxploitation, nelze k němu přistupovat jako k typické exploataci. Není to totiž žánrový film, nýbrž čirý underground. "Sweetback" je historicky druhý blaxploitation (po studiovém "Cotton Comes to Harlem") a zásadně ovlivnil podobu černošských hrdinů a konfliktů v černošských filmech nadcházející dekády (ostatně scénář "Detektiva Shafta" byl v reakci na enormní úspěch filmu na poslední chvíli přepsán). Dnes tato psychedelická imprese vyčerpávajícího útěku černého hrdiny před "spravedlností" představuje především historický dokument, pro jehož docenění je potřeba zohledňovat jeho kontext. Ve své době se jednalo o zásadní dílo, které svými tržbami náleží mezi pětici nejvýdělečnějších blaxploitation filmů a bylo vysoce ceněno militantními Černými pantery. [Fresh Film Fest 2009] ()

Dexter1

Vlajková loď číreho blaxploitationu sa v dnešnej dobe dá oceniť len z historického hľadiska. Vo vtedajšej dobe muselo ísť rozhodne o kontroverznú pecku, no dnes keď sa pomery o niečo zmenili som mal z filmu zmiešané pocity. Oceňujem filmársky zápal, točenie v podmienkach v akých sa točilo a v podstate aj posolstvo filmu. Prvá polhodinka bola skvelá, Sweetbackov origin a aj "zmena" z poslušného černoška na baadasssss sa mi páčila. Potom sa celý film zvrtne do halucinogénneho behu o život a moja pozornosť začala pomaly ale isto upadať. Každopádne, ak sa zaujímate hlbšie o kinematografiu, rozhodne si treba pozrieť aj tento film, ktorý je jedným zo základných kameňov jedného (u nás až tak nie populárneho) exploitačného smeru. ()

• Režisérův syn Mario van Peebles natočil roku 2003 film s názvem Baadasssss! o natáčení filmu svého otce. (thestral)
  • Aby režisér Melvin Van Peebles mohl dokončit tento film, půjčil si 50 000 dolarů od herce Billa Cosbyho. (DellEthing)
  • Aby Melvin van Peebles získal peníze pro natočení svého filmu, bylo jednodušší vydávat jej za "černošské porno". (thestral)