Běžci

(TV film)
všetky plagáty
TV spot

Několik lidí na cestě do bezpečí – reálný příběh z blízké budoucnosti.  Po celosvětovém kolapsu civilizovaného světa zůstává část území Evropy neobyvatelná. Lidé tvoří malé skupinky, přežívající v bezpečných zónách, oddělených od sebe pásy země, na kterých už nikým neovládaná vojenská technika vytváří smrtelně nebezpečné „pasti“. Jediní, kteří dokážou přejít nebezpečná území jsou „běžci“. Na jednom z nich závisí osud několika lidí, kteří se rozhodli najít bezpečné místo pro nový život.
Tento film je postapokalyptickou science fiction s mimořádně sugestivní atmosférou. Autenticky zobrazuje obavy i naděje současného středoevropana a ukazuje možné (a bohužel i poměrně pravděpodobné) důsledky současného civilizačního a politického vývoje západní společnosti – ukazuje to, co si nepřipouštíme, co jen tušíme jako nejasnou obavu někde v pozadí naší mysli. (oficiálny text distribútora)

TV spot

Anderton

Postapokalyptické vízie sveta majú jednu divácku nevýhodu. Ak sa jedná o film, kde skupinka ľudí hodinu a pol niekde ide, tak sa často stáva, že výplňou tohoto chodenia sú nie príliš dramaticky natočené sekvencie. Skupina je tak iba na chvíľu zdržaná nejakým problémom a ide sa ďalej. Je pritom jedno, či sa jedná o veľkoprodukciu typu Cesta, alebo český televízny film. Alebo aj hlavný inšpiračný zdroj, Konec srpna v hotelu Ozon. Máme tu však niečo, čo sme mysleli, že nie je v tunajších podmienkach možné natočiť. Takže buďme radi aj za pokusy, nabudúce to už možno bude plnohodnotné a myšlienkovo podnetné sci-fi, kde nebude všetko predvídateľné a niekto sa odváži vložiť do projektu viac peňazí. ()

Lukoboss

Oceňuju snahu natočit v našich podmínkách postapokalyptickej film, ovšem to je asi tak všechno. Působí to lacině, amatérsky, dialogy jsou nepřirozený, hloupý a i ty herecký výkony stojí za prd. A největším vrcholem všeho je, že čekáte do konce na nějaký rozuzlení a dostanete... no tušíte asi co. P.S.: Pár záběrů slušných, ale jen pár. ()

JohnCZ

Výprava výrazně pokulhává, ale i s tím málem se tvůrcům podařilo natočit na české poměry hodně zajímavý film. Postapo scifi? To si fakt nechám líbit. Práce s tajemnou atmosférou a tak trochu paranoiou je skvělá, stejně tak hlavní myšlenka filmu, která by si i zasloužila rozvést. Film hodně pracuje se záběry na ryze českou krajinu v potemnělém hávu a líbily se mi všemožné hrátky s kamerou. Za zmínku určitě ještě stojí slušná bojová choreografie (resp. nepůsobí směšně). Co se týče hereckých výkonů, ty jsou (jak je u našich filmů zvykem) trochu toporné a ty české kostrbaté dialogy jednoduše nepůsobí moc uvěřitelně. Každopádně krok správným směrem, za mě palec nahoru! ()

cdome.82

Nízkej rozpočet z toho stříká jako krev z huby Hofmanna po tom co dostane Hubí pěstí. Ale upřímně, jsem za to rád, protože kdyby to mělo mít 100x větší rozpočet, tak hrozí, že někdo ty peníze někdo bude vnímat jako investici a bude je chtít zpět. Takhle se ten film nemusí podbízet a může zůstat sám sebou. A to je dobře - po takovém hodně rozpačitém začátku, kdy jsem si říkal, na co to plýtvám internetovou konektivitou (a proč je to všechno zelený) se to nečekaně chytlo a začalo rozjíždět. Spousta toho je v náznacích (ano, takže nevidíme, co má stařík v krabičce, co je ta druhá parta zač, co jsou to pasti, a spousta dalšího), ale zase se dá použít fantazie. A co se týče ostatních věcí - děj příjemně odsýpá, má to nějakou linku (takže to opravdu není jenom parta lidí běhajících chaoticky po poli). Jak už tu někdo zmiňoval, u akčních scén se člověk nemusí nevěřícně smát, Martin Hofmann je vynikající (jak jinak, koho jinýho chcete obsadit do role věčně polonasranýho člověka), zbytek není (až na výjimku) taky vyloženě k zahození. Lokace super - takový konec srpna :) Do toho odkazy na jiné filmy, a závěr - ten je jakej je - rozhodně ne blbej. Samozřejmě - bylo by taky co vytknout (co tu nezaznělo, jsou třeba kostýmy - kdy na zádech se nosí kdejakej odpadkáč, coby známka punku, ale na sobě mají postavy v celku solidní konfekci - na to, že civilizace už asi nějakou tu desítku let nefunguje), ale přimhuřme oči. Za ty prachy (rozpočet) povedený a koukatelný český post-apo počin. * navíc za vrak Karosy. //SPOILER: Scéna kdy jde ráno Eliška Křenková odhalit zadek mě v tom rozjímání nad filmem docela solidně nadzvedla. A ne tím zadkem - subjektivně nejpovedenější scéna ve filmu. ()

mira007

Postapokalyptické sci-fi jako žánr mám rád, ale v českých podmínkách mi to přijde vždycky přitažené za vlasy. Nicméně tenhle film pár pozitiv má: 1) Příběh není úplně hloupý 2) obsazení perfektní 3) výkon Martina Hofmanna ale celé to samozřejmě sráží laciná výprava. Ale já oceňuji snahu a odvahu pustit se do daného žánru. ()

• Zakuklenec (Duy Tran Bao) nosí plynovou masku vyrobenou v Sovětském svazu v roce 1983. Masku používali zejména příslušníci raketových jednotek. (sator)