Neznáme dejiny Spojených štátov

Americký triumfalismus – Nový světový řád (E09)

(epizóda)
  • USA Chapter 9: Bush & Clinton - Squandered Peace and New World Order

Frajer42

Další úžasná epizoda krásně poodhalující mentalitu americké vlády, která se chopí každé záminky, aby mohla nastolovat "pořádek a řád ve světě". Například záminka boje s drogami je naprosto dokonalá k tomu, aby mohla Amerika svrhnout tamní obávanou diktaturu, ve které žijí lidé v relativní spokojenosti a nasadit si tam svoji "demokratickou" loutkovou vládu, která bude hájit jejich nejlepší zájmy. Dojde řeš na slavné 11. září, kdy se nezměnil svět, ale pouze Amerika, která začala ještě více usilovat o světovou nadvládu. Slavná Bushova věta, že národy jsou buď s nimi nebo proti nim snad mluví za vše. Stone je nádherně přirovnal k římskému impériu. Historie se zkrátka opakuje. Jen se nyní vede válka trošku inteligentněji a vymýšlí se stále důmyslnější záminky pro konflikty. Úplně se s Oliverem Stonem snad poprvé rozcházím v názoru na 11. září, kde se více přikláním k teoriím, které jsou nazývány jako konspirační. Nepřijde mi až tak šokující, že by národ, který přesvědčí 15letou holčinu k odvvykládání evidentně naučeného dojemného příběhu o tom, jak pracovala v nemocnici, kde "teroristi" vypínali inkubátory s novorozenci (následně se potvrdilo, že tam samozřejmě nikdy nepracovala), čímž chce získat záminku k invazi, nebyl natolik zvrácený, že by se štítil, zabít pár tisíc svých lidí a zlikvidoval si svoji chloubu sám. Dokonale mi to sedí k jejich mentalitě a všem činům, kterými se dodnes prezentují. Na druhou stranu chápu, že Stone si nemůže dovolit prezentovat myšlenku, kterou nemá ze všech stran dokonale podepřenou o nějaké důkazy. ()