Televizní inscenace podle Kipphardtovy hry "Ve věci J. R. Oppenheimera" obsahuje varování lidstva před jadernou zkázou. Opírá se o autentický materiál výslechu otce atomové pumy, odhaluje zákulisí vzniku atomové pumy. Ukazuje na odpovědnost vědců za zveřejnění vynálezů, které lze zneužít proti lidstvu. (oficiálny text distribútora)

sator

V 1.části jsme svědky jednání vyšetřovací komise pro atomovou energii v r.1954. Měla rozhodnout o tom, zda má být Oppenheimerovi, "Otci atomové pumy" i nadále uděleno tzv. bezpečnostní osvědčení pro vědeckou práci v oblasti atomových výzkumů. Ukázalo se, že jednání je záminkou k tomu, ovlivnit slavného a doposud slaveného tvůrce atomové bomby z občanské a politické nespolehlivosti jen proto, že si začal uvědomovat odpovědnost vědce za to, jak bude využito nebo zneužito jeho badatelské práce. V 2.části vycházejí najevo praktiky, které vedly americké vojenské kruhy k pokračování atomového dobrodružství i spoluúčast Oppenheimera. Ten se stýkal s americkými prezidenty, přátelil se s generály a diplomaty, obětoval i vědce Chevaliéra a neprávem ho obvinil ze špionáže. Teď přichází účtování za zradu přítele i vědeckých ideálů. ()