Rozumí se pochopitelně listopad 1989. Většina odpoví: „Samozřejmě, že revoluci“. Jak, kde a jakou? Tato dokumentární esej (z roku 1994) nehovoří pouze o těch, kteří „dělali dějiny“, ale i o iluzích a jejich ztrátách, nálezech a snad i trochu o českém charakteru. Uvidíte, jaké vzpomínky evokují záběry z listopadu 1989 u prezidenta Václava Havla, jak hodnotí „překotnou změnu“ bývalý předseda MV KSČ v Praze Miroslav Štěpán, co si myslí o převratu někdejší studentský vůdce Martin Mejstřík. Dozvíte se, co cítil na balkonu Melantrichu Valtr Komárek, jestli se Petr Pithart styděl zpívat hymnu a jak Ivan Medek odvysílal na Hlasu Ameriky svou první a poslední neověřenou zprávu. A také, jak „šly dějiny“ na Slovensku – Milan Kňažko a Ján Budaj, v Americe Milan Šteindler a David Vávra, či v ruzyňském vězení Jiří Ruml a v emigraci Vratislav Čekan. (oficiálny text distribútora)

VictorMartel

Režim kulhal a musel skončit, ale některé převratové postavy (ať už z Jakešovy věštírny, nebo z řad disidentů) jsou tak temné, jiné zase zcela nekompetentní (závratná kariéra individuí z Laterna magika a Občanského fóra, včetně těch s velmi příhodným profilem režimních prominentů), a praktiky k jeho svržení (zde neuváděný student Šmíd a vlastně celá ta mediální organizace) natolik pochybné, že bych spíše věřil v existenci Andropovova plánu zvaného Operace Golgota než bláhovým fantaziím o revoluci. ()

pm

Byla jsem prvačka na brněnské fildě. Jako dnes si vybavuji prohlášení studentského výboru v pondělí dopoledne na nádvoří školy, večerní demonstraci na Svoboďáku nebo později na první návštěvu Havla na fakultě. Dokument režisérky Sedláčkové sice není světový, ale probouzí potřebu bilancovat. Vystřídala skepse naději nebo naivitu? Za sebe si myslím, že každý žije tak, jak žít chce... Ale s odstupem těch let, když se rozhlédnu kolem sebe a sleduji, jak jsou na tom dnes lidi ve vztahu ke komunistům a levici, koho tady katapultovali do senátu a potom výsledky průzkumů prezidentské kampaně: chce se mi zvracet. ()

Flego

Päť rokov po revolúcii som očakával živší dokument, výsledok je značne vágny. Zaujímavé zostali len postrehy boľševika Štěpána. Prvý komentár. ()