Talaash

• India तलाश (viac)

Na pozadí osobnej traumy zo straty milovaného syna rieši inšpektor Surjan (Aamir Khan) prípad záhadne podozrivého úmrtia veľmi známej bollywoodskej filmovej hviezdy Armaana Kapoora, ktorý bol naposledy videný v spoločnosti dvoch mužov a jednej prostitútky, ako to je evidentné zo záznamu hotelovej kamery. V týchto ťažkých chvíľach nachádza porozumenie zhodou okolností tiež u prostitúky Rosie (Kareena Kapoor), ktorá je jednou z najexkluzívnejších dievčat pasáka Shashiho, na ktorého padá podozrenie z vydierania známeho herca. Čo bolo príčinou nečakaného úmrtia bollywoodskej celebrity a čo majú nakoniec všetci zúčastnení spoločné? (sochoking)

Niktorius

Reklama lákala na psychologický thriller, fanoušci čekali kriminálku a výsledkem je nakonec mysteriózní neo-noir, kde není důraz kladem na samotný proces vyšetřování kriminálního činu (tajuplná nehoda bollywoodské hvězdy), ale na osobní prožitky hlavního protagonisty a na všudypřítomnou atmosféru tísně a zmaru. Za jejím mimořádně vtahujícím účinkem nestojí jen kvalitní herci, ale především bravurní režijní vedení účinně využívajícímu vlastně všechny prvky filmového stylu. ___________ Problematickým bodem je ovšem finální pointa. Ta je sice opravdu naprosto nečekaná a šokující, ale je tomu tak především proto, že jako diváci dopředu netušíme, že je kompatibilní se zákonitostmi předloženého fikčního světa (pro příklad si zkusme představit, že se třeba ve westernu najednou objeví nějaký sci-fi prvek, jako je stroj času). Je tedy otázkou, nakolik finální zvrat přináší diváckou katarzi a nakolik spíše zklamání z toho, že zajímavě rozehrané mystérium končí lacinou banalitou. Pozitivnímu vnímání filmu tak prospívá, pokud si uvědomíme jeho kulturní kořeny a sledujeme jej optikou indického diváka, do jehož světa přirozeně patří i náboženství a pověrčivost (což nemyslím nijak zle). ()

sochoking

Asi si na štandard dve- hodiny- a- viac filmov začnem zvykať pretože ma už po hodine a pol začínajú ''mrle žrať '' a robiť pľuzgiere na zadku i napriek tomu, že dej má gule a atmosféra by sa dala krájať! Pakoši ma ale opäť raz prekvapili! Tým, že nedali do filmu žiaden videoklip s idiotskými tančekmi a hlavne pointou, o ktorej som myslel, že som odhalil po prečítaní si hereckého obsadenia na IMDb už po polhodine. ( Ona totiž Kareena Kapoor má uvedené u jej mena dve ďaľšie.) Som rád, že som sa šeredne mýlil... ()

emma53

Tak mně se Talaash osobně nezdál mírně, ale naopak silně mysteriózní a ještě k tomu psychologický. Atmosféra byla výborná, s tou jsem byla moc spokojená, jediné co mě trochu rušilo, byly hudební vsuvky, bez těch bych se obešla a jak jsem si už všimla i u jiných indických filmů, tak mají herci tendenci své role až moc přehrávat. Talaash považuji za mírný nadprůměr, na který se příjemně dívalo. ()

MartinezZ

(spoilery! - nejen v mém, ale snad ve všech zdejších komentářích!) ~ Mysteriózní indické krimi? Čekal jsem zas záplavu pestrobarevných niterných a osudových zpěvotanců, vyjadřujících pocity postav a osudovost dění.... a ono ne. Překvapivě ne a překvapivě to skutečně bylo krimi se sice nijak extra objevnou zápletkou, ale hodně dobře natočené, zahrané a zpracované. Možná jsem se nechal unést, ale ono mysteriózno udeřilo přesně tam a tehdy, kdy a kde mělo (protože jsem zdejší komentáře nečetl a na film narazil zase v podstatě náhodou). - ODTUD UŽ FAKT NEČTĚTE :) - Ano, to už bylo trochu přitažené za vlasy a místo toho, aby to tím skončilo, se to zbytečně natahovalo ještě pěkných pár minut, což byla docela škoda, ale nepůsobilo to na mě nijak trapně, jako že se spíš Indové, a rozhodně ne nesprávně, inspirovali u mnoha dalších západnímu divákovi známějších mysterióznějších dramat a thrillerů s třešničkou ku konci, kdy mnohé do té doby viděné je postaveno na hlavu ála třeba Šestý smysl. Ve výsledku tedy skutečně překvapivě povedené a pro západního diváka tak značně stravitelnější Bollywood. ~ Jediné, co mi tam přišlo trochu navíc bylo to osobní drama a závěrečný slzopud, protože si myslím, že jako samotné mystery-krimi by to celé vyznívalo ještě o něco lépe a dějová vsuvka s postavami syna a manželky se mohla vypustit. Ne, že by to ve filmu bylo rušivé a nesedlo to do příběhu, zakomponované to tam bylo zamýšleně dobře, ale samotné vyšetřování a rozpletení příběhu by se bez toho obešlo bez ztráty kytičky. ()

sniper18

Je to vydarený mierne mysteriózne ladený kriminálny film. Má dosť dobrý príbeh o vyšetrovateľovi, ktorý sa ešte stále nevyrovnal so smrťou svojho syna, čo mu samozrejme výrazne ovplyvňuje osobný život, ale v práci sa mu darí. Práve dostane za úlohu vyšetriť záhadnú smrť známeho herca, ktorý s autom skončil v rieke, ale v celom prípade je mnoho nejasností, no začne mu pomáhať sympatická prostitútka, ktorá herca poznala. A jej priateľstvo mu pomáha byť konečne o niečo šťastnejší. Spracovanie sa mi páči, jedine ešte ten úvodný dojem nebol práve najlepší, no po chvíli už začne pribúdať pár zaujímavých prvkov a tak po tej úvodnej rozbehovej dvadsaťminútovke si ma to už získalo. Tá kriminálna línia možno sama o sebe nie je až tak zaujímavá, ale má to výbornú atmosféru a pár maličkostí, vďaka ktorým cítiť, že toto nie je úplne tradičná žánrovka, ale je ladená čiastočne mysterióznym štýlom, čo ju výrazne vylepšuje. Navyše je tu výborná postava vyšetrovateľa a to ani zďaleka len v práci, ale hlavne tá jeho osobná línia s manželkou ma veľmi bavila, podobne aj vzťah s jeho novou priateľkou a práve toto ma po celý čas najviac zaujímalo. K tomu ešte nejaké tie doplnkové línie, ktoré už sú trochu menej zaujímavé, ale nemal som s nimi problém a celé to vyvrcholí v záverečnej polhodine, ktorá mi práve kvôli mnohým sprievodným prvkom v priebehu filmu nepríde až tak šokujúca, ale práve toto som nečakal a je to výborne zvládnuté s pár skvelými sekvenciami. Takže celé mi to prišlo, ako ideálna kombinácia krimi, drámy a mysterióznych prvkov a keďže sa jedná o indickú produkciu, nechýbajú ani nejaké tie pesničky. No rozhodne sa nejedná o žiadne tanečné vystúpenia, ktoré by mohli narušiť atmosféru, ale len asi tri sprievodné piesne, ktoré lepšie vyjadria pocity postáv a to sa im aj podarilo, hlavne pri manželskom páre. Herecké obsadenie je na tom dobre, chválim hlavne tri výborné postavy, vyšetrovateľ, jeho žena a prostitútka, ale aj tie zvyšné výraznejšie mi prišli celkom zaujímavé a určite tu majú svoje miesto. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, prostredie možno mohlo byť trochu rozmanitejšie, ale napriek tomu je vizuálna stránka zaujímavá, chválim aj atmosféru a nejaké tie emócie, celkovo mi to sadlo. Talaash je moja prvá indická kriminálka a rozhodne nie som sklamaný, zaujímavý príbeh, výborné postavy a kvalitné prevedenie, určite to stojí za pozretie. 79% ()

• Herec Amir Khan (Surjan Singh Shekhawat) podstoupil náročný tří měsíční výcvik plavání a potápění. To vše z důvodů jeho plavecké indispozice, s níž se pro natáčení filmu musel vypořádat. Plavecké podvodní scény byly natáčeny v blíže nespecifikovaném londýnském vodním studiu. Dotáčení některých scén nicméně pokračovalo ještě i v indické přímořské oblasti Bandstand Promenade, oblíbený pěší kilometrový ochoz při pobřeží Arabského moře (Conspi)
  • Původní záměr filmařů byl natočit dramatickou scénu mezi Aamir Khanem (Surjan Singh Shekhawat) a Kareena Kapoor Khan (Rosie) pro co největší autentičnost v reálném prostředí se zvýšenou kriminalitou, sexuální prostitucí, erotickými bary apod. Po zvážení rizika se nicméně režisérka Reema Kagti rozhodla pro bezpečnější variantu a danou scénu natočila v oblíbeném restauračním zařízení Leopold Café nacházejícím se vprostřed komerční bombajské ulice Colaba Causeway. (Conspi)
  • Ještě v době před permanentním ustanovením filmového názvu, vycházela z úst tvůrců i taková jména jako 'An Act Of Murder', 'Razdaar' nebo 'Dhuaan'. (Conspi)