Sám napříč Femundsmarkou

všetky plagáty
Dokumentárny / Športový
Česko, 2008, 54 min

Mrazivý film o divoké "cestě" Petra Pavlíčka za splněním svých dětských snů...  Tak jsem zase v Roháčích. Jen letos už po šesté, tento kout Slovenska prostě miluju. Je mi smutno...
Odmalička žiju sportem. Nikdy jsem své tělo nešetřil, a teď mi to vrací. Před několika lety jsem se začal živit natáčením na horách. Přišel první počítač, první dokument a mně se změnil život. Sport šel na chvíli stranou. Jenže zničený kotník u počítače totálně zatuhnul. Dnes nemůžu běhat, natož skákat nebo kopat. Po horách sice ještě chodím, ale musím dávat bacha na každý krok. Vytrženým šlachám pomůže jedině operace. Jenže na tu nemám čas, tak trpím. Vím že to nikam nevede, ale nedokázal jsem zatím tento šílený kolotoč zastavit. Je nejvyšší čas něco s tím udělat.
Femundsmarku jsem objevil v létě roku 2000 při mé první cestě stopem do Skandinávie. Divokost a odlehlost severských náhorních planin mě totálně fascinovala. Tady někde žil i legendární Stor Hans. Začal jsem se vracet. V létě je Femundsmarka liduprázdná. Na podzim je pocit osamělosti a dotek Severu daleko intenzivnější.
Myšlenka na zimní přechod mě láká už delší dobu... (Bernartwood.cz)

Frajer42

Nezbývá než smeknout. Autor se pokusil sdělit divákům něco, co je prostřednictvím obrazu jen těžko sdělitelné. Co láká lidi utéci do bohem zapomenuté krajiny, kde není nic jiného než sníh a nekonečný klid? Neznám podrobnosti vzniku dokumentu, ale předpokládám, že skoro vše zajišťoval autor sám, a proto má můj nekončící obdiv. Zejména bych ocenil, že to celé působí krásně celistvým dojmem s jasnou návazností mezi jednotlivými pasážemi a jasnou vizí. Není to rozhodně nějaké narychlo splácané home video, ale autor přesně věděl, jaký zážitek na nás chce převést a povedlo se mu to. Líbil se mi i autorův komentář, který skvěle a nevtíravě zapadal do příjemné atmosféry. Krásná odbočka z hektického civilizačního šumu, kterou si čas od času moc rád dopřeji alespoň prostřednictvím podobných dokumentů. V rámci žánru to určitě není naprostá špička ledovce, ale Petra Pavlíčka si značím a rozhodně se nevidíme naposledy. [80 %] ()

GeusX

Tak to je hooodně dobrý autobiografický dokument! Bravurní kamera, střih i komentář. Výborný hudební podkres dodává pravé severské mrazivé napětí, atmosféra vtáhne do děje. 99% PS: Odkazy na celý dokument jsou v diskuzi. ()

sator

Sám napříč Femundsmarkou Odolný chlápek, nadprůměrný dokument... Národní park Femundsmarka je národní park v okresech Innlandet a Trøndelag v Norsku. Krajina je z velké části tvořena bažinami a jezery. Je oblíbeným cílem pro kanoistiku a rybaření. Park byl založen v roce 1971 na ochranu jezera a lesů táhnoucích se na východ do Švédska. ()

Mijagi

Jo, tak přesně takhle mimo „komerční sajrajt“ se chodím odreagovávat na treky a dogtreky. Sice ne až do vzdálených a opuštěných míst Skandinávie, ale podstata zůstává stejná. Zajímavý dokument přesahující běžný cestopis nahlédnutím do příprav a zajištění expedice, propojením s autorovým životem, zamyšlením nad osamoceným žitím v přírodě a také několika postřehy o moderní společnosti odtržené médii a dalšími civilizačním záležitostmi od reality. Pěkně zapracované a autenticky působící pasáže o legendárním severském pašeráku Stor Hansenovi. Smekám klobouk při pomyšlení, že většinu práce v terénu a nejspíš i v domácím studiu odmakal autor sám. ()