Luke a jeho příběh

• USA The Story of Luke

Pětadvacetiletý autista Luke žije v opatrovnictví svých prarodičů. Po smrti babičky se mu však zhroutí svět, neboť je i se svým senilním dědečkem přidělen do péče pochybných příbuzných, kteří s nimi nemají vůbec žádnou trpělivost. Před odchodem do domova důchodců stihne dát starý muž Lukovi poslední radu: "Sežeň si práci. A ženu. Postav se na vlastní nohy. Buď chlap!" Luke tak poprvé v životě stojí před posláním. Musí začít hledat. (oficiálny text distribútora)

hellstruck

Pohodový úsměvný film, který se nesnaží mermomocí v divácích probudit lítost, přestože jde o příběh autisty. Za to palec nahoru. Kdo ale vybral do hlavní role herce, který na to jednoduše nemá, to by mě zajímalo. Luke díky tomu působil spíše jako přeafektovaný transexuál, což poněkud znevažuje dobrý zážitek. Příběh sám o sobě je ale moc pěkný, lidský, nepřitažený za vlasy. I autista může mít své sny, chtít pracovat a "screw" :-) ()

Enšpígl

Ze začátku jsem měl problém si zvyknout na obličejovou mimiku hlavního hrdiny, ale to se podalo a pak už jsem tomu klukovi jen fandil a fandil. Hrozně příjemný film, vůbec netlačil na nějaký dojímání nebo humor, plynul si prostě jak život a bylo to hodně fajn. Nejvíc se mě líbilo co řekl Luke na konci v autě svýmu strejdovi, protože jestli pointa celýho filmu byla aby se stal z Luka chlap, tak tou poslední větou to pro mě potvrdil, protože to co se mu stalo s Marií se stane s holkou snad každýmu z nás a pak jde právě o to jestli se zachováme jako frajeři nebo jako kreténi a Luke vstoupil mezi frajery. ()

Malarkey

No dyť jo. Z čeho si dělat starost. Luke je sice autista, ale rád by si našel holku, První mu dala košem, ale podle jeho slov jich na světě je ještě 3,7 miliardy, takže jedna se určitě najde. Lou Taylor Pucci Luka zahrál moc hezky. Lidsky, obyčejně a přesně tak bláznivě, jak bych si představoval. Sice Luke není žádný génius a nebo naopak Forrest Gump, ale zase Vám na požádání uvaří 24 jídel, které ho naučila babička. A to stojí za to v rámci tohoto filmu ochutnat, no ne? ()

Fr

,,BABIČKA ŘÍKALA, ŽE SE NEVEJDU DO KLINICKÝCH KATEGORIÍ. JSEM TROŠKU JINÝ, NEŽ OSTATNÍ. MOŽNÁ TROCHU VÍCE....“ /// Luke není jako… (kurva, teď bych se do toho zamotal…) - prostě je jinej! Ale má jasný cíle: Nedívat se do konce života jen a jen na kulinářský pořady a šukat. Život autisty podanej mile, místy i vtipně. Vůbec celá ta rodinka projde takovou tou klišoidní proměnou, kterou můžete zavrhnout, nebo taky ne. Vono de totiž hlavně vo to, že i autistickej kluk může mít sny (řek bych že musí, ale žádnýho osobně neznám…). Jestli tohle považujete za dostačující a dokáže vás nadchnout kurevsky silná osobní statečnost – možná dokonce uroníte i kroupu. Nebo taky ne. Vona je to ve skutečnosti taková jednoduchá story, která nechce nic zbytečně dramatizovat a snaží se zanechat na duši optimistickej pocit. Což já můžu. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) LIDSKOST JE ZLO – říká můj šéf Zachary. 2.) Koukám jen na filmy, ve kterejch je někdo nemocnej. 3.) Thx za titule ,,sizok“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ** AKCE ne NAPĚTÍ * ()

emma53

Velmi citlivý, milý a příjemný film, to ale neznamená, že se jedná o nějaký vysloveně povrchní snímek. Luke to sice nemá v životě rozhodně jednoduchý, ale je to kluk, který se i se svým handicapem snaží udělat maximum pro to, aby byl jeho život happy. Ačkoliv mně byl Lou Taylor na začátku vizuálně nesympatický, tak jsem po počátečním rozladění zjistila, že to byl vlastně geniální tah ve výběru herce pro tuhle obtížnou roli. A jelikož jsem měla možnost poznat pár lidí trpících různými formami autismu, tak jsem byla příjemně překvapená, jak jí dokázal věrohodně zahrát, včetně té třepotající se ruky. Koho bych asi vystřihla, tak to byl Zack, protože jeho role mi tam vůbec nesedla. Jinak se Alfonsovi Mayovi podařilo vyloudit na mojí tváři pár úsměvů. Například v závěru mě tak fascinovala Lukeho kravata tak, že jsem si musela rychloposuvem vrátit pár titulků a jeho závěrečná hláška byla taky skvělá. ()

eLeR

Bolo to smutno-veselé a pozitívne, skrátka také milé ... ale časti so Sethom Greenom boli na mňa bohužiaľ tú mač. ()

rikitiki

Velmi milý a příjemný film, který se sice lehce dotkne, ale nezabředne do sentimentu. Trochu se na svět dívá růžovými brýlemi, ale nepřehání to. Luke je sympatická postava autisty, který se snaží žít a mít hezký život. Jeho odzbrojující upřímnost je pak balzámem pro rodinu s dosud narušenými vztahy. Jen, když bych byla cynická (anebo taky hodně upřímná), zeptala bych se: A to s odloženým dědečkem bylo jako co, vy sobci!. SHRNUTÍ: Autista, kterého byste chtěli mít doma jako domácího mazlíčka. ()

bouncer

Fajn kousek z americké nezávislé produkce. S jedním ALE - námět "jak autista ke štěstí přišel" je tak ohraný, že snad ani nemůže bavit. Jenže baví, zase. ()

JohnCZ

Hodně milý a pozitivní snímek ze života autisty. Je hezké a zároveň trochu smutné sledovat lidi s určitým postižením (ať už fyzickým či naopak psychickým), že jejich chuť do života a snaha něčeho dosáhnout je mnohem intenzivnější, jak u "normálního" člověka. Příběh je to jednoduchej, ze života řekl bych, a proto je poutavost znak opravdové kvality. A Lukův příběh mě připoutal k obrazovce od začátku až do konce. Lou Taylor Pucci předvedl hodně atypické, ale skvělé herectví. ()

Aljak

Filmy o autistoch vo mne vyvolávajú obrovský súcit a empatiu. No a inak tomu nebolo ani v tomto prípade. Príjemne ladený film o sympatickom autistovi Lukeovi, ktorý prišiel o svojich najbližších a razom sa ocitol vo svojej vzdialenej rodine. Veľmi sa mi páčila tá jeho snaha, zanietenie a celkovo jeho reakcie na rôzne podnety. Niektoré situácie dokonca vyzneli aj zábavne, hoci vo svojom vnútri boli smutné. Najviac sa mi však páčil ten štýl, ktorý pôsobil celom realisticky - teda, že Luke sa počas svojej "nezávislosti" stretával s rôznym prístupom, avšak vo viacerých prípadoch to bol skôr odstup ako nejaká empatia. Práve tento fakt povzniesol tento film do úrovne nadpriemeru. Aj keď jedno mi zostáva záhadou. Prečo sa so svojimi kuchárskymi zdatnosťami nesnažil získať miesto v nejakej reštaurácii alebo pohostinstve? Mne by to prišlo oveľa logickejšie, ale tak ani toto kancelárske prostredie vôbec nebolo na zahodenie. ()

Marqta

----"Screaming does not accomplish a single thing."----Moc povedený, citlivý snímek s překvapivě dobrým obsazením a skvělou hudbou. Nečekala jsem nic a byla jsem upřímně nadšená a chvíli jsem uvažovala i o tom, že bych dala plný počet hvězdiček...Tak třeba po dalším shlédnutí.... ----"You have less than one in billion chance of not making a full of yourself." "Than I will practise a lot."---- ()

arnybossy

Ked ma film dokaze rozosmiat a zaroven priviest k slze, nemozno k tomu dodat nic viac ako len to, ze je to krasne. Autisti ziju medzi nami a je smutne, ze mnohi sa na nich pozeraju s opovrhnutim. Aj oni maju svoje sny a chcu zit plnohodnotny zivot. Nekricme po sebe, usmievajme sa a ked nam nase plany nevychadzaju, tak si staci povedat, there's always a next time, right? ()

laik_60

Prostý jednoduchý príbeh o autistovi. A v tom je peknota tohto filmu, žiadny bláznivý humor a hlášky, ani príliš dramatické scény. Príbeh o chlapcovi , čo si uvedomoval, že je iný, a že chce napriek tomu žiť v tomto svete. Tá jeho poznámka na konci je snáď poučná pre všetkých chalanov sklamaných a odmietaných. :) ()

markotter

Luka jsem na začátku nesnášel a po 10-ti minutách jsem si říkal, že ho asi vypnu. V půlce mi začal být sympatický a ke konci jsem ho už skoro miloval :-). Fakt hezký a milý film, bez nějakých příkras a tlačení na pilu a s koncem, který asi nejvíc odpovídal realitě. ()

Gertruda.W

Příběh moc sympatického autisty, co se fakt hodně snaží a překoná všechno. Věřím mu. I to, že to dokáže. Trochu naivní, ovšem natočeno tak, že tomu chci věřit a basta. Taky díky představiteli role Luka LTP a vůbec jóo. ()

solisoli

Od naivného, nezáživného príbehu o autizme s béčkovým obsadením sa nič iné nedalo očakávať len plochosť, niekedy pôsobiaco temer až odpudzujúco. Čo tu vlastne bolo dejovo prijateľné a stráviteľné. Hrozné, čo len nad tým pomyslieť. Brak, ako hrom. ()

davella

Luke, autista, který chce být soběstačný, najít si práci a pozvat Marii na rande. Příjemný film. Váhala jsem mezi 4 a 5 *. ()

kolodej1

filmů, kde byl hlavní hrdina nějak psychicky handicapován, jsem viděl už více, ale tohle byl hrdina, který se trochu vymykal. Jeho projev byl velmi specifický, neumím posoudit, jestli se takto autisté chovají ( tohle byl zejvně lehčí stupeň autismu ), ale působilo to na mě jednak neotřele a taky autenticky. Zajímavý film, jehož příběh je vlastně velmi prostý a jednoduchý, ale pro hrdinu je to mnohem složitější a každý zdánlivě banální krůček vpřed je pro něj složitý. V tomto filmu to bylo myslím přesvědčivě a citlivě znázorněno. Nemohl jsem mu v tomto úsilí nezačít fandit. Hezký zážitek, který trochu narušovala jen postava Zacka, která mi přišla zcela zbytečná a hloupá, jinak bych asi dal plný počet. Rozhodně film ale stojí za vidění ()

RoyBatty444

Napriek téme sa jedná o celkom príjemný film. Hlavný predstaviteľ síce nemusel byť až do tej miery zženštilý, ale časom sa na to dalo zvyknúť. Trochu zidealizovaný prístup okolia prispel k pohodovosti snímky. Vyrovnávanie sa s problémom dospievania prispieva k uvoľnenie náročnej témy. Filmu trochu škodí amatérsky prístup a jednoduchý príbeh. ()