Bez hraníc

• Česko Bez hranic (viac)
Francúzsko / Nemecko / USA, (2013–2015), 25 h 23 min (Minutáž: 41–47 min)

Tom Wlaschiha, Donald Sutherland, William Fichtner, Lara Rossi, Marc Lavoine, Gabriella Pession, Richard Flood, Elsa Mollien, Goran Višnjič (viac)

Mezinárodní tým evropských detektivů projíždí Evropu ve snaze chytit sériové kriminálníky, kteří své řádění přetáhnou přes hranice jednoho státu. Louis Daniel (Marc Lavoine), vedoucí týmu, si na pomoc s případy pozve svého někdejšího dobrého přítele, bývalého newyorského policistu Carla Hickmana (Wiliam Fichtner). Hickman si při pronásledování zločince zchromil pravou ruku, na službu se zbraní může zapomenout, navíc trpí krutými bolestmi. Závistiví kolegové ho rychle a ochotně „odsunou do důchodu". Hickman se přestěhuje do Holandska, kde žije v karavanu v zábavním parku jako anonymní uklízeč. Právě tam ho najde Louis, který Hickmana přesvědčí, aby se připojil k jeho unikátnímu světovému týmu. (oficiálny text distribútora)

Yardak

Nová seriálová kriminálka sice hlavně staví na Fichtnerovi a Sutherlandovi, ale pokud Vás zaujme alespoň trochu složení evropského týmu a jejich mezinárodní případy, tak od druhé půlky první série to už budete hltat! České lokace jsou pak jen třešničkou na dortu;o). Finálový dvojdíl je opravdu povedený (hlavně díky přesvědčivému Kimu Coatesovi). Těším se na druhou sérii (druhá série je pro mě těžce hodnotitelná, poněvadž jsem se objevil i před kamerou:-)), i když přiznávám, že je to především guilty pleasure ve stylu seriálu Missing z roku 2012). Třetí série s úplně novým týmem je taky povedená a znovu ty krásné české lokace:-)). Slabších 5 hvězd. ()

KevSpa

V první části pilotu se to celkem dost hemží klasickými krimi klišé a nepříliš nápaditými dialogy. Jakmile je ale tým kriminalistů z několika zemí sestaven a divákovi představen, konečně přichází na řadu pátrání po sériovém vrahovi a s ním i spousta napínavých momentů. Doufám jen, že z trosky v podání Williama Fichtnera se postupem času znovu stane sebevědomý detektiv, protože takové postavy mu sluší nejlépe. Pilot - 70% ()

T2

Prvý dieľ ma celkom svižný rozbeh, strhne, k tomu tím vyšetrovateľov nie je najhorší a William Fichtner to dobre ťaha, hneď druhý diel ale miestami pokrivkáva a hlavne záver to moc nezvláda, seriál po tretej časti smeruje skôr k priemernosti, aj keď samotné vyšetrovacie námety zaujmú ale tvorcovia ich nevedie úplne predať... ďalšie diely si udržujú aspoň štandard nápaditých vyšetrovaní... po 10dieloch pozerateľné ale v celku ide len priemerný seriál /60%/ ()

Morien

Sakra, tak muž beze jména byl v Praze v době, kdy jsem tam bydlela, a já jsem nesledovala každý jeho krok, jak je to možné. Je nicméně dost tristní, jak naivně a papírově tahle proevropská agitka působí. Člověk si úplně dovede představit, jak tam tečou ty miliony z jednotlivých státních nadací a grantů na dílo o spolupráci policejních složek v EU, a taky jak tam velmi zoufale chybí showrunner, který by kontroloval, jestli to vůbec funguje na tom základním levelu jako uvěřitelný policejní procedurál a divácky zajímavá detektivka, než dojde na implementování vznešených myšlenek. Jako jediný případ za všechny, jak amatérsky a bohužel hloupě to celé působí, bych uvedla situaci z vyšetřování prvního případu, kdy náš tým hrdinů použije fancy ultrazvukový scanner k vytvoření holografického modelu místa činu. Básnivě sní o tom, co všechno za nenápadné detaily půjde z tohoto hologramu vysledovat, a během analýzy si všimnou, že vlastně měli "svědka" v podobě mladého policisty hlídajícího perimetr, a se kterým někteří členové štábu během toho skenování přímo na místě jednali (!) a nikdo z nich si ani nepoznamenal jeho jméno (!!) a musel jim ho říct jiný random policista, který se bez pozvání zatoulal do místnosti, a když si toho mlaďase konečně vypátrají a pozvou na výslech, tak z jeho podvědomí psychologickými technikami tahají popis místa a času, kde byli všichni fyzicky přítomni (!!!), a nakonec z jeho vyprávění použijí k dalšímu postupu informaci o mrtvém psovi, kterou už od začátku měli, protože tam do prkýnka dubovýho všichni byli, když se ta mrtvolka krucinálhimlhergot našla !!!! Bože. Například NCIS je taky jenom stupidní agitka, ale aspoň si tam vždycky detektivové zapíšou jména všech svědků a strážníků, ufff. Ale taky je pravda, že se to postupem času trochu zlepší, ale možná jsem si jenom vypěstovala Stockholmský syndrom díky rozhodnutí dokoukat to do konce. Dokonce i po výměně skoro všech hráčů ve třetí sérii jsem se na chvíli zděsila, ale potom to dokoukala skoro s radostí. P.S.: Carrie-Anne Moss je bohyně a také u postavy Evy Vittorio jsem si říkala, že to je podezřele dobře napsaná ženská postava, vzhledem k okolnostem. ()

akisha

Velkou výhodou z pohledu Čecha je to evropský prostředí. Po všech těch seriálech z končin jako New York nebo Las Vegas, který působí tak nějak dost "vzdáleně," je tu najednou seriál, kde vidíme Prahu, Berlín a kde je v angličtině věta: "Nazdar, jsem inspektor Vomáčka, česká policie." Je to osvěžující změna a za to palec nahoru. Pak tam taky hraje Fichtner samozřejmě, mástr, toho zbožňuju všude. Bohužel zbytek castingu je dost matnej. Vystupuje tu jen Donald Šediknír Sutherland a Tom Jaqen Wlaschiha. Šediknír je tam evidentně navíc, Sutherland hraje furt stejně, ať je hodnej nebo zlej. Je to prostě Donald Sutherland ve filmu. Jaqen je super, ale má zas málo prostoru. Jinak to nijak převratný není, ovšem to ještě neznamená, že to není zábavný a napínavý. Jsem zvědavá na druhou sérii, která bude, ohó, to je fajn. Nejlepší českej výkon předvedl tradičně Roden, nejlepší zápich měl tradičně Vašut. A Issová je taková česká Marion Cotillard. Dobrejch 75%. ()

Spooner

Po všech směrech naprosto rutinní kriminálka, která nemá naprosto čím překvapit a kterých běží v televizích stovky. William Fichtner se sice snaží a české lokace a povědomé ksichty pobaví za každé situace, jinak to ale jede naprosto podle šablony. Jako detektivka na jeden večer fajn, ale nic víc. ()

Nikon

Do šestýho dílu to ještě šlo. Pak ovšem demence případů přesáhla únosnou míru. Jedinou zajímavostí jsou české lokace a pár českých herců .... ()

DJ Obelix

Solidní kriminálka se sympatickými hlavními hrdiny (tedy až na Lavoina, kterého osobně moc nemusím) a pro Čechy navíc bonus v podobě spousty českých herců ve vedlejších rolích a známých lokacích. Uvidíme, jak se první sezóna ještě vyvine. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 2.7.2014, réžia slovenského znenia (RTVS 2014) = DUŠAN KYZEK - Seriál plný dejových klišé poplatných danému žánru. Napriek tomu napínavý, zábavný a s výbornými hereckými výkonmi. Navyše jeho vizuál netrpí závanom "lacnoty" známym z kadejakých "rexovín, kobrovín či mestských tieňovín". (31.7.2014) ()

6thSun

Elitní jednotka cajtů, kteří si neuměj udělat ani kafe, a proto musej mít ve svým doupěti nainstalovanej automat. Celkově jde o atraktivní formát (mini štěky našich herců jsou ale spíš k smíchu), do kterého se nepodařilo narvat stejně atraktivní obsah. 65% ()

MoiJe

Pilot: Nie som fanusik francuzskej anglictiny. Zvyknem byt fanusik predhanania sa hrdinov, kto je chytrejsi a s lepsou dedukciou, tu ma to ale prudko nebavilo. Pripad sam o sebe tiez nezaujal a pletky s lokalnymi jednotkami a oblbovakmi su pre mna otravne. Nesledujem dalej. ()

JohnCZ

Ačkoli si příliš nelibuju v generických epizodických kriminálkách, které US chrlí po desítkách, Crossing Lines mě zaujalo jednak neokoukaným zasazením do Evropy a jednak naprosto nadupaným obsazením, které čítá mnoho dobrých nejen zahraničních, ale i českých herců. A mnoho Čechů se mihne nejen před kamerou, ale stojí i za samotnou produkcí, což je u seriálu, který přeci jen používá stejné postupy jako ta nejtypičtější US kriminálka, věc hodně neokoukaná a svěží. Seriál samotný je ale po stránce writingu spíše průměrný a kdo čeká americky pojatou Kobru 11 nebo např. temnou severskou krimi, musím ho spíš zklamat. Crossing Lines je akční jen minimálně a je to spíš detektivka, která ke své škodě příliš evropských exteriérů nevyužívá (holt asi budget). Kromě toho tam celá Evropa mluví plynule anglicky (byť s různými přízvuky), což působí spíše úsměvně. V určitých ohledech je seriál docela silný a zejména momenty týkající se osobního života týmu detektivů stojí za to. Zároveň ale seriál po celou dobu jede tak nějak na půl plynu a hodně věcí je často utnuto dřív, než se stihnou více rozvést a nebo z nich vyplynou skutečně dramatické momenty. Epizodické případy jsou klasicky nevyrovnané - něco mě moc nechytlo, něco mě bavilo víc. Po dvou prozatím zhlédnutých sériích převládá kladný pocit, postavy mě baví a neamerické prostředí to táhne, ale celkovým writingem je to taková ta klasická krimi šablona, která je určená pro spíše méně náročné diváky do odpoledního slotu nějakého krimi kanálu. Třetí série už je kapitola sama o sobě. Seriál převzal nový showrunner, který bohužel zahodil i ty zbytky evropského přístupu a udělal z toho generičtější epizodickou US-like kriminálku bez souvislého děje, s nehodící se ústřední znělkou (jakkoli mám songu Friction od Imagine Dragons rád) a příšerným klišé klipovitým střihem. Jako krimi to v jádru není špatná a jednotlivé případy jsou docela zajímavé, ale na Evropu jsou dost neuvěřitelně americky "over-the-top, hrrr hhrr, bum bác, záchrana světa na poslední chvíli". Noví tvůrci celý seriál jakoby zrestartovali a to tak necitlivě, že zahodili většinu hlavních postav a naprosto se vykvákli na nějakou návaznost na děj z konce 2. série. Jeden cliffhanger se odbyl jednou větou a o druhém se raději nikdo nezmínil a zůstal až do konce seriálu neobjasněn, což je dost necitlivé jednak vůči postavě, které se to týká, jednak vůči herečce, která tuto postavu hrála (a sama zřejmě neví, jestli je její postava ded nebo ne) a samozřejmě vůči divákovi, kterej tu postavu měl rád. Nedivím se, že tahle amatérská scenáristická fušeřina v úvodu řady u diváků neprošla a přišla stopka. Jinak ale v zásadě 3. série není špatná a novej tým mě baví skoro stejně, jako ten původní. Nicméně jsem si jist, že by ve správných rukou z tohohle námětu šlo vytřískat o mnoho víc... ()

IceQueen

Málokedy hodnotím seriál už po prvej epizóde a preto aj v prípade Crossing Lines dám ešte šancu na opravu prvého dojmu. Je to vcelku slušný trapas a keby som pilot hodnotila ako by išlo o film, dostal by odo mňa **. ()

magnolia

konečně obyčejná kriminálka. což je v dnešní době přehnaných forenzností, přehnaného počtu sociopatických vyšetřovatelů a přehnané snahy vůbec se odlišit veliký kompliment. / tipuju, že půjdu na pět. jelikož mě to prostě (obyčejně) baví a zbytečně nevyrušuje imperativní originalitou (která mě štve třeba na hannibalovi). ()

nineweh

Zezačátku nedůvěra, ale druhou polovinu první série a celou sérii druhou nakonec dávám skoro na jeden zátah. Ale: chápu, že seriál je primárně určený do evropských televizí (v dabingu) a ne zrovna nejbystřejším Američanům, ale jakožto jazykového profesionála mě neustále dostává, že všichni (VŠICHNI!!!) po celé Evropě (tj. Němci mezi sebou, Francouzi mezi sebou, Češi mezi sebou...) se baví anglicky, maximálně s příslušným přízvukem. HAHAHAHA! ()

dr.fish

Tak strašně jsem si přál, aby to fungovalo. Jenže tvůrci chtěli natočit americký seriál. S evropským přístupem k věci to má pramálo společného, i když občasné zjevení českých herců potěší. Prvních pět dílů je docela snesitelných, ale pak přijde totální propad na úroveň telenovely. Seriál nesnese srovnání ani s našimi průměrnými sériemi typu Případy 1. oddělení. Tohle prostě není to, co bych od eurokrimi čekal. Potěšila by alespoň reklama na Unii typu výlety do místních kriminálních oddělení členských zemí, trocha cestománie po Evropě, vysátí zajímavých případů místních kriminálek a jejich zpracování. Těch soudniček musí být stovky, určitě by se vybralo třicet zajímavých. Smůla. Je to zkrátka o ničem. 50% ()

hanagi

Nuda k uzoufání, průměrná epizoda střídá epizodu špatnou. Fofr, jakým se celá jednotka pohybuje po celé Evropě je fakt směšný, chvíli jsme v Paříži, pak v Haagu, posléze ve Florencii a hup a jsme v Amsterdamu (nemám na mysli ten jejich vrtulník - ale i to by asi nebylo tak jednoduché), zřejmě tam vlaková doprava funguje nějak jinak. Pro naše herce rozhodně příležitost! Ale proč tam šaškuje můj oblíbený, charismatický, bělovlasý, postarší pán - nevím! ()

Gogo333

Docela slušná kriminálka, která zaujme díky Fichtnerovi a Sutherlandovi. Kromě řešení případů je tady i několik vedlejších dějových linií, které se v posledních dvou dílech série dostávají do popředí. Našince potěší přítomnost českých herců (Roden, Vašut, Issová,...) a záběru z naší země. Záporák Coates, kterého znám ze SoA je perfektní. Určitě lepší než předchozí kolaborace Missing 2012. 2.série byla objednána, takže se určitě těšim. 70% ()

kolemjdouc

i mistr tesař se někdy utne. v záběru kdy Fichtner sbírá papírky na ulici zdravou levou rukou a dává je do tašky pověšené na krku v jiném momentě sbírá ochrnutou pravou rukou a tašku má pověšenou opačně.Jinak první díl vypadá slibně.... ()

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (viac)