Italská komedie inspirovaná románem od Roberta Louise Stevensona. Cynický a zrádný Dr. Jekyll (Paolo Villaggio) pracuje v nadnárodní společnosti. Pomocí zázračného lektvaru se rozhodne stát se ještě zlejším a krutějším. Při pokusu se ovšem omylem promění v opak své dosavadní osobnosti - hodnějšího a milejšího člověka. (oficiálny text distribútora)

hladass

Byl jsem docela zvědavý, jak účetní Fantozzi zvládne roli Jekylla a Hydea... No, nezvládl... Tenhle kus je silně nevtipná komedie, která je založena, jak je u Paolových filmů zvykem, na nešikovném hlavním hrdinovi, který to schytává ze všech stran... Jenže tentokrát, na rozdíl od klasického účetního, se humor silně míjí účinkem... Ve filmu možná byly jedna, dvě scény, u kterých jsem se lehce pousmál a to je na komedii sakra málo... Takže jeden bod za jakožto vždy nádhernou Edwige Fenech a víc ani ťuk... ()

Hennes

Jeden z filmů, kde se objevují scény, které jsou základním kamenem, v té době právě se rodícího účetního Fantozziho. Humor Villaggia byl většinou postaven na otloukáncích, na kterých se společnost a ostatní jedinci vyřádili. Zde se objevuje Villaggio v roli drsného a nekompromisního Jekylla a i tuto postavu dokázal Villaggio ztvárnit po svém. Upřímně mi víc seděl ten drsný Jekyll, než ten "buzerant" Hyde. Velmi dobrá je hudba, klasika italského popu osmdesátých let a celkov je tu znát Stenův rukopis. Edwige Fenech se jako ve většině svých filmů představila v plné parádě a je se opravdu na co dívat. Nejedná se o vrchol italské komedie, ale patří do klasiky Villaggia a jeho fanoušci by neměli tento film vynechat. ()

Enšpígl

Paolo vyměnil svoje domácí italské hřiště za anglické prostředí a možná i to byl jeden z důvodů proč tuhle komedii považuju za poměrně radikální nekomedii. Za začátku hraje Paolo "zlýho" Jekylla, ale moc mu to nejde sice nahodí svůj obvyklý chlípňácký výraz, hned jak uvidí první ženskou nohu a jazyčko mu taky vyleze poměrně záhy, ale tady je to ještě více samoučelné než ve všech dílech fantozziho dohromady, protože ke zlýmu se ta chlípná nadrženost a ženské odmítání fakt nehodí, když jsem zlej, tak jsem a vemu si co chci včetně ženskej a nazdar. Jekyll je sice zlej, ale jeho postava to schytává jak známá lidská rohožka Fantozzi, čili tahle cestou ke smíchu končí ve slepý uličce. Někdy od půlky filmu se Paolo začíná proměňovat i v hodnýho, ale to humor asi jako solarní panel bez solaria. V Paolových filmech jsem v hávu demence často viděl docela dobrou satiru sociální situace, která mě svou extremní gradací přišla vždy jako nejsilnější navnáda na můj smích, ale ani to tady nefunguje. Vlastně tady nefunguje vůbec nic. ()

+sfinx+

Pouze další díl Fantozziho. Nic víc, nic míň. Ten, kdo neměl rád starého chlípného účetního, ten rovnou může vynechat. Komu ale nevadí tento velmi jednoduchý, trochu úchylný a velmi účelový humor, tomu by Jekyll neměl chybět do sbírky. Ani nevím proč, patřím do druhé skupiny a to, co neskousnu v těch novějších parodiích tady působí pouze roztomile, ne hloupě. Bude to asi i těmi momenty, které jsou naneštěstí reálnější, než se zdají. A samozřejmě Edwigou - co by to bylo za film, aby se v něm nesvlékla :-) Oblíbená hláška: - Tak je to pravda, ty jsi buzerant! - Ne, nejsem, to jsou jen ošklivoučššké pomluvy ()