Český umělecký film s vesnickou thematikou. Vypráví o jedné vesnici v jižních Čechách v roce 1953, kde vesničtí boháči organisují záškodnické akce a pomocí výhružných dopisů a zapálení vesnice se snaží zamezit růstu družstevního hnutí. Stane se pravý opak; vesničané, místo aby se zalekli, se rozhodnou pro družstvo. Ze Západu se tajně vrátí syn kulaka a spolu se svým bratrem chtějí dále terorisovat vesnici. Jsou však zatčeni a film končí radostným mírovým pochodem vesničanů. (Filmový přehled)

Subjektiv

Kratičký film s jednoduchou zápletkou a až na vzácné výjimky i jednoduchými, schematickými postavami, což mu mimochodem vytýkala už dobová kritika. V modelové vesnici všichni radostně budují družstvo a mají mezi sebou ty nejlepší vztahy. Všichni až na rodinu místního kulaka, jemuž vadí ztráta majetku, postavení a moci. Spolu se svým odbojným synem doufá v pomoc USA a návrat starých časů. Proti pracujícímu lidu, jenž má úsměv od ucha k uchu však nemá šanci, zvláštěpak když i jeho dcera začíná chápat, na čí komunistické straně stojí pravda. +++++ Filmík je to přímočarý, z propagandistického hlediska bezzubý nejspíše už v dobách svého vzniku. Zápletku má banální, ale filmy z druhé strany barikády na tom nejsou lépe. Medřická ve své roli v mezích daných možností podává poměrně slušný výkon a rozohňovat se nad tou hrůzou je zbytečné. Připitoměle usměvaví vesničané a dementní bratr kulackého synka jsou na hraně karikatury... No a co? Zdá se mi, že spousta komentátorů chce tu spíše než o filmu hovořit o sobě: "Já teda s komoušema, já bych teda nikdy to... Dyť sou úplně blbí." Proto nejsou ochotni filmu přiznat ani řemeslné kvality. Hloupost - v tomhle není nijak extrémně podprůměrný.... Silná *. ()

Fingon

Podivný mix, který v hromadě hnoje skrývá i jednu či dvě dobře udělané věci (scéna požáru skvěle podbarvená hudebním doprovodem - ale hned to zkazí naháněčka lesem, kde je světlo jako za poledne - u Hrušínského je vyloženě vidět potenciál pro padoucha). S přibývající stopáží se však to dobré ztrácí. Ještěže to má jen nějakých 58 minut a asi se tu hojně stříhalo, výsledek je možná ideologicky nezávadný, ale zároveň trapný a zmatený. ()

Pohrobek odpad!

Jako film absolutně impotentní, s nulovou gradací, nefungující pointou, hloupými postavami. Jako agitace zobrazující těžké podmínky na českém venkově, kde bylo velmi nesnadné vypořádat se s kulackým nepřítelem, který podporován imperialistickým Západem pobíhal po lesích se samopaly a zapaloval vesnice, dost nechutné. Trochu směšné to s nadsázkou asi být může, ovšem nějaká pozitiva se hledají opravdu těžko. Tak aspoň Rudolf Hrušínský si vystřihl celkou pěknou postavičku kulackého synka, diversanta Ládi, taky žádný super výkon, jeho postavě pochopitelně zoufale chybí kloudný scénář, který by jí dodal trochu psychologické věrohodnosti, ale aspoň trochu zaujme, a tady vážně platí, že tonoucí se stébla chytá, i když film moc diváky netrápí, takže je kraťoučký a místy sklouzává jakoby ke zrychlené grotesce. ()

Wacoslav1

Další budovatelská agitka tentokrát na téma záškodníci na vsi a mě to opět celkem bavilo. Tématicky to trochu připomíná jeden z dílů majora Zemana vrah se skrývá v poli se kterým má minimálně společné to, že konec mi přišel hodně useknutý a nevím proč to nemohlo být o pět minut delší. Jinak standartně černobílé postavy a to nejen obrazem, ale zase mladý Hrušinský který se nebojí zapálit stoh a prásknout fízla neměl chybu.50% ()

xaver

Pro diváka, který není zblblý antikomunistickou propagandou stejně, jako ti, kteří byli předtím zblblí komunistickou propagandou ten film zase není až tak nezajímavý. Svým způsobem je to i dobový dokument a i dnešnímu divákovi má co říct. Minimálně ho donutí k zamyšlení o věcech minulých a současných. Neodoskutelnovatlným faktem zůstává skutečnost, že přes násilnou kolektivizaci vesnice jsme se postupně dopracovali k soběstačnosti ve výrobě potravin. Dalším faktem pak zůstává, že po násilné dekolektivizaci vesnice na začátku 90-tych let jsme o soběstačnost ve výrobě potravin velice rychle přišli a dnes za drahé peníze dovážíme ze zahraničí namnoze i jejich odpad při výrobě potravin. Tak tedy nevím, jestli do odpadu patří tento snímek, nebo část dovážených potravin. ()

• Film se natáčel v Praze. (rafix)