Príbeh vzostupu a pádu mladíka Vita zo sicílskeho mestečka Corleone, ktorý sa vypracuje na mocného dona... Sicília, päťdesiate roky. Vito a Michele obaja pochádzajú zo skromných pomerov a od detstva sú nerozlučnými priateľmi. Ich cesty sa však rozdelia. Kým idealista Michele chce bojovať za práva chudobných, ktorých vykorisťuje miestna mafia, Vito chce získať bohatstvo a moc za každú cenu... (RTVS)

Karlos80

Dva utiskovaní farmáři, velcí přátelé z dětství, každý na jiné straně barikády. Řeč nemůže být o nikom jiném než o vynikající dvojici Gemma-Placido. Tohle je opravdu realistické a velmi zručně natočené mafiánské drama z prostředí Sicílie v 50 letech minulého století, se skvělým trochu úlisným Gemmou v hlavní roli a hezkou Morriconeho vražednou hudbou. Tohle páté a předposlední Squitieriho eurocrimi srovnatelné s nejlepšími kousky režiséra Damianiho, se opět povedlo, tak pokud rádi tohoto režiséra kritika, přijdete si určitě na své. I zde jsme svědky zkažené společnosti, organizovaného zločinu, různých úzkých vazeb a politických konexí na členy parlamentu a vlivné bankéře, špinavých peněz, mafiánských praktik a jiných nekalostí, všechno opravdu krásně vykreslené a uvěřitelně natočené. Prostě Itálie 70 let se vším všudy. Viděl jsem tři filmy ("Camorra", "L'ambizioso" a tento) od tohoto režiséra a všecky na mě zatím udělali dobrý dojem, žádný mě vyloženě nezklamal. Režisér Pasquale Squitieri rád spolupracoval se svojí ženou, tedy s herečkou Claudií Cardinale, se kterou žil od roku '75 a mají spolu dceru Claudii. Ze samotného žánru celkem 4. filmy z 6. Film je samozřejmě inspirovaný i americkou Coppolovskou klasikou. ()

Cascabel

Film postrádá zřetelnější dramatický oblouk, spor dvou starých přátel, tak jak je pojatý, na to nestačí. Zdaleka proto nedosahuje kvalit Železného šéfa. Přesto Giuliano Gemma hraje skvěle a první setkání "Corrada Cattaniho" s "Tanem Carridim" v mafiánském filmu také stojí za to. ()

Autogram

Trochu iný Don Corleone, ako ho máme radi. Naviac som netušil, že sicílski mafiáni začínali ako revolucionári v dave roľníkov spievajúcich internacionálu. Potom je to už mafiánska klasika so samopalmi, rodinnými oslavami a samopalmi na oslavách. Film neurazí, ale ani príliš nenadchne. ()

subic

Takové rozvleklé. Já to vlastně nikdy před tím neviděl, přitom je to v dabingu ČST 1982. Hudba Ennio Morricone, ale moc jí tu není, hrají Giuliano Gemma, šťavnatá třicetdevítka Claudia Cardinale, mladý Michele Placido, revolucionář, odborář a komouš, toho tu ale tak ve třetině picnou, a ještě mladší Remo Girone jako bankovní úředník. ()

ostravak30

Zrovna jsem hodnotil film Zjizvená tvář a Corleone má leccos s tímto snímkem společné. Zde se totiž díváme na mafiánského bosse, který se taktéž na svůj vrchol musel probojovat. Především pak tím, že zničil svého předchůdce. Itálii už asi nikdo nikdy neodpáře mafiánskou tématiku, nejvíc pak na Sicílii. Snímek se zaměřuje na odůvodnění mnoha činů jako sociální spravedlnost na chudácích, kterým byla odebrána půda a neměli prakticky co jíst. Takoví lidé, naštvaní, rozzuření a toužení po pomstě pak logicky chtěli víc. Mnohem víc. Rozhodně ale překvapí, že původní mafiáni, kteří následně podnikali ve stavebnictví a jiných oborech, na počátku vyznávali komunismus a zpívali internacionálu. ()