Reklama

Reklama

Divoké Slovensko

(TV film)
  • Česko Krásy divokého Slovenska (viac)

Obsahy(1)

Medvede, rysy, orly ... Kde v celej Európe sú títo predátori prirodzenou súčasťou lesa? Vo vysokých horách, ktoré nie sú doteraz poznačené masovou turistikou? Alebo na miestach, kde rieka neskrotne tečie nížinami nekonečných lesov a lúk? V jednej z krajín strednej Európy, na Slovensku, existuje takéto jedinečné miesto s nádhernou, nedotknutou prírodou a fascinujúcim životom zvierat... (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (25)

Fjera 

všetky recenzie používateľa

Viděla jsem dokument v české verzi na tv seznam. https://www.televizeseznam.cz/video/dokument-tydne/nedotcena-divocina-slovenska-64022061 A vůbec nerozumím, proč si tvůrci české verze nevzali na pomoc k přírodovědnému dokumentu biology nebo jiné oborníky, kteří by jim pomohli. A zamezili trapnému komentáři s chybami. Bizoni? Ohrožený kapr? Tesařík obrovský, když na záběrech je tesařík alpský? Dabingová studia Soundsgate, tohle se fakt nepovedlo, zprznili jste skvělý dokument. ()

Radko 

všetky recenzie používateľa

Autogram správne pomenoval, že ide o populárno-náučný film. Ten, kto písal scenár, má zároveň veľké srdce milovníka prírody. Dobre vie, že kruté boje o prežitie sa zďaleka nedotýkajú len populárnych a v množstve iných dokumentov zachytených šeliem a dravcov ako medveď orol, rys či vlk. Obrazy filmu sa ich naozaj dotýkajú zľahka, občas, čo kritizuje v komentári YoZo8. Toto občasné spestrenie obrazu veľkým zvieraťom ale zodpovedá zhruba tomu, ako často ich môže milovník túlačiek lesmi vo voľnej prírode uvidieť. Skôr uvidí množstvo nevšedných chrobákov, komárov a iného hmyzu či myriady rôznofarebných tráv a kvetov. Divokosť sa predsa dotýka každého živého stvorenia (áno aj toho v zajatí, veľkochove či poľnohospodárskom obrábaní pôdy). Rastliny, pokúšajúce sa vysemeniť, používajú rôzne rafinované až kruté (z hľadiska antropocentickej morálky) spôsoby na prežitie druhu. Zdanlivo drobné živočíchy môžu v akčnej dravosti predstihnúť kadejakého z "mamutích" predátorov - napr. tu ukázaný útok mravcoleva a jeho ostreľovanie do pasce spadnutého mravca spŕškami piesku. K tomu všetkému rovnako podmanivé zábery ukazujúce rôzne formy krajiny od úrodných poľnohospodárskych nížin s množstvami bocianov na dedinských stĺpoch až po najvyššie a najmenšie veľhory na svete - Vysoké Tatry s kamzíkmi ohromujúcimi svojimi lezeckými výkonmi nejedného horolezca. Vhodne zvolený hlas sprievodného komentára poučuje a zároveň miestami jemne upozorní na potrebu ochrany prírody a zamedzenie pokračujúceho ničenia zatiaľ ešte stále úžasného prírodného bohatstva Slovenska. Vydarená záležitosť. ()

Reklama

Marek1991 

všetky recenzie používateľa

Chýbalo mi tu mnoho živočíšnych druhov a trocha aj niektoré krásy Slovenska, ale obrazovo je to krásne napriek tomu, že som mal pocit, že svetu vtákov sa tu až príliš venovalo v pomere k iným zvieratám a občas som mal zas pocit, že to chce vyzdvihnúť práve ojedinelé druhy. No, skrátka ma to až tak neuchvátilo, ale medzi súčasnými dielami na Slovensku je to špička. Prístup to má ozaj dosť environmentálny a zároveň aj pre širšie publikum, dokonca aj dĺžkou to je prispôsobené aj tým, ktorých by to nemuselo zaujímať, čiže aj marketingovo to zvládli, najmä po vytvorení atmosféry, že niečo, čo už vyšlo v Nemecku asi bude pre naše publikum skvelé. Inak záver bol pekný, aj keď moja fantázia by to ešte vedela vystupňovať. ()

skeptic 

všetky recenzie používateľa

Slovenský dokumentaristi mi už viackrát ukázali svoju dokumentaristickú vyspelosť a prekvapili ma. Tento dokument nie je výnimkou - vlastne trochu je... neprekvapil ma, je síce natočený vééľmi pekne, krásne zábery (skoro všetko v slowmotion) za ktoré by sa nemusela hanbiť ani BBC či National Geopraphic. No predsa ma neprekvapil ale ani nemusel...spokojnosť. No práve kôli tomu u mňa pomyselný "zenit" nedosiahol. ()

nascendi

všetky recenzie používateľa

Letom-svetom prírodnými zaujímavosťami Slovenska. Pri niektorých sa film zastaví dlhšie, okolo iných sa takmer preženie. Aj lokality sa striedajú nesystematicky, takže nesystematickosť bola najskôr programová a zdá sa mi, že mala aj leví podiel na úspešnosti filmu. Ako už uviedol Autogram ide o populárno-náučný film, ktorý sa vyhýba tvrdšej kritike geoinžinierskych, vodohospodárskych, poľnohospodárskych a iných zásahov do prírody a už vôbec nespomína kynoženie lesnej zveri a drancovanie lesov. Nakoniec, veď aj načo? Aj tak by sa nič nezmenilo. ()

Galéria (6)

Súvisiace novinky

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Reklama

Reklama