Závrať

(festivalový názov)
  • Česko Otřes mozku (festivalový názov) (viac)

Životný stereotyp a nudnú stabilitu dokonalého manželského a rodinného života Abby preruší rana do hlavy, ktorú utŕži od svojho dieťaťa na bejzbalovom zápase. Rozhodne sa ďalej neváhať a nájsť to, čo jej už dlho vo vzťahu s manželkou chýba. Po hlbokom emotívnom zážitku s lesbickou prostitútkou ju začne fascinovať myšlienka dať iným, citovo osamelým, ženám presne to, čo sama našla – potešenie a naplnenie v erotickom vzťahu. Aký bude mať tento jej nový, tajný, život vplyv na dlhodobý, a inak harmonický, vzťah s manželkou, a čo to prinesie jej samej? (Filmový festival inakosti)

black8

Film, ktorý vo mne vzbudil mnohé úvahy. Určite ho zaraďujem medzi tie lepšie lesbické filmy a aby som to ešte zúžila, páčil sa mi určite viac ako The kids are alright, z ktorého mi bolo dokonca aj trochu nevoľno (viac hetero sexu ako vo filmoch opisujúcich hetero vzťahy a americký happy end, v ktorom rodinné hodnoty vždy víťazia. No, v mnohých ohľadoch je The kids are alright grc. Ale o inom som chcela). Páčil sa mi spôsob zobrazenia spolužitia dvoch ľudí (v tomto prípade dvoch žien), ktoré navonok žijú šťastný život a vyzerá, že aj ony tomu spoločnému "šťastiu" veria, ako sa však neskôr ukáže, za týmto obrazom sa ukrýva kopa pokrytectva, nesplnených túžob a sebeckosť... Je zvláštne, že sympatizujete s osobou, ktorá si vyberie život luxusnej prostitútky, aby sa vymanila z tesného rámu ideálnej rodiny, v ktorej jedna zarába veľké prachy a doma hľadá hlavne pokoj a druhá má okrem udržiavania svojej kondičky a vzhľadu na starosti udržiavanie tohto domáceho pokoja a to jediné, čo jej chýba, je ľudské teplo a sex... Život nie je ľahký. A tento film určite nie je (len) o sexe. ()

Aljak

Strašne fádne a nevýrazné. Žeby jej kvôli tej rozbitej hlave až tak strašne preplo a začala sa orientovať na prostitúciu? Vôbec nemám predstavu, čo týmto chceli vlastne povedať. Asi to mala byť tragikomická dráma o žene v kríze stredného veku - teda aspoň taký pocit sa to po celý čas snažilo navodiť. No na mňa to nespravilo absolútne žiadny dojem a ani len žiadnu emóciu nevyvolalo. Celé mi to prišlo také chladné, no predovšetkým nudné - keďže celý film je dokola a dokola o tom istom. Akurát klientela sa strieda, a s ňou spojené rôzne požiadavky a osudy žien, ktoré hľadajú "niečo nové". Hmmm, no pre mňa veľký podpriemer. ()

Mates Hradecky

Zase jeden film s touto tématikou, který měl našlápnuto na víc. Dvě ženy řeší obvyklou krizi dlouholetého ,ba rodinného vztahu stejnou jak u heteráčů. Z nedostatku partnerského milování vzhůru do lesbické prostituce. A Robin Weigertová ve scénách s kámoškou z posilovny vám milé dámy jistě způsobí mravenčení v podbřišku! ()

Beagle

Concussion je v zásadě smutná sonda do života (ne)jednoho manželství, v němž se dva milují, ale po letech už si navzájem nejsou schopni dát absolutně všechno. Z úplně typického obrázku rozkladu partnerského vztahu však Concussion vyjímá hned několik věcí - že manželky jsou tu dvě (tady se nabízí paralela s filmem Děcka jsou v pohodě, a nejen s ním) a taky způsob, jakým se Abby rozhodne uspokojit své léta zanedbávané potřeby. Concussion je dobrý film, držící se přesně na hraně originality, aniž by za každou cenu ve snaze skandalizovat sklouzával k lascivním záběrům z Abbyina druhého života. Robin Weigert (pro mě dosud prakticky neznámá) podává skvělý výkon, ať už jako maželka v domácnosti Abby nebo její alter ego Elenore, celý snímek pak zřetelně profituje z přítomnosti ženy jak na režisérské stoličce, tak podepsané pod scénářem. Snad jen ten konec by stál za úvahu, osvobozující na straně jedné, ale v dlouhodobém horizontu možná daleko destruktivnější, než se na první pohled může zdát. Ale to už tak někdy s filmy které začínají ranou baseballovým míčkem do hlavy bývá. ()

mira.l

Teda tohle byla ale kravina. Nějak mě to moc nebavilo od samého začátku. Stejně jako jsem úplně nepochopil smysl toho bytu, který si Abby koupila. Chvíli jsem si myslel, že je architektka a ten byt někomu upravuje, chvíli jsem si myslel, že se chce od partnerky odstěhovat, no netrefil jsem se ani jednou. A kdyby se nezačala bavit jako "odpolední dámská" prostitutka, tak by s tím bytem dělala co? Ne, bylo to celý zvláštní a moc mi to nesedlo. A jak tu už někdo napsal, 800 USD dát za tuhle paní?? ()