Sbohem Československo

Jak o peníze šlo v první řadě (E11)

(epizóda)

Předposlední díl cyklu Sbohem Československo se snaží odpovídat na otázky, z nichž ta klíčová zněla: šlo při dělení Československa o peníze v první řadě? Jaká byla vyjednávácí taktika české strany? Věděli Slováci, co chtějí? Ohrožoval společený stát razantní průběh ekonomické reformy? Jak hodně k ekonomickému rozdělení přispěl útlum slovenského zbrojařského průmyslu? Kdy začala česká strana ztrácet trpělivost? Kdy započaly tajné práce na rozdělení měny? Kde se tiskly kolky a nové bankovky? Proč bylo Slovensko nazýváno černou dírou Evropy? Kolik miliard opravdu šlo penězovodem na Slovensko? Neprojedli jsme potom tyto peníze – hezky, česky a samostatně? Co bylo pro jednotllivé ekonomiky ničivější: český „klausismus“ v podobě bankovního socialismu, nebo slovenský „mečiarismus“, kdy byly podniky přidělovány především politickým přivržencům a kamarádům. Proč slabší slovenský bratr posléze nabral na ekonomické dynamice…. A kladením (a zodpovídáním) těchto otázek se dostaneme k závěrečné otázce: (Česká televize)