Sbohem Československo

Jak na to šli Klaus s Mečiarem (E10)

(epizóda)

Průběh jednání o rozdělení federace a roli, kterou v tomto významném státoprávním aktu sehrály dvě výrazné osobnosti české a slovenské politiky, Václav Klaus a Vladimír Mečiar, popisují jejich tehdejší spolupracovníni, političtí oponenti i novináři. Poodhalují jejich povahové vlastnosti, komunikační nadání, motivy či schopnosti analyzovat situaci a prosadit svůj názor v politických jednáních. I když ani Václav Klaus ani Vladimír Mečiar nebyli před parlamentními volbami v roce 1992 zastánci samostatných republik, tedy rozdělení federace, po volbách, které v Čechách vyhrála ODS a na Slovensku HZDS, bylo vše jinak. Tito dva muži se během několika málo týdnů dohodli na rozdělení společného státu a vyřešili tak vleklé státoprávní spory, což se jejich politickým předchůdcům nepodařilo. Reprezentanti naprosto odlišných politických názorů i povahových rysů, a vlastně nesmiřitelní politici, našli společnou řeč. Jak se jim to podařilo? To je jedna z otázek, na kterou film hledá odpověď, a současně generuje otázky další: Byli Klaus s Mečiarem skutečnými motory dělení a nebo jsou jen jeho symboly, jak si vedli při konstituování nových samostatných republik a proč jsou tak rozdílné jejich další politické kariéry – Václav Klaus je prezidentem České republiky a Vladimír Mečiar nezískal v posledních parlamentních volbách na Slovensko ani celé jedno procento hlasů. (Česká televize)