Sbohem Československo

Jak jsme hráli spolu a proti sobě (E09)

(epizóda)

Československá fotbalová reprezentace hrála spolu déle než stát Československo hrál o svou existenci. Bylo třeba dohrát kvalifikaci na MS v roce 1994. Dodejme, že neúspěšně. Potom už bojovali čeští a slovenští hráči, do té doby zvyklí na hřišti spolupracovat, najednou proti sobě. Vzpomíná na to například Jan Suchopárek, který se ze stopera Československa stal plynule kapitánem Česka. Zajímavé byly vztahy v hokeji: nástupnickou zemí se stala Česká republika, Slováci museli začít až ve skupině C. Dotáhli to slavně až k titulu mistrů světa. Nyní je jejich trenérem Vladimír Vůjtek, dnes, po loňském mistrovství světa, na Slovensku slavnější Čech (Moravan) než Karel Gott. Na společné hraní za společný reprezentační tým vzpomínají legendy jako Jozef Golonka, Jiří Holeček, Pavel Kuka, Přemysl Bičovský, Jozef Adamec, Peter Šťastný, sportovní funkcionáři i televizní komentátoři jako Robert Záruba, Štěpán Škorpil či Karol Polák a mnoho dalších. Je pravda, že existovaly kvóty na to, kolik Slováků, potažmo Čechů musí být ve společném reprezentačním týmu? A že mezi hráči existovaly národnostní spory, ba rvačky? A v jakém postavení byl vlastně Imrich Bugár, Maďar? (Česká televize)