Ixion Saga: Dimension Transfer

• Japonsko イクシオン サーガ DT (viac)
TV spot
Japonsko, (2012–2013), 10 h (Minutáž: 24 min)

Kamera:

Jošiaki Ókuma

Takuja Eguči, Šiori Mikami, Jošimasa Hosoja, Džun Fukujama, Kazuja Nakai, Ken'iči Suzumura, Hiroši Kamija, Satoši Hino, Masahito Jabe, Jú Kobajaši, Aja Endó (viac)

TV spot

Subjektiv

Pařit MMORPG, na to jediné Kona Hokaze užije. Skutečný svět 21. století neuvěřitelně nudí, ale svět fantasy her, to je něco docela jiného. Virtuální hrdina má však smůlu, neboť jej draftuje čarodějnice ze skutečného světa kouzel a válečníků. Záhy se připojí k družině princezny z St. Pirie, tvořené transvestitou Marianem a svalovcem Sainglainem. Jeho jedinou starostí teď je návrat domů a nepřijít k ošklivému zranění či smrti. +++++ Ixion Saga není žádný rozsáhlý epos, označení sága je dost matoucí, dokonce snad ironické. Tváří se jako velké putování za jistým cílem, ale cíl se během rozmanitých zastávek vůbec neřeší. Běží tu jen o komické situace, které nové lokace a díly přinášejí. Obvykle těží z kontrastu mezi očekávánou vznešeností fantasy světa a poznáním, že i v něm nalezneme věci, které si s ním nespojujeme: slintavou nadrženost, šišlání nad roztomilými zvířátky, povalování se na pláži atd. Jak už to v anime bývá pravidlem, pokusy o vtip se míhají rychlostí blesku a zasahují zvolený cíl s obdobnou přesností. Přesto mi těch pár zásahů stálo za to, abych se propracoval až k sedmému dílu. +++++ Pokud by však někdo chtěl seriál sledovat jakožto svého druhu Odysseu, asi by ho trápila řada otázek. Dám příklad. Družina neustále putuje jedním směrem a stále potkává jednoho protivníka, který se v mezičase vždy stihne vrátit domů, přičemž ani snad nejsou sledováni. Podle mě tu však o tyto věci vůbec neběží. Slabé ***. ()

• V 11. epizodě skupina generálů okolo Erecpyla Dukakise dostane do výzbroje zbraně DDOS, umožňující využívat energii Alma i bežným smrtelníkům, kteří nejsou Ixiony ani Hyperiony. DDoS je přitom v angličtině zkratka pro „distributed denial of service“, druh kybernetického útoku spočívající v zahlcení a dočasnému „shození“ serveru nadměrným množstvím přístupů v jeden okamžik. (Mates2106)
  • Zkratka DT je v názvu seriálu vyložena jako dimension transfer, ovšem v japonštině zároveň znamená dótei, tedy panic. Iniciály záporáka Erecpyla Dukakise - ED - zase odkazují na erectile dysfunction, neboli impotenci. V obdobném duchu se nesou i další zkratky v seriálu. (Mates2106)
  • Dospělý král Nabokov Jugglaburk, za kterého se má provdat osmiletá princezna Ecarlate Juptris St. Piria, se jmenuje podle spisovatele Vladimira Nabokova, jenž napsal slavný román "Lolita". Ten pojednává o vztahu dospělého muže s dvanáctiletou dívkou Dolores (tak se navíc jmenuje jeden z králových plyšáků). (Mates2106)