Letecká válka

(TV film)
  • Česko Ozvěny letecké války (viac)

V únoru 1942 byla ve Spojených státech ustavena 8. letecká armáda. U jejího zrodu stálo prý sedm mužů bez letadel. V létě téhož roku se první letci a jejich stroje přesunuli do Velké Británie. O rok později již „osmá“ představovala respektovanou sílu, která z britských letišť útočila na cíle v okupované Evropě a ve Třetí říši. Počáteční taktika, bombardování za bílého dne bez doprovodu stíhaček, se ukázala jako velmi riskantní a stála životy řady posádek. Situaci zlepšila změna ve velení a nasazení stíhaček Mustang, které „létajícím pevnostem“ poskytovaly účinnou pomoc. I tak však v letech 1943–1945 padlo 26 000 mužů, kteří v 8. letecké armádě sloužili.
Dvoudílný americký dokument přináší základní historické informace o podílu amerických vzdušných sil na porážce Luftwaffe a zachycuje vzpomínky posledních žijících pamětníků. (oficiálny text distribútora)

janesX

U Amerických vojnových dokumentoch už akosi podvedome očakávam že budú trochu viac patetické a ešte tak americko vlastenecky podané, aby to poriadne pocítil každý neameričan. A často akoby už chceli povedať že to hlavne oni zachránili (oslobodili) Európu, no takto tú vetu nikdy nepostavia lebo vedia že by to bola hanebná lož. Okrem toho my všetci v Európe dobre vieme, kedy až USA vstúpili do vojny (asi ako keď sa dvaja bijú a tretí príde po výhru). Ale tento film taký nie je, tento je hlavne o dobrých záberoch vo vzduchu, úprimných výpovediach o zabitých kamarátoch, o falošnej propagande, o túžbe prestať už zabíjať a odísť odtial preč. ()

italka63

Musím ocenit záběry, které jsem ještě nikde jinde neviděla i celkové zpracování dokumentu. Proloženo vyprávěním veteránů, kteří možná dnes nahlížejí na své mise jinak než kdysi, když byli mladí a smrt si nepřipouštěli. Ale jiná cesta nebyla. Zkrátka -válka je svinstvo... ()

Gemini

Technicky i celkově filmařsky precizní historická dokumentární práce. Takhle skvěle restaurované dobové záběry snad ještě nikde k vidění nebyly. A z hlediska zasazení letecké války nad Evropou do širšího taktického kontextu je to taky velmi příjemné. Nutno dodat, že veteráni, z jejichž vzpomínek je Letecká Válka sestavena, působí velmi sympaticky a přímo si říkají o váš respekt - rozhodně víc než jejich souputníci z Dogfights. No a v původním znění ty deníkové záznamy čtou skutečně zajímaví herci;) 80% ()

route60

Seriál u kterého si člověk uvědomí že válka není žádne dobrodružství ale hrůza která hlavní aktéry provázi celý život, autentické záběry z náletu na kterých je vidět hrůza války v plné nahotě, záběry padajícich letadel člověk jen tak z hlavy nevymaže a vyprávění hlavních ještě žijícich aktéru kterým člověk věří každé slovo, opravdu povedený dokument. 100% ()