Bertrand Daumale je mondénní pařížský psychiatr. Jeho prominentním pacientem, kterému se Bertrand věnuje již celá léta, je profesor filosofie Toussaint zavřený na psychiatrické léčebně. Slavný profesor trpí maniodepresemi a sexuálními obsesemi. Nemůže zapomenout, jak našel svou ženu v náručí potetovaného barmana. Chybělo málo a místo v bláznici seděl slavný profesor ve vězení za vraždu své ženy. Jeho manželka sice škrcení přežila, ale nyní umírá a chce svého manžela naposledy vidět. Doufá, že jí odpustí. Bertrand přemluví svého přítele, ředitele ústavu, aby pustil Toussainta za jeho manželkou. V jejich společné cestě vidí příležitost, jak prověřit své sedmileté snažení a práce s Toussaintem. Cesta by pravděpodobně proběhla v klidu, kdyby profesor neměl svůj věrný stín. Jeden z pacientů kliniky, psychotický Angel nemůže bez Toussainta žít a tak není divu, že si nenechá tento výlet ujít. (oficiálny text distribútora)

filmmovier

Výborný nápad, výteční herci (Richard s Olivovým dabingem hraje svůj standart, nicméně táhne to výborný Michel Piccoli), pár dobrých situací a sem tam nějaká hláška, jinak ale nic moc. Potenciál byl fakt velký, ale bohužel zůstal nevyužit a Útěk bláznů je sice jedna z těch zajímavějších Richardových komedií, ale zároveň také jedna z dlouhé řady těch průměrných. Nicméně tahle sice nenadchne, ale ani neurazí. Ale radši si pusťte nějakou jinou. 50 %. ()

Snorlax

Slabulinkatý scénář je místy vytuněn celkem podnětnými dialogy nuticími k zamyšlení. Ale pár mírně nakousnutých filozofických otázek na téma psychiatrie a nemocí ducha z něj nemůže udělat alespoň průměrnou záležitost. Režie také nestojí za nic, nebohý Pinon byl odsouzen do role trapného šaška, který má prý evokovat psychopata. Něco tak hloupého si nezaslouží ani komentář. Richard je zde značně umírněný, tedy pro své fanoušky, zvyklé na jeho ztřeštěné komedie, zřejmě i dost nepřijatelný. Pro nás ostatní zůstane jen nevýrazným. Celý film táhne Piccoli, jehož je pro takový brak skutečně škoda a dost mě překvapuje, že nabídku vůbec přijal. Zřejmě si chtěl zahrát v komedii, dlužno dodat, že tato poloha mu velmi sedí a jako vždy byl výborný. Ale jeden herec film nedělá. ()

Pierre

Velmi neobvyklá Richardovka. Tento film má poměrně pomalé tempo, filozofický nádech a místy je velmi smutný. Najde se ovšem i několik skvělých vtípků. Film pro mě táhl Pierre, ale Piccoli s Pinonem mu šlapaly na paty a možná je i trochu pošlapaly. Za Pinona hraje jeho vzhled. Angel jistil výbuchy smíchu (geniální postava, ale domu bych ho nechtěl) . Občas si film neodpustí prvoplánové nevkusnosti bez kterých bych se obešel. A toho filozofování bylo možná až moc. Jinak jsem byl ovšem spokojen. ()

Deverant

Ten film je chytrý. Opravdu chytrý. Nejde jen o citace z Pascala a odkazy na Michela Foucaulta, ale hlavně o jakousi debatu o šílenství a šílencích, kterou vedou (většinou spíše svými činy než slovy) renomovaný psychiatr (Richard) a jeho pacient, profesor filosofie, který se pokusil zavraždit svou nevěrnou ženu (Piccoli). Pasáž z motorestu je jedna z nejzábavnějších co jsem za dlouhou dobu viděl. ()

dr.fish

Jde v postatě o road movie, cestu dvou bláznů a psychiatra s přítelkyní do kláštera, kde umírá žena jdnoho z bláznů. Cesta nabízí spoustu komických situací a vytváří se pouto mezi jednotlivými postavami. Dle mého velmi příjemný film, který pohladí duši, zcela ve stylu starších Richardových filmů. 80% ()