Být mrtev a být šťastný

(festivalový názov)
  • Španielsko El muerto y ser feliz (viac)

5 000 kilometrů černé komedie o unaveném a nemocném nájemném vrahovi, prchajícím z Buenos Aires před nesplněným úkolem i svou minulostí. Snímek získal na 60. MFF v San Sebastiánu Cenu FIPRESCI a představitel hlavní role José Sacristán Stříbrnou mušli. (MFF Karlovy Vary)

Brylin

Velmi netradiční road-movie, a to jak co do formy, tak do ústřední dvojice. Neotřelé využití vypravěče popisujícího jednotlivé scény mě vůbec nerušilo, naopak. Starý na smrt nemocný nájemný vrah prchající po nesplnění poslední zakázky a žena, kterou náhodně potká, spolu tvoří překvapivě sourodý pár. Zajímavý výkon Josého Sacristána a poetická atmosféra přispívají k pohodovému zážitku. Další plusový bod je za hudební složku filmu. Snímek ovšem velmi rychle mizí z paměti a na čtyři hvězdičky nedosáhne. ()

jefff

Bohužel příliš utahaná komedie o umírajícím vrahovi, která nemá moc co nabídnout. Unylé a chudé na napětí, škoda. ()

Caym

Absurdní a hořkosladká road movie, která dostala nevhodnou nálepku MFF Karlovy Vary zvanou "černá komedie". Občasný humor v Rebollově snímku vychází z absurdity, absurdita vychází ze snahy užívat si život, ačkoliv se ve vašem těle rozpínají tři tumory, snaha užívat si život se mísí s bolestí a bolest přechází ve vzpomínky. Rebollův snímek mnohem více než k bouřlivému smíchu přivede člověka k úsměvnému zamyšlení. Nemocný prchajícíh vrah je ve skutečnosti člověk, který žije v okamžiku. Tak jako každý jiný potkává lidi, opouští lidi, vydává se na místa, která mu něco říkají, a pak se na ně vrací, aby si vzpomněl - jenomže - ten okamžik už je dávno pryč. A když do toho všeho zamícháte dva vypravěče, kteří se postupem času začnou překřikovat... není snímku co vytknout. ()