Profesor Danielle Dominicci je už znudený svojim stereotypným životom a chce skúsiť zmeniť prostredie. Prichádza do Rimini – ako profesor na fakultu práv – kde stretáva študentku Vaninu Abati (Sonia Petrovna), do ktorej sa zamiluje krátko po tom, čo sa s ním rozviedla jeho manželka. Danielle sa neskôr dozvie, že Vaninin bývalý priateľ Giorgio (Giancarlo Giannini) je bossom veľkej mafie a chce sa jej pomstiť. Vanina sa obáva o svoj život a Daniella považuje za svojho ochráncu. (oficiálny text distribútora)

brumbrum

No... chcelo to by velice cool. Dolon v hube cigaro cely cas, mlada pipka, saxafonik na pozadi, obcas dake nahacinky, aj hnusne, lezbovite porno, chlast, kopanec do guli, zasa saxafon.. Plytky grc o tom, jak profesor na strednej serie na vyucovanie, kazdy si moze zapalit alebo neprist vobec. Ako pozorny kantor si vyberie najkrajsiu pipendu z triedy a zacne ju opalovat. Po veceroch chlasta a hra o prachy. Z pipeny sa vykluje profesionalna kurva, ktora natoci napockanie porno grupak a tento trhak sa potom premieta na spolocenskom vecierku, kde su kurvy a ozrati mafiani. Ucitel s nou kefuje, kym jeho zena sa chce otravit plynom - neudrzi si ho ani po priznani, ze sukala celych 10 rokov ich manzelstva s hocikym, kto siel okolo. Cize vsetko, co ma dobry film mat: kurvy, porno, mafia, podvody, sebevrazdy, chlast, karty o prachy, studentski sraci, smutny pribeh o malom dievcatku, ktoreho mama kurva predava od 15tich celej parte mafianov.. a zamysleny Delon s cigou v hube.. WTF.. Inak, existuje aspon jeden film, kde Delon neumre nakonci? Ked sme zacali kukat, pytam sa manzelky: "ale neumre nakonci, ze?" - smiech; a nakonci sa uz nik nesmial :-D. Bud ho prejde auto alebo ho zastrelia a vzdy vypada velice nasrane alebo smutne pri tom. 1* davam len zato, ze som videl uz aj vacsie hovadziny. Skoda casu, cista srajda. ()

xtraper

Skvělý film s úplně odlišným prostředím, než ve kterém potkáváme Alaina Delona. V roli profesora střední školy úplně v klidu zvládá problémové rebelující studenty, ovšem jiným stylem, než má představu ředitel. Jeho postoj ke studentům je pro některé rebelující takřka překvapením. Když má podpořit petici, s absolutním klidem to odmítá a vysvětlí proč. Studentům téměř vyrazí dech svou otevřeností, uvolněností a přehledem. Jedna dívka svým výrazem melancholičky a introvertky ho zaujme natolik, že jí začne věnovat značnou část své pozornosti. Ve městě si najde přátele, kteří odpovídají jeho naturelu, karbanu - hazardu. Postupem času zjistí, že dívku podporuje místní velmi bohatý muž, který pravděpodobně ovládá místní šedou zónu. Spolužití s jeho ženou je velmi uvolněné a víceméně drží jen setrvačností! Jak jeho porornost k dívce stoupá, tím více si uvědomuje, že se do ní zamiloval. Oči se mu pokouší otevřít její matka - odpohledu hnusné stvoření a schutí mu vpálí, že dcera patří jednomu bohatému mafiánovi, se kterým dokáže to křehké introvertní a melancholické stvoření lehce manipulovat. Ten mu ostatně také vysvětlí, že dívka, do které se zamiloval není to co si představuje a že již od 15 let žije jako prostitutka. Nenechá se ovšem zviklat, opouští svoji ženu, která mu s chutí vykřičí svou minulou nevěru a vyhrožuje, když odejde, že spáchá sebevraždu. Nic nepomůže, jednou se rozhodnul a odchází za svou láskou, nic mu nemůže stát v cestě. Jak je to u Delona, ale někdy zvykem, příběh končí tragicky. Snad jen jedna věta, která mi utkvěla "Proč je smrt první klidnou nocí, protože spíš konečně beze snů" ()

kolodej1

film se odehrává v pomalém tempu, trochu je na něm cítit doba, ve které vzniknul, dneska se takové film už netočí. Dost netypický Delon, nicméně on kvalitu snímku jednoznačně drží, ta dívka je krásná. Jinak příběh to není zase kdovíjak impozantní, spíš průměrný a samotný závěr není příliš povedený. Ale zase je to řemeslně moc dobře natočené, důmyslná kamera, takže lze říct, že jistě film stojí za vidění ()

Malarkey

Musím se přiznat, že mi chvíli trvalo si zvyknout na Alaina Delona mluvícího italsky. Buď na mě totiž mluví česky a nebo francouzsky, což mi, přeci jen, přijde trošičku přirozenější. Francouzsky čistě proto, že je to jeho jazyk a česky proto, že starý dobrý dabing u francouzských filmů byl kolikrát lepší, jak francouzský originál. Film jako takový pak po příběhové stránce nepřinesl nic objevného. Chvílemi jsem se dokonce i docela slušně nudil. Třeba, když jsem pozoroval, jakej je Alain romantik. Nicméně klasicky poctivý závěr na francouzský způsob způsobil, že nad tímhle filmem budu ještě dlouho přemýšlet. ()

radektejkal

Když se řekne Vanina, obvykle se dodává Vanini; ale tohle je jiný příběh. Alain Delon není karbonářem, nýbrž jen drobným podvodníkem, a Sonia Petrovna má daleko do hrdé římské šlechtičny. Obvykle prosluněné malatestovské Rimini je zde také šedé a nevábné. Romantické napětí je přitom vytěsněno tlakem chybějících souvislostí: Tím, že si je musíme domýšlet - co je to za ženu, která je jeho manželskou? co je to za partu, a s kým vůbec táhne? co je to za školu, která se objevila a zničehonic mizí? co je to za příbuzné, které obě strany zatěžují?, a samozřejmě, kdo jsou oba hlavní protagonisté a do jaké budocnosti směřují? - stáváme se sami částí příběhu, který - i když "první klidná noc" nás od toho zdánlivě oprošťuje - musíme stejně domyslet až do konce. ()

• Film byl ve Francii z rozhodnutí producentské společnosti Adel Production uveden pod názvem Le professeur ve zkrácené verzi, a to i přes odpor režiséra a autora scénáře Valeria Zurliniho. (vesper001)