Bazén

• Francúzsko La Piscine (viac)

Alain Delon, Romy Schneiderová a bazén plný lásky, zášti a žárlivosti... Novinářka Marianne prožívá dovolenou v luxusní vile na pobřeží Středozemního moře s přítelem Jean-Paulem, neúspěšným spisovatelem, který nyní pracuje v reklamě. Vilu jim půjčili přátelé, kteří na léto odjeli do zahraničí. Marianne a Jean-Paul jsou spolu již přes dva roky a zdá se, a na první pohled je jejich vztah harmonický. Na neohlášenou návštěvu přijíždí Harry s osmnáctiletou dcerou Penelopou. Harry je úspěšný, modrooký krasavec, bývalý Mariannin milenec. Je přirozené, že se Jean-Paul neubrání žárlivosti. Napětí stoupá, zejména, když se Jean-Paul začne sbližovat s Penelopou. Ta mu otevřeně řekne, co si o něm její otec myslí: že je budižkničemu, který to nikdy nikam nedotáhne, že mu Marianne přenechal, když… Krásná letní atmosféra je pryč, je to návštěvou Harryho nebo si to Jean-Paul s Marianne nesou v sobě. (Česká televize)

honajz2

To jsem takhle jednou doma našel DVD bez obalu s nápisem Bazén. Bylo celé modré, tak jsem si myslel, že je to ten Bazén od Ozona, který chci už tak 5-6 let vidět. Tak jsem si to dneska pustil a už z prvních minut mi bylo jasné, že je to nějaký úplně jiný Bazén, což mě osobně naštvalo, dokonce to byl ten Bazén, který bych ze všech existujících Bazénů chtěl vidět asi úplně nejmíň, ale i tak jsem si řekl, že by to třeba mohlo být dobré, když už jsem to teda omylem spletl, navíc tam hraje Delon a Schneider, takže to snad bude za něco stát. Hm, ani náhodou. Je to sice skvěle zahraná a ještě líp natočená, ale taky neskutečná nuda, ve které se celých 80 minut děje kulový. Jo, máme tady čtyři lidi, vztahy mezi nimi, ale celé je to podané bez atmosféry a bez něčeho, co by aspoň trochu připomínalo děj, navíc mi všichni čtyři začali být poměrně rychle ukradení, takže mě to echt nezajímalo. Po těch 80 minutách se teda něco konečně stane, ale pořád je to strašná nuda a z celého dvouhodinového filmu je zajímavých leda tak posledních 15 minut. Nechce se mi věřit tomu, že Deray natočil Motýla na rameni, protože to je skvělý film, ale Bazén je strašná nuda skoro o ničem. Já ten film od Ozona asi nikdy v životě neuvidím. Btw, zrovna, když jsem na DVD koukal na tenhle film, běžel v úplně stejnou chvíli na ČT2. Taková náhoda se mi v životě ještě nestala... 2* ()

B!shop

Naprosto nehoraznej mega opruz a totalni nuda od zacatku do konce. Pribeh absolutne o nicem, neco malo se zacne dit az po 90 minutach, herci, ackoliv je na ne peknej pohled, tak nemaj prakticky co hrat a tak jen tak divne zamyslene cumi. Obcas sice nejaka fajnove natocena eroticka scena, celkove film solidne natocenej, ale proste sledovat dve hodiny par postav, co posedavaj a polehavaj okolo bazenu je k nepreziti. ()

Karlos80

Pohodový film, nádherní mladí herci, nádherné exteriéry, slunce, voda, teplo. Delon na vrcholu, a Romy Schneider opět hvězdou francouzských filmových dramat v tomto případě na téma milostného trojúhleníku...Svého času hodně diskutovaný film a to především díky odvážným erotickým scénám v nichž se dva hlavní herci objevují a to navíc ještě několik let po jejich široce publikovaném a diskutovaném milostném vztahu...Své kouzlo a půvab i přes slabší chvilky a momenty má film i po čtyřiceti letech.. ()

tomtomtoma

Zajímavé ztvárnění vztahu, které je Jean-Paulem (dobrý Alain Delon) plasticky měněn podle potřeby a vnitřního rozpoložení. Jeho partnerka Marianne (nyní už půvabná Romy Schneider) prožívá nejdříve idylu, poté úplný rozpad a opětovné sblížení. Jejich přítel Harry (Maurice Ronet) je přitahován Mariannou a nakonec zabit Jean-Paulem z kombinace uražené ješitnosti, dobyvačné touhy, opilosti a pomstychtivosti. Harryho dcera Penelope (Jane Birkin) se stane rozbuškou mezi nimi. Ona svého otce nenávidí, protože se s ní hlavně chlubí jako se svojí novou trofejí, i když jako dcerou. A je mladicky přitahována k Jean-Paulovi a způsobí krizi v jeho vztahu. Nakonec vražda, která se měla stát začátkem nového života a nového vztahu, naopak posílá cizí prvek pryč a stabilizuje se určitý odosobněný faktor a sobectví ve staronovém vztahu. ()

Roman Albach

Od Alaina Delona to byl geniální tah zavolat své bývalé snoubence do Berlína a nabídnout ji roli ve filmu, který následně znamenal velký comeback Romy Schneider, která od narození syna Davida před dvěma roky nenatočila ve Francii žádný film. Jejich hrátky ve sluncem zalitém bazénu nebo vášnivé milování v altánu nám dokazují, že Alain a Romy si natáčení více jak užívali. Nemůžu souhlasit s názory, že film je nudný a příliš se vleče. Jacques Deray totiž nic nepřikrášluje, nic nezveličuje, "jen" vypráví, co všechno se může stát pod horkým sluncem v jedné vilce kousek od Saint Tropez, když přijede bývalý milenec vaší přítelkyně. Začnou vznikat situace, které všichni dobře známe, a to víc jsme do příběhu čtyř mladých lidí vtaženi... ()

• Alain Delon o tom, prečo si do roly k sebe zvolil bývalú snúbenicu Romy Schneider: "S Romy už vo filme nikto nepočítal ani vo Francúzsku, tak som za ňou išiel do Nemecka. Doslova som ju producentom vnútil. Povedal som, že tam buď budeme hrať obaja, alebo sa film nenakrúti." (Arsenal83)
  • Športové auto Maserati Ghibli je V8 a malo by mať 8 valcov. Harry (Maurice Ronet) však hovorí, že je to V8 so 4 valcami, keď sa snaží zapôsobiť na Jeana-Paula (Alain Delon) na konci svojej jazdy. (Arsenal83)
  • Kritik Jean Siclier napsal na konto mladé Angličanky Jane Birkin v magazínu Télérama: "Je jisté, že Alain Delon, Romy Schneider a Maurice Ronet odvedli dobrou práci, avšak Jacques Deray nemohl z Jane Birkin dostat nic kromě její krásy. Vedle ostatních se jeví jako jakási ektoplazma." (Rosalinda)