Na hrane

• Slovensko Život na hrane (festivalový názov) (viac)

Štyridsaťročný Giulio žije svoj pokojný a zdanlivo ukážkový život s manželkou a dvoma deťmi. Má stabilnú prácu, dom v prenájme a auto na splátky, tak ako mnohí iní. Keď však manželka odhalí jeho neveru, všetko sa od základov zmení. Aké následky môže mať rozvod pre muža v jeho veku a ekonomickej situácii? A aká tenká je v skutočnosti hranica medzi blahobytom a biedou? (STV)

Stegman

V. Mastandrea dostal za hlavní roli Donatellova Davida (mimochodem, ten samý rok vyhrál i Davida za vedlejší roli v Ať žije svoboda), na strhujícím zážitku mají ale podíl i další herci (resp. herečky), precizní režie a vlastně i všechny ostatní složky filmu. Přiznávám, naprosto mě to emočně sejmulo. Podle mě film není jen o balancování na hraně chudoby v dnešních "vyspělých" zemích, ale i o balancování na hraně mužské role v dnešním genderově "stále rovnoprávnějším" světě. - Bereme tak nějak za samozřejmé, že se ženy domáhají svých práv, lepšího postavení, atd. Už nám ale nedochází, že někomu zase ty možnosti a ty pozice ve společnosti ubydou. Mužům. Nikdo se nad tím nepozastaví; očekává se, že muži vše zvládnou levou zadní, s každým zaškobrtnutím že se snadno vyrovnají. Tohle je příklad, že tak jednoduché to není. Do budoucna má západní společnost důležitý úkol: všímat si té narůstající tíže na mužských bedrech a přestat vyžadovat jen nechybující alfa samce. Pokud tedy jednou nechceme být v šoku z toho, jak zástupy donedávna vzorných taťků končí na psychiatrii. ()

gogo76

Zaujal ma hlavne obsah, ale i slovensko-talianska herečka B. Bobuľová. Pomerne rýchlo som sa naladil na správnu filmovú vlnu a nemal som problém stotožniť sa s hlavným hrdinom. Film je podaný veľmi realisticky, postavy riešia skutočné problémy, ktoré z bežného života všetci poznáme a ktoré sa v rozvodových prípadoch točia prevažne okolo peňazí. Našťastie nemám podobnú skúsenosť, ale mám pár dobrých kamarátov, ktorí dopadli veľmi podobne. Na môj vkus Giulio trochu rýchlo rezignoval a zložil zbrane, ale cesta ktorou prešiel určite nie je jednoduchá. Každý sme iný, každý reaguje inak a citlivejšie povahy sa môžu odhodlať i k tomu najhoršiemu riešeniu, aké v závere zvolil Giulio. Úplný záver potreboval iba 2-3 sekundy k dokonalosti, iba o čosi dlhší pohľad do tváre Giulia... Neviem, či tento film skutočne predčasne končí, alebo je to iba tá hnusná nová vlna komerčných televízií, ktoré strihnú film, tesne pred záverečnými titulkami. STV začína chytať finty, ktoré na iných staniciach neznášam. Film 80%. ()

Martin741

Dalsia nudna srajda o obycajnych ludoch a ich kazdodennych problemoch. Jo, jo, kazdy clovek tu ma zmysel zivota, ale mna zaujima vseobecny prehlad /prezidenti, premieri, krali, sultan, cisari, Staroveky Sumer, Staroveky Egypt/ a ten obycajni ludia nikdy netvorili a nikdy ho tvorit nebudu. Plus este ma zaujima politika, ale ani o nej tu nebola ani zmienka : strucne zhrnute, dalsia nudna francuzska sucharina : 20 % ()

Autogram

V prípade, že je to na hrane, odporúča sa jediné: Zatloukat, zatloukat, zatloukat. Odpadnú tak zbytočné starosti so zháňaním nájomného bytu, ktorý v celom meste ani nie je možné zohnať, alebo odpadne degustácia bezdomoveckej polievky. V tomto nereálnom a nudnom filme hrdina nič nedodrží a aj tak to vyzerá, že to dopadne dobre. ()

silentname

Veľmi silná dráma, ktorá však potrebuje trošku čas na to, aby sa rozbehla. Úvod je podľa mňa dosť pomalý a vie nudiť, no treba tomu dať trošku čas, aby sa to všetko začalo formovať, a aby na nás tragédia situácie skutočne doľahla. Potom je film skutočne veľmi silný, emotívny s vynikajúcou hudbou, ktorá všetko ešte oveľa viac umocňuje. A hranica medzi blahobytom a biedou je skutočne veľmi tenká. Je to pre mňa ohromujúci film s veľmi dobrými hereckými výkonmi a veľmi úprimnými a uveriteľnými emóciami, ktoré ho dokážu ťahať nahor. ()

Pět dní italského filmu v kině Lucerna

Pět dní italského filmu v kině Lucerna

11.12.2013

Od 11. do 15. prosince 2013 v kině Lucerna proběhne Středoevropský festival italského filmu MittelCinemaFest. Do svého 11. ročníku v letošním roce vstupuje jednou významnou novinkou: mezi místa… (viac)