Smrť darebáka

• Československo Smrt darebáka (viac)

Poslanec Phillippe Dubay, ktorý v prudkej hádke zabil poslanca Serrana, požiada o pomoc svojho dávneho priateľa, obchodníka Xaviera Marechala. Ten potvrdí polícii, že v dobe vraždy večeral spolu s Philippem a jeho manželkou Christinou. To je však len začiatok série dramatických udalostí, v ktorých strede je Serranov denník. Majú o neho záujem nielen politici, ktorých by informácie v denníku mohli kompromitovať, ale aj ďalšie vplyvné sily... (STV)

mortak

Podnikatel Xavier má stejně špinavé ruce jako jeho přátelé politici. Jenže pro ně už neexistují přátelé, ale jen partneři, nemají nepřátele, ale jen klienty. Xavier se ale pořád drží přátelství jako jediné zbylé morální hodnoty ve své životě. A tak začne bojovat proti stínům, proti zajmových skupinám, proti korupci - nikoliv z nějakých vyšších důvodu, ale jen a jen pro mrtvého přítele. Reálný podtext této politické kriminálky ale sráží Delonova zázračná nezranitelnost (automobilové bouračky jsou asi pěkná zábava) a zdlouhavé odkazy k situaci v tehdejší politice, kterým už dnes nikdo nerozumí. Dorms, Parisiens. Tout est tranquille. ()

sud

Film si po celý čas udržuje nezpomalující tempo, které je sice pomalejší, ale to filmu neubližuje. Napětí je celkem dost, akce je nám předkládána decentně a s citem. Alain Delon zde podává vynikající herecký výkon v úloze bývalého legionáře, který mstí smrt svého přítele, vraha hledá mezi policií a politickou mocí. K jeho chladnosti a přesvědčivosti přispěl také výtečný dabing Eduarda Cupáka z dob, kdy byl český dabing na vemi vysoké úrovni. Ze závěrečného monologu mrazí v zádech. 85%. ()

gudaulin

Ani přítomnost osvědčeného Delona nemůže zabránit poznání, že scénář je překombinovaný a nevěrohodný, navíc s problematickým etickým vyzněním. Bojovníkem za spravedlnost má být člověk, který sám chladnokrevně lže a kryje vraždu spáchanou svým přítelem. Delon je ve své roli příliš nezranitelný, je až úsměvné, když po několikáté vyleze z vraku automobilu nezraněný právě on. Kladem snímku tak zůstává především herecké obsazení, ať už ženské či mužské role jsou obsazeny hereckými osobnostmi. Celkový dojem: 50 %. ()

vesper001

Kvůli otřesnému českému dabingu jsem nejdřív dala **, po zhlédnutí v původním znění zvyšuju na 4. Vedle Delona tu hraje třeba Maurice Ronet (a daří se mu hrát i přes mejkap, díky němuž vypadá jako by utekl z výlohy), Jean Bouise (samozřejmě s knírem) nebo Julien Guiomar (překvapivě v záporné roli). Květinou v klopě hlavního hrdiny je Ornella Muti a třešničkou na dortu kluzký týpek Klaus Kinski. Zápletka je trochu překombinovaná, ale pokud se člověk nebude za každou cenu snažit pochopit všechna ta „kdo s kým a kdo s kým ne“ (v politice), bude se dobře bavit. Dojde i na pár překvapivých zvratů, zručně natočených akčních scén a jednu pěknou honičku v náklaďácích. A rozuzlení příjemně překvapí. Jen ten závěrečný monolog s Eiffelkou v pozadí a nadbytečnou postavu Mireille Darc si mohli tvůrci nechat od cesty. ()

1frida2

Včera jsem film viděla znovu a je tam všechno, jak má ve francouzské krimi ze sedmdesátek být: A,Delon, O.Muti, M.Darc. Interiery: sklo, kov, panel, plast. Sem tam střílečka, sem tam honička a skřípění brzd. Přemýšlivé a zádumčivé výrazy.Zvuk saxíku, trumpety, kláves. Za čtyři hvězdy, páč je pravda, že s Delonem jsem viděla i lepší kousky. ()

• Když je Christiane Dubaye (Stéphane Audran) vyhozena z okna, po dopadu na zaparkované auto ji tvůrci naaranžovali do stejné polohy jako americkou úřednici Evelyn Frances McHale. Tato dívka spáchala 1. května 1947 ve svých třiadvaceti letech sebevraždu skokem z 86. patra mrakodrapu Empire State Building. Jediný snímek mrtvé ženy udělal fotograf Robert Wiles a když byl o jedenáct dní později otištěn v časopise LIFE, dostalo se mu titulu "Nejkrásnější sebevražda" a zařadil se na špičku ikonických fotografií 20. století. Později bylo foto publikováno ve stovkách časopisů a fotografických knihách. (Zdroj: ČSFD)
  • Za roli v tomto filmu byl Alain Delon nominován na Césara za nejlepší mužský herecký výkon, Michel Audiard byl nominován v kategorii nejlepší scénář. (Snorlax)
  • Natáčení se ukázalo jako poměrně obtížné: Ornella Muti (Valérie) neuměla francouzsky; první kameraman Maurice Fellous uprostřed natáčení projekt opustil a musel ho nahradit Henri Decaë; Klaus Kinski (Nicolas) nebyl k dispozici ve správném termínu, takže jeho scény byly natočeny ještě před dokončením scénáře. (classic)