V hlbinách

• Česko V hlubinách (viac)

Na začiatku 80. rokov sa v Nórsku rozmohol doslova ropný boom. Nové náleziská ropy a plynu poskytovali netušené možnosti a bohatstvo, ktoré sa zodpovedné úrady snažili vyťažiť z 500 metrovej hĺbky Severného mora. Petter, profesionálny potápač, a jeho brat Knut majú potrebnú disciplínu, silu a odvahu, aby sa vydali na najnebezpečnejšiu misiu na svete - na dno Severného mora. Avšak neočakávaná tragická nehoda všetko zmení. Petter je vyslaný na riskantnú cestu, na ktorej stráca prehľad o tom, kto ťahá za jeho nitky osudu a postupne zisťuje, že táto misia je nad jeho sily a že v stávke je jeho život. (Film Europe)

angel74

Byla jsem trochu zaskočená, že retro drama V hlubinách právě dění pod mořskou hladinou mnoho času nevěnuje, přesto necítím zklamání, že jsem tento film zhlédla. Jedná se o norský korupční příběh natočený podle skutečných událostí, který v podstatě ukazuje, jak je lidské plémě hamižné a čeho všeho jsou velké korporace i jednotlivci schopni, aby získali ekonomickou moc nad ostatními. Zarostlého Aksela Hennieho jsem zpočátku nemohla vůbec poznat, ovšem postupně se prozradil jednak svýma očima, tak řečí těla a nenapodobitelným hereckým projevem. (75%) ()

S.Quentin QUALE

Historicko-konspirační thriller o podmořské těžbě ropy v Norsku 70tých let, resp. úskalích podmořských konstruktérů, potápěčů. Příběh je odvyprávěn úspěšně, bohužel ne moc poutavě. Pod vodou jsme málo, hodně se mluví, po atributech jako napětí a atmosféra Pioneer jen pokukuje. Fakticky v pořádku, filmařsky už hůř. 55% ()

italka63

Velmi zajímavý příběh podle skutečné události, kdy v Norsku, během potápění do extrémních hloubek, dojde ve svařovací kapsli k nehodě, při které jeden zkušený potápěč chvilku zkolabuje a jeho bratr zahyne. A protože se snaží přijít záhadě na kloub, jak to bylo s plynem k dýchání, dostane se až k ohrožení svého života. Ono totiž velkým společnostem s americkou účastí při stavbě plynovodu není radno házet klacky pod nohy. Nějakého viníka si totiž vždycky najde. A jako pravil velký norský šéf -za dvacet let bude Knutův syn žít v jedné z nejbohatších zemí na světě. Jo, dvacet let uplynulo a Norsko tím je. Jen tak na okraj podalo žalobu k mezinárodnímu soudu pár potápěčů z Pioneera, kterým Američany upravený dýchací plyn poškodil mozek. Takže -příběh i zpracování dobré, nenudila jsem se, kamera mě nezklamala, tudíž čtyři hvězdy. ()

Morholt

Tak tady mě můj oblíbený Sever zklamal. Podmořský úvod sice hodně navnadil, ale jakmile se hlavní hrdina dostal na pevninu, přešel film do obyčejného antikorporátního thrilleru, který neměl příliš co nabídnout, pokud nepočítám celkem solidní obsazení. Téma bylo hodně zajímavé, ale v tomto případě se jedná o promarněnou příležitost. Škoda. 30% ()

Fr

,,MUSÍM SE DOZVĚDĚT, CO SE STALO!…“ /// První ponor a hned trága – Petterovi umřel brácha. A ten teď chodí a dělá všechno možný i nemožný, aby zjistil, co se stalo. To se ale nelibí … však víte – takovej ten thriller, kdy jedinec bojuje proti bohatý společnosti. Ovšem tady jsme v Norsku, a tak jde ještě o něco víc… Spíš takový vyprávění, než že bych si vožíral napětím konce prstů. Jakoby to snad ani nebylo určený cizím lidem, ale jen těm potápěčům a osobám, zainteresovaným ve stavbě ropovodu. Žádný emoce - a nakonec abych vlastně pochyboval i o motivu. V závěru se snažej šlápnout na plyn, ale furt to šíří spíš takovou tu informační hodnotu, jako mělo třeba Hluboko, jen tady jde víc o thriller. Thriller vo tom, jak Norové chtěli postavit ropovod bez Amíků a vo jedný žalobě. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen ,,kusy“ podle skutečnosti. 2.) K orgáči mě přivede jen Norská vlajka na dně mořským (ztopořená samozřejmě!). 3.) Thx za titule ,,sizok“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

14.01.2017

Třetí ročník přehlídky současného severského filmu Scandi představí v kinech nové tituly i tvůrce. Skandinávský rodinný film, komedie, současné i historické drama, horory i detektivky. Zástupci všech… (viac)

SCANDI – Severská filmová lekce

SCANDI – Severská filmová lekce

08.01.2015

Česká a slovenská premiéra aktuálního vítěze festivalu v Benátkách, výtečného filmu Roye Anderssona Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě, zahájí historicky první ročník festivalu severských… (viac)