Bob Letellier je mladý student pocházející ze středostavovské rodiny. Osudovým se pro něj stává setkání s volnomyšlenkářským rebelem Alainem a jeho partou přátel. Tito mladí lidé odmítají pracovat a budovat hodnoty, smyslem jejich života je bezstarostné užívání mládí. Na jednom večírku potkává Bob dívku Mic, která touží po luxusním autě. S pomocí Bobových peněz se jí podaří auto koupit. Když pak zjistí, že je těhotná, její přítelkyně Clo pátrá po otci a žádá Boba, aby se s Mic oženil. Bob však prohlásí, že s Clo nemají žádný vztah, což nakonec vyústí v tragédii.

Režisér Marcel Carné od počátku třicátých let patřil k uznávaným tvůrcům francouzského filmu a vždy kladl důraz na kvalitu. Filmem LES TRICHEURS (Podvodníci) podal zajímavý pohled na život současné mládeže a svým způsobem jím navázal na své starší snímky NÁBŘEŽÍ MLH (1938) nebo DĚTI RÁJE (1945). Tvůrci nastupující generace francouzské nové vlny film odsoudili jako povrchní a průměrný, na druhou stranu zobrazení bezuzdného stylu života mladých bylo natolik provokující, že v některých částech Francie byl film dokonce zakázán.
Pro hlavní role Boba a Alaina počítal Carné původně s Alainem Delonem a Jean-Paul Belmondem, nakonec ale obsadil Charriera a Terzieffa – právě jeho výkon patří k největším kladům filmu. Belmondo dostal menší roli, ale nijak neměl možnost na sebe výrazněji upozornit. Film se natáčel od března do července 1958 převážně ve studiových interiérech, produkovaly jej dvě francouzské společnosti a jedna italská. Premiéra proběhla 10. října 1958, následoval výrazný komerční úspěch a film v kinech vidělo bezmála pět miliónů diváků; spolu s BÍDNÍKY z téhož roku tedy šlo o nejúspěšnější francouzský film za rok 1958. Carné téhož roku získal Velkou cenu Cinéma français. (argenson)

dopitak

Líbilo se mi to rebelství (film je plný otevřených odkazů k Jamesi Deanovi, chodí se na "něj" i do kina), promiskuita, dobovost, mladý JPB (jen se tam míhal, malá rola) a samozřejmě představitelka Mic - Pascale Petit (chtělo to svléknout). A taky to choreo na večírku u Clo, to musel být koumák, kdo zvládl tolik lidí na tak malém prostoru donutit tančit jive a cha-chu a další prostorově náročnější tance. Nelíbil se mi konec (honička v autě moc velká přeháňka) a unondanost celého příběhu, má to dvě hodiny a většinou se tam vůbec nic neděje. ()

Flego

Prepracovaný vzťahový snímok legendy francúzskeho filmu s vtedajšou nastupujúcou hereckou enklávou. Pohľad na mládež bez budúcnosti, mládež plnú snov, ale bez žiadnych ambícií, povrchných a lenivých urobiť niečo so svojim životom je zobrazená poctivým a uveriteľným sposobom, čomu treba vďačiť aj bezprostredným hereckým výkonom. Možno by mohol mať film vyššie tempo, ale aspoň prišlo na kvalitné vykreslenie všetkých motívov, čo tiež nie je k zahodeniu. Druhý komentár. ()

ilclassico

Trefní, no poněkud chladné. Zbytečně dlouhé. Film pro milovníky džezové hudby. Co jsem se dozvěděl... Pokud si desku poslechnete, ale ji potom nekoupíte, musíte zaplatit poplatek za poslech. Uvidíte mladičkého J.P.B. a Vinnetoua. V rámci žánru za 3,5. ()

asus

Je to celkom zaujímavý film ktorý aj keď mal skoro 2 hodiny tak nenudil je to takí romantický film,kde žena vymenila auto za lásku a neskor to ľutovala,je tu zobrazený život v 50.rokoch mladej generácie,celkom ma to zaujalo odporúčam zhliadnuť. ()